Yanosik.pl Blog

14.04.2023

Dowód rejestracyjny – do czego jeszcze jest potrzebny?

Po zmianie w przepisach nie trzeba już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, ani prawa jazdy w czasie prowadzenia samochodu. Nie oznacza to, że dowód rejestracyjny samochodu jest w ogóle niepotrzebny! W jakich sytuacjach jeszcze może się przydać? Sprawdźcie!
11.04.2023

Wielkanoc 2023 na polskich drogach – sprawdzamy, co się działo!

Co działo się na polskich drogach w tegorocznym okresie świąt wielkanocnych? Sprawdźcie nasz raport podsumowujący ruch, aktywność użytkowników Yanosika oraz długość tras, które pokonywali w tym czasie!
07.04.2023

Ostrzeganie światłami innych kierowców przed policją – jest za to kara!

Na polskich drogach bardzo częstym widokiem są mrugające światła w samochodach kierowców. Jedni sobie dziękują w ten sposób, inni przepraszają, a jeszcze inni ostrzegają przed policją. Niestety używanie świateł niezgodnie z przeznaczeniem jest karane mandatem i punktami karnymi.
05.04.2023

Apteczka w samochodzie – co musi się w niej znaleźć?

Niektóre pojazdy muszą być wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy, inne nie. Warto jednak wozić ją zawsze przy sobie, gdyż sytuacje na drodze bywają różne, a kara za nieudzielenie pomocy jest wysoka. Co musi znaleźć się w apteczce samochodowej? Czego do niej nie pakować? Sprawdźcie!
03.04.2023

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
31.03.2023

Guzik na pasie bezpieczeństwa – do czego służy?

Pasy w samochodzie jednym utrudniają życie, bo muszą je zapinać, a innym z kolei niejedno uratowały. Obecnie są one obowiązkowym wyposażeniem auta i za ich niezapinanie grozi mandat oraz punkty karne. Przyglądaliście się kiedyś budowie pasów? Znajduje się na nich mały, czarny guziczek. Czy wiecie do czego służy?
29.03.2023

Sezon na jednoślady wystartował: kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
27.03.2023

Czy policja może zatrzymać do kontroli drogowej bez powodu?

Kierowcy bardzo często skarżą się na zatrzymanie przez policjantów w czasie jazdy, bez powodu. Czy faktycznie jest tak, że funkcjonariusze policji bez przyczyny zatrzymują wybrane pojazdy? Sprawdźcie, co regulują przepisy oraz jak wygląda kontrola drogowa!
24.03.2023

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

Majówka, czerwcówka i sezon wakacyjny już coraz bliżej. Kto planuje wyjazd samochodem na urlop w Europie, ten niech się lepiej dobrze do tego przygotuje. Za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu będą wystawiane mandaty, a przypominamy, że za granicami Polski zapłacicie je w euro lub innej walucie.