30.04.2020

Czeka nas majówkowa odwilż i większy ruch na drogach? PROGNOZA

Majówka 2020 może przejść do historii. Tym razem nie pod względem rekordowych wyjazdów, ale wręcz odwrotnie: z powodu ich maksymalnego ograniczenia. Czy Polacy nadal w dużej mierze zostaną w swoich domach? A może jednak skuszą się na wyjazd poza miasto? Oto prognoza specjalistów z systemu dla kierowców Yanosik.

Przed nami dłuższy weekend majowy, który z reguły do tej pory oznaczał wyjazdy na łono natury i liczne podróże turystyczne. W tym roku większość planów skutecznie krzyżuje epidemia koronawirusa. Nadal zabronione jest korzystanie z noclegów poza miejscem stałego zamieszkania, w celach innych niż służbowe. Czy to skutecznie ograniczy chęć wyjazdu z największych miast w Polsce? Na podstawie danych z systemu Yanosik z ostatnich tygodni kwietnia można wysnuć pewne przypuszczenia. 

Drgnięcie w aktywności kierowców i wyjazdy do... lasu

Od 20 kwietnia zostały otwarte parki oraz lasy. Od tego dnia można udać się na spacer w celach zdrowotnych i rekreacyjnych. Jak taka zmiana wpłynęła na przemieszczanie się ludzi? W pierwszej kolejności pod lupę specjalistów trafiła liczba aktywnych kierowców na drogach oraz miejsca, do których prowadziła nawigacja. 

- W ciągu całego ostatniego tygodnia odnotowaliśmy około 20 proc. wzrost liczby użytkowników online w systemie Yanosik w stosunku do tygodnia poprzedniego. To pierwszy taki impuls od początku epidemii. Oznacza to małą odwilż w społeczności kierowców i ich zwiększoną aktywność na drogach - komentuje Magda Zglińska, Yanosik. - W systemie Yanosik zauważalna jest także większa liczba prowadzeń do terenów leśnych oraz parków - dodaje. 

Ale czy Polacy wybierali się w podróż do miejsc oddalonych od miejsca zamieszkania? 

Większa migracja między gminami

- Sprawdziliśmy również czy Polacy zwiększyli swoją aktywność w przejazdach do innych miejscowości. W badaniu uwzględniliśmy wyjazdy ze wszystkich miast wojewódzkich w ciągu ostatnich dwóch weekendów kwietnia. Jak wynika z analizy z tygodnia na tydzień widać wzrost wyjazdów do innych gmin w każdym z badanych obszarów. Oznacza to, że Polacy stają się bardziej aktywni i powoli wracają do dawnej codzienności - komentuje Magda Zglińska, Yanosik

Największą “odwilż” w wyjazdach poza miasto odnotowano w Warszawie - ok. 15 proc. wzrost w dniach 24-26 kwietnia w stosunku do poprzedniego weekendu. Na drugim miejscu uplasował się Poznań (+13,4 proc.), a na trzecim stolica Śląska - Katowice (+13,2 proc.). Najmniejszy wzrost widać w Kielcach, Białymstoku oraz Szczecinie. Szczegóły przedstawia poniższa grafika. W województwach, które posiadają dwie stolice wyjazdy były liczone łącznie: Toruń oraz Bydgoszcz +9,9 proc., Gorzów Wielkopolski oraz Zielona Góra 11,3 proc. 

Prognoza na majówkę

Skoro widać pierwsze oznaki odwilży w ruchu drogowym, to w czasie trwania nadchodzącej majówki można spodziewać się delikatnie zwiększonego ruchu w podróżach do punktów nieco dalej położonych od miejsca zamieszkania. Jednak ze względu na nadal panujące obostrzenia związane z koronawirusem, to będą to raczej jednodniowe wypady za miasto, by aktywniej odpocząć w parkach narodowych, lasach czy po porostu na łonie natury. W tym przypadku wiele jednak zależy od pogody. 

22.05.2020

Oblężenie na autostradach? Oto jak wygląda ruch samochodowy w kraju

Życie Polaków wraca do normy? Jednym z mierników, który może zobrazować aktualny stan w kraju jest chociażby ruch drogowy. Co na ten temat mówią statystyki? Oto zestawienie stworzone na podstawie danych z systemu dla kierowców Yanosik. Pod lupą specjalistów znalazły się wszystkie autostrady na terenie naszego kraju.
07.05.2020

Warsztaty samochodowe z usługą door-to-door w aplikacji Yanosik

Yanosik rusza z kolejną usługą, która ma szczególne zastosowanie w czasach trwającej epidemii koronawirusa w Polsce. Użytkownicy aplikacji otrzymali aktualizację, która wprowadza nową usługę w projekcie związanym z warsztatami samochodowymi. Otóż kierowcy mogą szybko odfiltrować zakłady mechaniczne, które oferują usługę door-to-door. Oznacza to, że nie muszą oni fatygować się do mechanika, tylko to on podjedzie pod drzwi klienta.
06.05.2020

Majówka “rozruszała” wyjazdy Polaków?

Czy Polacy pomimo nadal panującej epidemii wyjechali na weekend majowy? Częściej wybierali się w dłuższe trasy? Jak tegoroczne podróże mają się do majówki z zeszłego roku? Całą prawdę o weekendzie majowym w dobie koronawirusa przedstawiają dane pochodzące z systemu Yanosik.