Drogi ekspresowe są projektowane z myślą o zapewnieniu płynności ruchu i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jednak co zrobić, gdy sytuacja zmusi Was do zatrzymania się na takim odcinku? Czy możecie zaparkować przy drodze ekspresowej, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Sprawdźcie, jak postępować w sytuacjach awaryjnych na drogach ekspresowych.
Droga ekspresowa – co musisz wiedzieć?
Zgodnie z art. 4 pkt 10 ustawy o drogach publicznych, droga ekspresowa jest drogą:
„której jezdnie główne lub jezdnia główna są przeznaczone wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych,
łączącą lub krzyżującą się na różnych poziomach z innymi drogami transportu lądowego i wodnego, z dopuszczeniem wyjątkowo skrzyżowań z drogami publicznymi,
oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi”
Droga ekspresowa – jakie znaki?
Droga ekspresowa jest oznaczona znakiem informacyjnym D-7 (droga ekspresowa), który stawia się na początku drogi ekspresowej oraz łącznic wjazdowych albo na innych drogach dojazdowych do drogi ekspresowej.
Znak D-7 może występować z tabliczką T-1a (odległość znaku informacyjnego od początku lub końca drogi lub pasa ruchu) lub znakiem D-43 (koniec obszaru zabudowanego).
Z kolei, znak D-8 (koniec drogi ekspresowej) umieszczony jest na końcu drogi ekspresowej lub na łącznicach wyjazdowych z drogi ekspresowej.
Jakie ograniczenie prędkości na drodze ekspresowej?
Prędkość dopuszczalna dla samochodu osobowego motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC do 3,5 tony na drodze ekspresowej dwujezdniowej to 120 km/h, a na drodze ekspresowej jednojezdniowej to 100 km/h. Z kolei, dla zespołu pojazdów lub innych pojazdów to 80 km/h.
Parkowanie na drodze ekspresowej – co mówią przepisy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie wykroczeń, parkowanie na drodze ekspresowej jest surowo zabronione.
Regulacje te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu oraz utrzymanie płynności na tego typu drogach.
Art. 49 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie wskazuje, że zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
Czy można zatrzymać się przy drodze ekspresowej w razie awarii?
Jeśli unieruchomienie pojazdu na drodze ekspresowej nastąpiło z przyczyn technicznych, to kierowca jest obowiązany do usunięcia auta z jezdni oraz ostrzeżenia innych uczestników ruchu.
Art. 50 ust. 1 pkt 1 informuje, że kierowca pojazdu jest obowiązany do sygnalizowania postoju pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku w każdym przypadku na autostradzie i drodze ekspresowej.
W tym samym artykule dalej widnieje informacja, że należy to zrobić poprzez włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, to świateł pozycyjnych oraz umieszczając specjalny trójkąt odblaskowy w odległości 100 m za pojazdem, na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu.
Jaki mandat za postój na drodze ekspresowej?
Zgodnie z taryfikatorem – zatrzymanie lub postój pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu to mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny.
Z kolei, niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu silnikowego z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej to mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny.