23.11.2020

Czym jeżdżą młodzi kierowcy? Sprawdziliśmy to!

Jak wynika z danych zebranych przez system Yanosik, młodzi kierowcy, czyli kierujący poniżej 26 roku życia, stanowią 6% wszystkich osób poruszających się samochodami. Czym jeżdżą? Jak wysokie płacą składki OC? Jak dalekie trasy pokonują? My już wiemy! 

Z raportu przygotowanego przez Yanosik wynika, że młodzi kierowcy pod względem preferowanych marek nie różnią się znacząco od swoich starszych kolegów. 

- Wśród najczęściej kupowanych aut przez młodych kierowców znalazło się Audi, Volkswagen i Opel. Dane te nie powinny zaskakiwać, gdyż są to samochody, które na ogół cieszą się w Polsce dużą popularnością. Interesujące może być jednak to, że na którąś z tych trzech marek stawia co drugi kierujący poniżej 26 roku życia - zauważa Magda Zglińska z firmy Yanosik

Większość z tych aut to diesle - stanowią one 43% ogółu. Interesujące dane dotyczą jednak samochodów z instalacją LPG. Na właśnie takie pojazdy decyduje się bowiem aż 16% kierowców. 

- Z zebranych przez nas danych wynika, że im kierowca jest starszy, tym rzadziej wybiera LPG. Kierujący do 26 roku życia są więc najliczniejszą grupą, która decyduje się na montaż instalacji gazowej w samochodzie - wyjaśnia Zglińska

Zamiłowanie do instalacji gazowej to jednak nie jedyna kwestia, która różni młodych kierowców od starszych kolegów. 

- W trakcie analizy danych zauważyliśmy również, że młodzi kierowcy częściej jeżdżą w porze nocnej. Aż 9% wszystkich ich przejazdów odbywa się właśnie nocą. Dla starszych kierujących wartość ta wynosi niewiele ponad 6% - dodaje Magda Zglińska z firmy Yanosik

Nie da się jednak ukryć, że najbardziej wyraźną, a zarazem, najbardziej odczuwalną dla młodych kierowców różnicą, jest ta, dotycząca wysokości składek OC. 

- Zgodnie z naszymi wyliczeniami, młody kierowca za OC płaci średnio 1408 zł. Jest to kwota prawie dwukrotnie wyższa, niż ta, którą oferuje się bardziej doświadczonym kierującym. Ich polisa kosztuje średnio 783 zł - tłumaczy Zglińska

Dane te potwierdza wykres przygotowany przez ekspertów z Yanosika. Widać na nim doskonale, że ⅕ młodych kierowców za polisę OC musi zapłacić od 750 do 1000 zł. Natomiast aż 63% z nich płaci jeszcze więcej. 

- W przypadku 80% kierowców powyżej 26 roku życia koszt OC nie przekracza 1000 zł. Nie ma więc żadnych wątpliwości co do tego, że młodzi kierujący za polisę zapłacić muszą zdecydowanie więcej - podsumowuje Magda Zglińska z firmy Yanosik

14.12.2020

Gwiazdka 2020 - 10 pomysłów na prezent dla kierowcy

Ostatni dzwonek na zakup prezentów świątecznych dla fana motoryzacji i nie tylko! Jeżeli znasz kogoś kto ponad wszystko ceni sobie wygodę, mamy dla Ciebie kilka propozycji.
23.11.2020

Czym jeżdżą młodzi kierowcy? Sprawdziliśmy to!

Jak wynika z danych zebranych przez system Yanosik, młodzi kierowcy, czyli kierujący poniżej 26 roku życia, stanowią 6% wszystkich osób poruszających się samochodami. Czym jeżdżą? Jak wysokie płacą składki OC? Jak dalekie trasy pokonują? My już wiemy!
06.11.2020

Gdzie zatankujesz najtaniej? Podpowiadamy!

Tankujesz od kilkunastu lat na tej samej stacji i nie masz pojęcia, jak kształtują się ceny paliw w innych miastach? Uważasz, że najdrożej jest zawsze przy autostradzie? A może myślisz, że LPG opłaca się w każdym możliwym przypadku? Jeśli tak, to ten raport jest właśnie dla Ciebie!