Yanosik.pl Blog

18.05.2022

Co piąty Polak za kółkiem jest pod wpływem alkoholu?

Polacy mają problem z alkoholem? Okazuje się, że w 2020 roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało aż 11,7 l czystego alkoholu etylowego. Procentowe napoje najczęściej są spożywane przy różnych okazjach, ale też dla poprawy swojego samopoczucia. A to ma wpływ na bezpieczeństwo na polskich drogach, zwłaszcza że co piątemu kierowcy zdarzyło się prowadzić auto pod wpływem alkoholu.
13.05.2022

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotoradarach

Fotoradary są jedną z najskuteczniejszych broni w walce z kierowcami, którzy notorycznie przekraczają prędkość. Ich działanie jest bardzo proste, ale nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda ich praca oraz w jaki sposób ma opłacić mandat. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat fotoradarów.
11.05.2022

Jeszcze więcej fotoradarów w Polsce. Sprawdzamy, ile jest aktualnie

Fotoradary wyrastają jak grzyby po deszczu. Wciąż ich przybywa. W ubiegłym roku w naszym kraju było zaledwie 445 urządzeń. W tym roku jest ich już znacznie więcej. Co prawda wciąż nie jesteśmy w czołówce państw europejskich z najbardziej rozbudowaną infrastrukturą urządzeń kontrolujących prędkość, ale GITD wraz z CANARD wciąż intensywnie nad tym pracują.
09.05.2022

Będzie więcej odcinkowych pomiarów prędkości. Gdzie je spotkacie?

Odcinkowe pomiary prędkości stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Lista nowych lokalizacji właśnie się powiększyła o 39 nowych urządzeń. Pojawią się również na autostradach. Ile ich jest obecnie? Gdzie będą nowe lokalizacje? Sprawdźcie!
04.05.2022

Od 4 maja kierowcy mają nowy obowiązek!

Ten rok to niewątpliwie okres intensywnych zmian dla kierowców. Wpierw zmienił się taryfikator mandatów, już wkrótce w życie wejdą nowe regulacje w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń, a także nowy taryfikator punktów karnych. A już od 4 maja obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów, które są uprawnione do wjazdu do Strefy Czystego Transportu.
02.05.2022

Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia?

Nie każdy kierowca wie jak się odpowiednio zachowywać gdy widzi nadjeżdżające auto na sygnale. Pojazdem uprzywilejowanym jest nie tylko karetka pogotowia, ale również policja i straż pożarna. W Polsce za utrudnianie przejazdu tym służbom można otrzymać mandat.
25.04.2022

Motocykliści jeżdżą bezpieczniej? Sprawdzamy!

Sezon motocyklowy trwa, a to oznacza, że na trasie będziecie widzieć coraz więcej jednośladów. Jak co roku, ich bezpieczeństwo może być zagrożone przez nieuważność kierowców aut osobowych. Statystyki polskiej policji jasno wykazują, że to właśnie kierowcy osobówek powodują najwięcej wypadków drogowych, w których ofiarami są motocykliści. Ci drudzy jeżdżą znacznie bezpieczniej.
15.04.2022

Wielkanoc 2022: czego się spodziewać na drogach?

Już za chwilę Wielkanoc, czas w którym zasiądziemy przy świątecznym stole wraz ze swoimi bliskimi, celebrując wspólne chwile. Zanim do tego dojdzie, wielu z Was wybierze się w podróż do swoich rodzinnych okolic, na wypoczynek lub inny wyjazd. Czego możecie się spodziewać w tym roku na trasie podczas Świąt Wielkiej Nocy? Sprawdziliśmy, co działo się w poprzednim roku na polskich drogach.
13.04.2022

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

O tym, że lusterka pełnią bardzo ważną rolę w samochodzie (mamy nadzieję!) wiecie. Ale to ich prawidłowe ustawienie zapewnia bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy. W jaki sposób powinno się ustawiać wszystkie lusterka w samochodzie, aby zapewnić sobie i nie tylko sobie, jak najwięcej bezpieczeństwa?