07.03.2022

Czy można wyprzedzić kolumnę wojskową?

Strona głównaBlog YanosikCzy można wyprzedzić kolumnę wojskową?

Wielu kierowców może nie znać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ widok kolumny wojskowej na naszych drogach jest dość… niecodzienny. Niestety w ostatnim czasie kolumny wojskowe można spotkać nawet na polskich drogach. Wszystko w wyniku sytuacji na Ukrainie, którą zaatakowały rosyjskie wojska. Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową?

 

Jak wygląda kolumna wojskowa? 👩‍✈

Stworzenie kolumny pojazdów wojskowych to nie tylko kilka ciężarówek w kolorze zielonym. Aby warunki kolumny zostały spełnione, pierwszy i ostatni pojazd musi być wyposażony w tablicę w kolorze pomarańczowym. To podstawowa zasada kolumny.

Poza tym, pojazdy po stronie kierowcy mogą posiadać również niebieskie chorągiewki, z kolei zielony kolor obowiązuje ostatni pojazd.

Kolumna ma prawo poruszać się z użyciem świateł błyskowych.

Jaką długość może mieć kolumna wojskowa?

Według przepisów długość kolumny pojazdów wojskowych może być równa 20 pojazdom, przy czym odległości między pojedynczymi kolumnami muszą wynosić 500 metrów.

Kolumna powinna się również stosować do przepisów ruchu drogowego, np.: włączania się do ruchu, czy jazdy przez skrzyżowanie, chyba że ruchem kieruje Żandarmeria Wojskowa.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której kolumna wojskowa jest eskortowana przez pojazdy uprzywilejowane. Radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi jedzie na początku i końcu kolumny pojazdów wojskowych. Wówczas użytkownicy drogi są zobowiązani do ułatwienia przejazdu kolumnie wojskowej, w tym do zjechania na np.: pobocze, jeśli znajduje się na danym odcinku.

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową? 🚐

Jeśli kolumna nie jest uprzywilejowana, a warunki drogowe na to pozwalają, to inni użytkownicy drogi mogą ją wyprzedzić. W trakcie manewru należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności – manewr musi przebiegać bezpiecznie, a także o tym, by nie wjeżdżać między pojazdy, które jadą w kolumnie – tego zabraniają przepisy.

Uprzywilejowaną kolumnę można wyprzedzić, ale przeznaczony do poza obszarem zabudowanym. Kierowca musi się stosować do takich samych zasad, jak powyżej.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic