11.07.2024

Aktywne fotoradary w Polsce - pamiętaj o nich jadąc na wakacje

Strona głównaBlog YanosikAktywne fotoradary w Polsce - pamiętaj o nich jadąc na wakacje

Liczba fotoradarów w Polsce zmienia się z roku na rok. Obecnie trwają prace nad modernizacją istniejących urządzeń oraz instalacją nowych. Jak wynika z danych z naszego systemu - w pierwszej połowie roku pojawiło się 18 nowych fotoradarów – część z nich to przywrócone do użytku starsze modele, a część to nowe instalacje. Dzięki informacjom od Was, wiemy, które fotoradary są najczęściej zgłaszane na trasie. Sprawdźcie, na które z nich uważać, by nie przywieźć sobie przykrej pamiątki z wakacji!

Mazowieckie ma najwięcej fotoradarów w Polsce

Sieć fotoradarów w Polsce jest regularnie modernizowana. Stare urządzenia są zastępowane nowoczesnymi, które oferują szereg zaawansowanych funkcji. Główny Inspektorat Transportu Drogowego już wcześniej zapowiedział, że liczba fotoradarów w Polsce będzie systematycznie zwiększana, aby osiągnąć poziom europejskich standardów.

Dane z naszego systemu wykazują, że obecnie w Polsce działa 570 fotoradarów. Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim (90 szt.), nieco mniej w łódzkim (55 szt.) oraz w wielkopolskim (54 szt.). Najmniej fotoradarów jest w województwie opolskim (10 szt.) oraz świętokrzyskim (15 szt.).

Jest pewne, że liczba 570 fotoradarów będzie rosła, a system zostanie wzbogacony o nowoczesne urządzenia, które mogą monitorować nawet sześć pasów ruchu jednocześniewykrywać przejazd na czerwonym świetle oraz analizować inne wykroczenia, takie jak rozmowa przez telefon podczas jazdy czy niezapięte pasy bezpieczeństwa

Nowoczesne fotoradary są niezawodne, niezależnie od warunków pogodowych czy natężenia ruchu, i zapewniają doskonałą jakość zdjęć, dzięki czemu żadne przewinienie kierowcy nie pozostanie niezauważone.

Nowe fotoradary - jakie nowe urządzenia pojawiły się w 2024 roku?

Od 1 stycznia do 4 lipca 2024 roku w naszej bazie zostało dodanych 18 nowych fotoradarów. Część z nich to zupełnie nowe urządzenia, a reszta została zmodernizowana i przywrócona do działania.

W systemie Yanosik odnotowano nowe fotoradary kontrolujące prędkość w miejscowościach, takich jak Żnin, Gryfów Śląski, Mirsk, Łódź, Bielawa, Zamość, Wieluń, Piasek i Oleśnica. Z kolei, odnowione fotoradary pojawiły się w Przysusze, Kostrzynie, Nowym Targu, Białogardzie, Nekli, Jaworniku i Węglewie.

Co oznacza w praktyce modernizacja fotoradaru? Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zastępuje stare urządzenia nowoczesnymi, które potrafią monitorować prędkość na kilku pasach jednocześnie, automatycznie odczytywać numery rejestracyjne oraz identyfikować typ pojazdu i odpowiednie ograniczenia prędkości. Taka modernizacja ma na celu zmniejszenie liczby wypadków i poprawę kultury jazdy wśród polskich kierowców.

Przywrócenie do działania starych, nieczynnych fotoradarów może zaskoczyć wielu kierowców, którzy polegają na swojej pamięci w trasie. Aby uniknąć takich niespodzianek, warto korzystać z systemu Yanosik, w którym kierowcy aktywnie potwierdzają obecność zarówno nowych, jak i przywróconych fotoradarów na polskich drogach.

Najczęściej potwierdzane fotoradary w aplikacji Yanosik

Jesteście z nami od lat i zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie i zaangażowanie! Wiemy, że chętnie dodajecie w naszym systemie istotne informacje z trasy, szczególnie te dotyczące fotoradarów. Dzięki Waszym zgłoszeniom, udało nam się zebrać dane o najczęściej potwierdzanych przez Was fotoradarach w pierwszym półroczu 2024 roku.

Okazuje się, że najczęściej potwierdzanymi fotoradarami przez kierowców korzystających z Yanosik, były te znajdujące się na DK7 w Gaju, DK7 w Warszawie, DK94 w Bolesławiu, DK10 w Solcu Kujawskim, DK7 w Jaworniku, DK7 w Mogilanach, DK19 w Boguchwale, DK81 w Skoczowie, DK91 w Łodzi i na E372 w Łopienniku Górnym.

Odcinkowe pomiary prędkości w aplikacji Yanosik w 2024 roku

Zgłaszacie nam nie tylko fotoradary, ale także potwierdzacie obecność odcinkowych pomiarów prędkości na swoich trasach.

 

W pierwszym półroczu 2024 roku najczęściej zgłaszaliście nam OPP w Warszawie na S8 i S2, w Poznaniu na A2 oraz na S7 na odcinku Nowy Gózd-Białobrzegi i Białobrzegi-Nowy Gózd.

Liczba odcinkowych pomiarów prędkości stale rośnie, ponieważ są one skuteczną bronią w walce z nadmierną prędkością jazdy. Działają poprzez mierzenie średniej prędkości pojazdu na określonym odcinku drogi, co zniechęca kierowców do gwałtownego przyspieszania i zwalniania przed punktami kontrolnymi, promując bardziej płynny i bezpieczny sposób jazdy.

Co decyduje o umiejscowieniu nowych fotoradarów?

Lokalizacje nowych fotoradarów w Polsce są wybierane bardzo starannie, w oparciu o szczegółową analizę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Urządzenia te są zazwyczaj instalowane w miejscach, które są szczególnie podatne na niebezpieczne zachowania kierowców, takie jak przekraczanie dozwolonej prędkości czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej.

Pamiętajcie, że z Yanosik zawsze będziecie na bieżąco z lokalizacjami fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości! Nasza baza jest stale aktualizowana i wszystkie nowe urządzenia są do niej dodawane. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic