Yanosik.pl Blog

18.02.2022

Przystanki wiedeńskie – problem dla kierowców?

W polskich miastach powstaje coraz więcej przystanków wiedeńskich, a te przysparzają niemałych problemów kierowcom. Dlaczego? Samochody z nich spadają, a ruch jest znacznie spowolniony w okolicy przystanków. Ostatnio głośno było o spadających autach w Poznaniu, po oddaniu nowego przystanku wiedeńskiego na Jeżycach. Czy faktycznie są one aż takim utrudnieniem ruchu dla kierowców? Podpowiadamy Wam, jak łatwo można je pokonać.
09.02.2022

Czy wiesz, jak zmieniały się egzaminy na prawo jazdy w Polsce?

Polskie prawo jazdy ma zaledwie ponad 100 lat. Od jego początków wiele się już zmieniło. Zwłaszcza stopień trudności egzaminów, co potwierdzają opinie kandydatów na kierowców z roku na rok. Oczywiście to nie koniec zmian, które czekają nasze rodzime prawo jazdy – już wkrótce mają nadejść kolejne. Czy znasz historię prawa jazdy w Polsce?
04.02.2022

Odmawiasz mandatu, narażasz się na grzywnę 30 tysięcy złotych?

W teorii każdy, kto odmówi mandatu naraża się na grzywnę w wysokości do 30 tysięcy złotych, którą może nałożyć sąd. Bo jeśli odmówicie przyjęcia mandatu za dane wykroczenie, to sprawa zostaje skierowana do sądu, a tam obowiązują już inne zasady – sąd nie jest zobligowany do przestrzegania taryfikatora, a ustawy. Jak to wygląda w praktyce?
17.01.2022

Będą zmiany w egzaminach dla przyszłych kierowców?

Nowy Rok przyniósł wiele zmian dla zmotoryzowanych. Wzrosły stawki mandatów oraz maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenie, z roku na rok zwiększa się liczba fotoradarów, a także odcinkowych pomiarów prędkości… i to nie wszystko, co może zniechęcić do zrobienia prawa jazdy. W planach Rządu są również zmiany w sposobie szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców.
13.01.2022

Paliwo będzie jeszcze tańsze! Trzeba korzystać!

Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi Rządu odnośnie uruchomienia Tarczy Antyinflacyjnej się spełniają. I to jest dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, bo ceny paliwa będą jeszcze niższe. A to może oznaczać, że wrócą nawet do starych progów, w których paliwo PB 95 kosztowało około 5 zł. Jakie są prognozy?
07.01.2022

Każdy kierowca powinien to potrafić. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich

Pokonywanie zakrętów to nie lada sztuka. Dla początkujących kierowców może stanowić wyzwanie. Dla tych, którzy już mają kilkuletni staż za kółkiem to drobnostka. Czy na pewno? Sprawdź, czy wiesz, jak bezpiecznie pokonywać zakręty przy pomocy kilku sztuczek.
05.01.2022

Dostałeś mandat? Sprawdź, jak za niego zapłacić

Drobna chwila nieuwagi może kosztować Was mandat. A ten trzeba zapłacić, choć nie zawsze jest czym na miejscu. Zobowiązanie można również uregulować innymi sposobami, niż płacenie gotówką funkcjonariuszowi policji, GITD lub straży miejskiej. Jak? Dowiedzcie się z artykułu!
03.01.2022

Kiedy można się zatrzymywać na poboczu? Nie wiesz? Sprawdź!

Pobocza niegdyś służyły kierowcom jako przydrożny parking. Działo się to wtedy, gdy jeszcze ruch na polskich drogach był znikomy. Wówczas zmęczeni trasą zmotoryzowani stawali na poboczu na chwilę by coś zjeść i rozprostować nogi. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy zapominają, że jest to niedozwolone. Jeśli i Wy macie wątpliwości, kiedy wolno zatrzymać się na poboczu, to przeczytajcie poniższy artykuł!
31.12.2021

Jaka jest idealna temperatura do jazdy autem?

Odpowiednia temperatura w samochodzie ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza dla kierowców, ponieważ wpływa na ich sprawność psychomotoryczną. Za zimno, za ciepło… kiedy w kabinie samochodowej jest w sam raz? Sprawdziliśmy!