10.06.2020

Większa moc silnika? Zapłacisz dwa razy więcej za OC!

Cena obowiązkowego OC zależy od wielu czynników m.in.: liczby spowodowanych dotychczas szkód, wieku kierowcy, wieku auta czy chociażby stylu jazdy osoby kierującej. Jest jeszcze jeden czynnik, który ma spore znaczenie u ubezpieczycieli, a mianowicie moc silnika auta. Jak taka zmienna wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego? Oto analiza specjalistów z systemu Yanosik.

– Zakup i porównywanie ofert OC bez wychodzenia z domu stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. W trakcie ostatnich miesięcy zauważyliśmy około 25 proc. wzrost zainteresowania porównywarką cen ubezpieczeń komunikacyjnych w aplikacji Yanosik, w stosunku do miesięcy przed epidemią. Dzięki systemom analizy anonimowych danych oraz uproszczonemu mechanizmowi wypełniania danych, poprzez skanowanie dowodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego, mamy możliwość sprawdzenia czynników wpływających na koszty OC. W tym krótkim badaniu przeanalizowaliśmy aspekt mocy silnika i jego wpływ na cenę ubezpieczeń  – komentuje Magda Zglińska, Yanosik

Jak zatem kształtuje się cena w zależności od wielkości mocy silnika? 

– Ogólna zasada jest prosta: im większa moc silnika, tym droższe OC. Taka zależność widoczna jest zarówno w przypadku ceny minimalnej, jak i mediany. Z największymi kosztami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne muszą liczyć się właściciele samochodów o mocy 360 kW. Najmniej zapłacą kierowcy, którzy są w posiadaniu aut o małej mocy silnika, a mianowicie od 20 do 60 kW . Różnica w cenie to niemal dwukrotność składki OC. Przy zakupie auta warto zatem uwzględnić ten czynnik, by nie przepłacać za ubezpieczenie komunikacyjne – wyjaśnia Magda Zglińska, Yanosik

W wynikach analizy można jednak znaleźć pewne wyjątki. W tabeli widoczne są spadki, które wskazują, że nie zawsze większa moc silnika oznacza wyższy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego. Dla przykładu: kierowcy, którzy są właścicielami aut z silnikami o mocy 300 kW zapłacą więcej za OC, niż osoby będące w posiadaniu aut o większej mocy 320 kW czy 340 kW. Takie sytuacje są jednak sporadyczne. 

Co ciekawe koszty OC mocno skaczą w górę, jeśli ubezpieczane auto ma moc 360 kW. Tendencja ta jest zauważalna zarówno w medianie cen, jak i w opłatach minimalnych. Spore i regularne wzrosty cen widoczne są także w przedziale: 180-280 kW.  Szczegóły można prześledzić w załączonej tabeli. 

 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
12.01.2022

Mandaty coraz wyższe, prędkość coraz niższa? Sprawdzamy!

O nowym taryfikatorze mandatów było już wiadomo od kilku miesięcy. Jednak dopiero w styczniu pojawiły się konkretniejsze informacje na temat planowanych stawek za konkretne wykroczenia, w tym przekroczenia prędkości. Kierowcy w obawie przed wysokimi karami, już od listopada ubiegłego roku poszukiwali rozwiązań, które miały ich wspierać na trasie. Nie da się ukryć, że większości nie przypadły do gustu czterokrotnie wyższe kary za przekroczenie prędkości. Zauważyliśmy wyraźne zmiany w Yanosiku, na które złożyły się powyższe czynniki.
12.11.2021

Długi weekend za nami, kolejny już za chwilkę. Jak wyglądał ruch na drogach we Wszystkich Świętych? Sprawdźcie nasz raport!

Wszystkich Świętych to okres, w którym znacznie wzrasta natężenie ruchu na polskich drogach. Zwłaszcza w okolicach cmentarzy, ale i nie tylko – duża liczba kierowców porusza się po autostradach i drogach krajowych. Wraz z nią rośnie liczba wypadków, przed którymi rokrocznie przestrzega policja. Co wydarzyło się na polskich drogach w tym roku w trakcie Wszystkich Świętych? Sprawdźcie w naszym podsumowaniu.