25.09.2024

Czy wykroczenia na drodze są w krajowym rejestrze karnym?

Strona głównaBlog YanosikCzy wykroczenia na drodze są w krajowym rejestrze karnym?

Większość popełnionych wykroczeń drogowych nie trafia do Krajowego Rejestru Karnego, ale istnieją wyjątki… O jakich sytuacjach mowa? Czy można sprawdzić swoją obecność w KRK? Dowiedzcie się!

Co to jest krajowy rejestr karny?

Krajowy Rejestr Karny, w skrócie KRK, to system informacyjny prowadzony w Polsce przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zawiera on informacje osobach lub grupach, które popełniły przestępstwo. Dotyczy to zwłaszcza osób skazanych w Polsce, skazanych w innym kraju niż Polska, tymczasowo aresztowanych, które są sprawdzane przez Sąd czy są winne oraz poszukiwanych listem gończym.

Jakie wykroczenia drogowe trafiają do rejestru karnego?

Wykroczenia drogowe nie są wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego. Wyjątkiem od tej sytuacji jest przypadek, w którym osoba została skazana przez sąd za popełnienie wykroczenia karą aresztu.

Takimi wykroczeniami mogą być jazda pod wpływem alkoholu od 02 do 0,5 promila albo bez wymaganych uprawnień oraz ucieczka z miejsca zdarzenia.

Przepisy regulujące wpisywanie wykroczeń do rejestru karnego

W Polsce ustawa z dnia 24 maja 2000 roku o Krajowym Rejestrze Karnym reguluje wszystkie kwestie związane z wpisami do KRK, długością wpisów oraz dostępie i przechowywaniu danych.

Jak sprawdzić, czy wykroczenie drogowe jest wpisane do rejestru karnego?

Można to zrobić występując o wydanie formularza z zapytaniem o udzielenie informacji o osobie w punkcie Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego lub za pośrednictwem poczty czy Internetu.

Wydanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego jest płatne i kosztuje 30 zł, z kolei wydanie go przez internet jest płatne 20 zł.

Jak długo wykroczenie drogowe pozostaje w rejestrze karnym?

Długość okresu figurowania w Krajowym Rejestrze Karnym jest zależna od rodzaju kary.

W przypadku kary więzienia, zatarcie wpisy w KRK nastąpi po upływie 10 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia kary. Na wniosek skazanej osoby, sąd może także skrócić ten okres po upływie 5 lat, jeśli wymierzona kara nie była dłuższa niż 3 lata.

W sytuacji skazania za przestępstwo, jeśli sąd nakazał grzywnę lub ograniczenie wolności, to zatarcie skazania nastąpi po 5 latach. Ten okres może ulec skróceniu do 3 lat za wnioskiem sądu.

Z kolei osoby winne, których kara nie doszła do skutku, z powodu odstąpienia sądu od jej wymierzenia, będą widniały w KRK przez rok.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic