24.12.2021

Bezpieczny wyjazd na Święta? Sprawdź nasze porady!

Strona głównaBlog YanosikBezpieczny wyjazd na Święta? Sprawdź nasze porady!

Już za chwilę zaczniemy rozjeżdżać się na Święta w różne części naszego kraju. To bardzo trudny czas dla wszystkich kierowców, którzy muszą sprostać wyzwaniom na drogach, takim jak szybko zapadający zmrok, śnieżyca, korki i zmęczone dzieci. Jak sprawić, by świąteczne podróżowanie było przyjemniejsze? Podpowiadamy!

 

Podróżowanie w Święta bywa bardzo męczące dla wielu kierowców. Dwie Wigilie w ciągu jednego dnia? Przejazd z jednego końca Polski na drugi w ciągu dwóch dni świątecznych? Takich scenariuszy jest wiele i doskonale wiecie o tym, że pisze je samo życie. 

W 2020 roku w okresie okołoświątecznym policja odnotowała najwięcej wypadków drogowych 22 grudnia – było ich aż 100, w tym 107 osób zostało rannych, a 5 zginęło na miejscu. Dlatego przypominamy, że zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie świątecznych podróży, jest bardzo istotne.

Jak sprawić, by podróż autem na Święta była przyjemna, bezstresowa i bezpieczna?

1.  Unikajcie tłumów – to jeden z największych czynników stresogennych, może doprowadzić do irytacji, poczucia zagrożenia, a tym samym do agresywnych i nieoczekiwanych zachowań na drodze. Zakupy świąteczne na ostatnią chwilę? To bardzo zły pomysł.

2.   Zaplanujcie podróż, aby uniknąć wzmożone ruchu na drogach, pośpiechu oraz stresu. Nie próbujcie nadrabiać strat czasowych nadmierną prędkością! Lepiej jechać wolniej i dojechać bezpiecznie!

3.   Przygotujcie auto na trasę – zadbajcie o jego stan techniczny, sprawdźcie ciśnienie w ogumieniu, dostosujcie je do bagażu oraz skontrolujcie stan zużycia bieżnika, poziom płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli nie macie jeszcze wymienionych opon na zimowe, to najwyższa pora!

4.   Pamiętajcie o prawidłowym ustawieniu lusterek oraz lamp – sprawdźcie czy wszystkie światła działają poprawnie, miejcie przy sobie żarówki na zapas w razie potrzeby wymiany.

5.  Zabezpieczcie bagaż i luźne przedmioty na czas podróży. Nawet torba z prezentami może być niebezpieczna dla pasażerów przy wysokiej prędkości!

6.   Jadąc po zmroku zachowajcie szczególną ostrożność – wykonujcie manewry z większą uwagą, zwłaszcza jeśli chodzi o wyprzedzanie!

7.  Dostosujcie prędkość do aktualnych warunków na drodze. Pogoda zimą bywa bardzo zmienna, w niektórych miejscach może świecić słońce, a w innych być ślisko na drodze.

8.   Jeśli to Ty jesteś kierowcą, wypocznij przed trasą i zaplanuj sobie przerwy w jej trakcie – nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia są one potrzebne.

9.   Nie spożywaj energetyków oraz słodyczy, lepiej zabierz ze sobą wodę i gorzką czekoladę – to lepsze źródło energii dla twojego organizmu.

10. Nie pozwól by coś Cię rozpraszało w trakcie jazdy. Włącz ulubioną muzykę i skup się na drodze.

Zabierz ze sobą Yanosika – razem będzie nam raźniej, a Ty będziesz zawsze dobrze poinformowany o stanie Twojej trasy! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic