18.12.2024

Akcja Policji i Yanosika - “Myśl trzeźwo” - nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu!

Strona głównaBlog YanosikAkcja Policji i Yanosika - “Myśl trzeźwo” - nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu!

Jaki procent wypadków powodują pijani kierowcy?

Zgodnie z raportem podsumowującym wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku, opracowanym przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, z winy kierowców będących pod działaniem alkoholu doszło do 1 331 wypadków, zginęło w nich 212 osób, a 1 506 zostało rannych.

W porównaniu do 2022 roku to spadek liczby wypadków z winy kierujących pod wpływem alkoholu o 84 (-5,9%) oraz rannych osób o 184 (-10,9%), niestety przy wzroście ofiar śmiertelnych o 40 osób (+23,3%). Wypadki, spowodowane przez kierowców będących pod działaniem alkoholu, stanowiły 7% ogólnej liczby wypadków z winy kierujących w 2023 roku. Najczęściej dochodziło do nich na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wymijania.

„Myśl trzeźwo” – co to za akcja?

Rokrocznie odbywa się akcja „Myśl trzeźwo”, która jak wskazują statystyki polskiej policji, przynosi dobre rezultaty, w postaci spadającej liczby wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Działania „Myśl Trzeźwo” mają charakter edukacyjno-informujący. 

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz pod wpływem alkoholu, a także wynikającej z tego czynu odpowiedzialności karnej. W ramach akcji „Myśl trzeźwo” budowana jest także świadomość w zakresie możliwości bezpłatnego sprawdzenia zawartości alkoholu w każdej jednostce Policji.

W jakim terminie ma miejsce akcja “Myśl trzeźwo”?

Kolejna edycja działań „Myśl trzeźwo” rozpocznie się 30 grudnia 2024 roku i potrwa do 15 stycznia 2025 roku. Termin akcji został wybrany nieprzypadkowo. W tym czasie odbywają się imprezy sylwestrowe oraz karnawałowe, które sprzyjają licznym spotkaniom okolicznościowym, nierzadko w towarzystwie alkoholu.

Kto jest organizatorem akcji “Myśl trzeźwo”?

Działania „Myśl trzeźwo” są organizowane przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, przy wsparciu Yanosik oraz firmy Screen Network S.A. Akcja będzie promowana zarówno w Internecie, jak i w mediach społecznościowych, a także w aplikacji Yanosik i w formie dedykowanych spotów, emitowanych na ekranach LED w całym kraju.

Co wiesz o spożywaniu alkoholu i prowadzeniu auta? Sprawdź się!

W ramach akcji „Myśl trzeźwo” w aplikacji Yanosik znajdziecie specjalny quiz, w którym możecie sprawdzić poziom swojej wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdów. Pytania testowe przygotowaliśmy wspólnie z Polską Policją, pamiętajcie że quiz będzie można wypełnić tylko wtedy, gdy samochód znajduje się na postoju, a prędkość jazdy jest równa 0 km/h.

Te osoby, które zdadzą nasz test, zostaną nagrodzone Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy oraz innymi nagrodami, a także punktami w grywalizacji i specjalnymi nakładkami na awatary.

Zachęcamy Was do udziału!

Kontrola trzeźwości na drogach

Z trakcie trwania akcji „Myśl trzeźwo” kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli policji na drogach, którzy będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz reagować na wszelkie nieprzepisowe zachowania. W 2023 roku policjanci przeprowadzili 13 827 843 badania kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Takie działania odbywają się co roku, zwłaszcza że liczba kierujących pod wpływem alkoholu w okolicy sylwestra i nowego roku wzrasta – 31 grudnia 2023 roku funkcjonariusze policji zatrzymali 179 nietrzeźwych kierowców, a 1 stycznia 2024 ta liczba wzrosła aż do 356!

 

Jakie kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu?

Przypominamy, że w przypadku kierowania samochodem pod działaniem alkoholu, kierowcy grozi dotkliwa kara w postaci, np.: zakazu prowadzenia pojazdów, który jest orzekany przez sąd na okres od 6 miesięcy do 3 lat (jeśli kierowca był w stanie po użyciu alkoholu). Natomiast - w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości, sąd nie tylko może pozbawić kierowcę prawa jazdy na minimum 3 lata, ale też orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat. 

Jeśli skazany, mimo zakazu prowadzenia pojazdów, kierował pojazdem mechanicznym, znajdując się w stanie nietrzeźwości, sąd orzeknie wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. 

Kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć się z konsekwencjami finansowymi, bowiem niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.  

Od 14 marca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, które dotyczą nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z tymi regulacjami – konfiskata pojazdu zostanie nałożona obligatoryjnie wobec kierujących, którzy mają 1,5 promila alkoholu i więcej w swoim organizmie, a także ponad 1 promil alkoholu i spowodują wypadek. Z kolei, sąd zadecyduje czy konfiskata zostanie także orzeczona wobec kierowcy, który spowodował wypadek, ale w wydychanym powietrzu miał ponad 0,5 promila alkoholu.

Mysl-Trzezwo-akcja-bezpieczenstwa-1640x720.jpg
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic