07.06.2024

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu - kiedy warto je wykupić?

Strona głównaBlog YanosikDodatkowe ubezpieczenie samochodu - kiedy warto je wykupić?

Polski kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC dla swojego samochodu – reguluje to prawo. Poza ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, istnieje jeszcze możliwość wykupienia dodatkowych form ochrony dla swojego auta. Jakich? Sprawdźcie!

Jakie są dodatkowe formy ubezpieczenia samochodu?

W Polsce, obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, które musi posiadać każdy kierowca, jest OC. Jednakże, to nie jedyne ubezpieczenie, które może Wam zapewnić większą ochronę finansową i spokój ducha. Poznajcie inne rodzaje:

Autocasco (AC) - jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które pokrywa szkody, powstałe w wyniku wypadków, kolizji, kradzieży, pożaru, czy działań osób trzecich. AC często obejmuje również uszkodzenia wynikające z wandalizmu lub zdarzeń losowych, takich jak upadek drzewa.

Assistance - to dodatkowa ochrona, która zapewnia pomoc na drodze w przypadku awarii lub wypadku. Może obejmować holowanie pojazdu, naprawę na miejscu zdarzenia, transport do najbliższego warsztatu, a nawet zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów, jeśli naprawa wymaga dłuższego czasu.

NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku drogowego. Wysokość świadczenia zależy od skali uszczerbku i sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie szyb - jest to dodatkowa opcja, która może być włączona do polisy AC lub oferowana oddzielnie. Pokrywa koszty naprawy lub wymiany uszkodzonych szyb w samochodzie, w tym przedniej, tylnej i bocznych.

Ubezpieczenie od kradzieży - chociaż często jest włączane do AC, może być również oferowane jako odrębna polisa. Oferuje ochronę w przypadku kradzieży całego pojazdu lub jego części.

Ubezpieczenie ochrony prawnej - pomaga pokryć koszty, związane z dochodzeniem roszczeń prawniczych, wynikających z użytkowania pojazdu, np.: koszty adwokata w przypadku sporu sądowego po wypadku.

Ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu - pokrywa różnicę między wartością rynkową pojazdu przed wypadkiem, a jego wartością po naprawie, które może obniżyć ogólną wartość rynkową samochodu.

Gap Insurance (ubezpieczenie GAP) - pokrywa różnicę między kwotą, którą otrzymasz od ubezpieczyciela w ramach AC, po całkowitej utracie pojazdu (np.: w wyniku kradzieży czy zniszczenia), a kwotą pozostałą do spłaty kredytu samochodowego.

Kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu?

Dodatkowe ubezpieczenie zagwarantuje Wam większą ochronę i spokój, ale czy warto je kupować? Owszem! W kilku sytuacjach może się naprawdę przydać.

Nowe lub drogie auto – potencjalne koszty napraw po wypadku mogą być wysokie, dlatego warto wykupić polisę AC, która zabezpieczy Was przed dużymi kosztami.

Finansowanie auta – jeśli auto jest w leasingu lub kupione na kredyt, to ubezpieczenie GAP może być bardzo istotne. Pokryje ono różnicę pomiędzy wartością wypłaty z AC, a zobowiązaniem, które pozostało do spłaty, jeśli Wasz pojazd zostanie skradziony lub ulegnie całkowitej szkodzie.

Częste lub długie trasy – w tym przypadku ubezpieczenie assistance może być bardzo pomocne w przypadku awarii lub wypadku czy innych trudnych sytuacji, w których wystąpi potrzeba holowania lub szybkiej naprawy.

Przewóz osób – jeśli zajmujecie się profesjonalnie przewozem pasażerów, to warto mieć ubezpieczenie NNW, które chroni kierowcę i podróżujących.

Wyjazd na wakacje – w tym przypadku warto rozważyć zakup polisy assistance, która zapewni Wam ochronę podczas wyjazdów, zwłaszcza dłuższych lub zagranicznych. Polisa obejmuje pomoc drogową, holowanie, a w niektórych przypadkach także zakwaterowanie, jeśli auto będzie wymagać dłuższej naprawy.

Czy Yanosik oferuje dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Tak! W naszej ofercie znajdziecie różne polisy – OC, AC, NWW oraz Assistance. Wystarczy, że uruchomicie aplikację Yanosik, wybierzecie z menu na ekranie głównym OC/AC, zeskanujecie swój dowód rejestracyjny i poznacie oferty spersonalizowanie dla Waszego auta.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic