23.03.2022

Coraz więcej wydatków dla kierowców. Jak zaoszczędzić?

Strona głównaBlog YanosikCoraz więcej wydatków dla kierowców. Jak zaoszczędzić?

Trudny czas nastał dla wszystkich zmotoryzowanych. Rosnące koszty utrzymania samochodu i nowe stawki mandatów skutecznie psują nastrój kierowcom. Jak sobie poradzić z nieuchronnymi podwyżkami? Mamy na to kilka sposobów.

 

Dynamicznie zmieniają się ceny paliw⛽

Aktualnie na stacjach paliw ceny zmieniają się dynamicznie z dnia na dzień. Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce wynoszą 7,19 zł/l Pb 98, 6,79 zł/l Pb 95, 7,59 zł/l ON oraz 3,79 zł/l LPG. Prognozowane zmiany delikatnie pocieszają zmotoryzowanych Polaków. Szacuje się, że w tym tygodniu ceny spadną do 6,89-7,04 zł/l Pb 98, 6,47-6,62 zł/l Pb 95, 7,31-7,52 zł/l ON i 3,73-3,84/l LPG.

Miało być taniej, a nie jest. Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej nic nie dało, ze względu na aktualną sytuację na świecie, słabnący kurs polskiej złotówki i rosnącej inflacji.

Jak szukać tańszego paliwa?

Użytkownicy Yanosika mogą na bieżąco sprawdzać ceny paliw na wybranych stacjach. Wystarczy wybrać stację paliw na mapie i kliknąć w nią, a następnie w wyświetlaną cenę. Każdy kierowca ma również dostęp do informacji o jakości paliwa. Stacje, które przeszły kontrolę UOKiK mają oznaczony wynik jako pozytywny. Obecnie sytuacja zmienia się na tyle dynamicznie, że ceny na poszczególnych stacjach mogą znacznie różnić się od siebie, dlatego też warto weryfikować je na bieżąco oraz aktualizować informacje indywidualnie. To bardzo pomoże innym kierowcom w trasie – komentuje Julia Langa, Yanosik 

Poza bieżącym kontrolowaniem cen na stacjach paliw w naszej aplikacji, możecie również zredukować koszty wprowadzając zasady eco-drivingu i ekonomicznej jazdy. Wbrew pozorom nie spowoduje to wolniejszej jazdy. Eco driving opiera się na przewidywaniu sytuacji na drodze, unikaniu gwałtownych hamowań i przyspieszeń, hamowaniu silnikiem i obserwacji drogi na kilkadziesiąt metrów przed autem.

Stosowanie tych wskazówek pozwoli zmniejszyć spalanie, ale również wesprze prawidłową pracę silnika oraz podzespołów auta. Dzięki temu warsztat samochodowy odwiedzicie nie z powodu naprawy, a jedynie wymiany oleju i przeprowadzenia przeglądu. W końcu usługi mechaników również zdrożały…

Jest drożej w warsztatach samochodowych🧑‍🔧

Pandemia koronawirusa odcisnęła ślad w każdym sektorze gospodarki. Nie da się ukryć, że branża motoryzacyjna odczuła ją bardzo mocno. Jej skutkiem jest m.in. do tej pory trwający kryzys dostępności półprzewodników i części. To, z kolei, przełożyło się nie tylko na dłuższy czas oczekiwania na nowy samochód, ale również na naprawę używanego pojazdu.

Już w pierwszym półroczu 2021 roku warsztaty samochodowe podniosły ceny swoich usług o 20%. Zaledwie dwa lata temu kierowcy płacili średnio za naprawę auta około 500 zł. Obecnie to już znacznie więcej.

Na ceny usług mechaników składa się wiele czynników, m.in. podwyżki za gaz i prąd oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Nie bez znaczenia są tu również utrudnienia dostępności części samochodowych i podzespołów, które są niezbędne do naprawy aut. I niestety nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się wkrótce polepszyć. Specjaliści szacują, że w tym roku musimy jeszcze przetrwać ten kryzys.

Nowy taryfikator nie ucieszył kierowców

Kolejną sprawą obciążającą budżet kierowców jest… nowy taryfikator mandatów. Nowe stawki, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, zakładają wysokie kary za przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy niewskazanie sprawcy wykroczenia przy zdjęciu z fotoradaru. Mandat za te wykroczenia może solidnie zaboleć po kieszeni, zwłaszcza tych, którzy popełnią to samo wykroczenie po raz drugi w ciągu dwóch lat od poprzedniego.

Jak uniknąć ryzyka mandatu? Najlepiej jeździć przepisowo. A w tym chętnie wesprze Was Yanosik!

Aplikacja Yanosik informuje kierowców o wszystkich zdarzeniach na trasie, a także o aktualnych limitach prędkości. Uważamy, że dobrze poinformowany kierowca to bezpieczny kierowca i dzięki temu, że korzysta z naszej aplikacji nie będzie stanowił zagrożenia na trasie, które może wynikać z różnych czynników, np.: takich jak przeoczenie znaku z limitem prędkości na danym odcinku trasy – komentuje Julia Langa, Yanosik

Bezpieczna jazda to dobra inwestycja w bezpieczeństwo oraz w… składkę polisy OC, która już wkrótce będzie zależna od liczby punktów karnych i posiadanych mandatów.

Nie jeździsz przepisowo? Zapłacisz więcej za OC🚗

Już 17 czerwca tego roku towarzystwa ubezpieczeniowe zyskają możliwość pobierania danych z systemu UFG, z związku z naruszeniami przepisów ruchu drogowego. Kolejnym etapem ma być udostępnienie informacji o posiadanej liczbie punktów karnych i mandatach, które będą pochodzić z Centralnej Ewidencji Kierowców. Mają one posłużyć do oceny ryzyka przy obliczaniu składki polisy OC. Przypominamy, że punkty karne mają być ważne przez dwa lata od dnia uiszczenia opłaty za mandat.

Kierowcy, którzy będą „zbierać” punkty karne i mandaty będą musieli liczyć się z wyższą składką polisy OC. A to kolejny wydatek w całym zbiorze rosnących kosztów motoryzacyjnych.

Przepisowa jazda to najlepszy wybór, zwłaszcza że jest filarem dla obliczania składki OC w ubezpieczeniu telemetrycznym.

Kierowca, który korzysta z Yanosik Ubezpieczenia ma do dyspozycji polisę OC skonstruowaną na podstawie oceny jego stylu jazdy. Taki rodzaj ubezpieczenia stanowi inwestycję w bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Stosowanie się do przepisów, płynna jazda, a także brak punktów karnych i mandatów realnie przełożą się na atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC – tłumaczy Julia Langa, Yanosik

Rosną koszty utrzymania auta, kierowcy liczą każdą złotówkę wydaną na paliwo lub naprawę samochodu. Kontrolowanie wydatków staje się ogromnym wyzwaniem, ale nie niemożliwym do osiągnięcia.

Sposobem na oszczędność jest przede wszystkim przepisowa i ekonomiczna jazda. A jeśli jeszcze mocniej chcecie ograniczyć swoje wydatki, to warto organizować wspólne przejazdy do pracy lub do sklepów.

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja jeszcze przez dłuższy czas się nie polepszy, zwłaszcza że latem ma się zakończyć okres ochronny tarczy antyinflacyjnej. A to może przynieść kolejne podwyżki…

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic