10.06.2024

Ekonomiczna jazda – jak jeździć, by oszczędzać paliwo i środowisko?

Strona głównaBlog YanosikEkonomiczna jazda – jak jeździć, by oszczędzać paliwo i środowisko?

Ekonomiczna jazda to styl jazdy, który minimalizuje zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Przyjęcie tej metody przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela kierowcy. Sprawdźcie, jak wdrożyć ekonomiczną jazdę w codzienne życie!

Ekonomiczna jazda samochodem – czyli jaka?

Ekonomiczna jazda samochodem to prawdziwa sztuka, którą powinno posiąść jak najwięcej kierowców. Dzięki niej znacznie zmniejsza się zużycie paliwa i eksploatację części, jak również redukuje negatywne oddziaływanie na środowisko. Bardzo ważnym efektem ekonomicznej jazdy, jest także wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Samo pojęcie ekonomicznej jazdy pochodzi z krajów skandynawskich i oznacza po prostu umiejętność efektywnego pokonywania trasy.

Dlaczego warto jeździć ekonomicznie?

Jazda ekonomiczna przyczynia się do znacznych oszczędności paliwa, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie wydatków związanych z eksploatacją pojazdu.

Dodatkowo, mniejsze zużycie paliwa oznacza mniejszą ilość emitowanych spalin, co jest korzystne dla środowiska. Zmniejszenie emisji CO2 i innych szkodliwych substancji przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi i poprawy jakości powietrza.

Jakie są zasady ekonomicznej jazdy?

Najważniejszymi zasadami dla ekonomicznej jazdy, są:

  • Planowanie trasy - unikanie korków, długich postojów na światłach czy częstego zatrzymywania się ma kluczowe znaczenie. Korzystanie z aplikacji Yanosik pomoże Wam w wybraniu optymalnej trasy i uniknięciu zatłoczonych dróg.
  • Rozsądne korzystanie z klimatyzacji - klimatyzacja może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20%! Używajcie jej rozsądnie, szczególnie podczas jazdy w mieście, podczas której efekt jest najbardziej odczuwalny. W długiej trasie, przy wyższych prędkościach, lepiej korzystać z klimatyzacji niż jeździć z otwartymi oknami, które zwiększają opór powietrza.
  • Optymalna prędkość i używanie biegów - utrzymywanie stałej, optymalnej prędkości, to jedno z najważniejszych zaleceń ekonomicznej jazdy. Wyższe biegi i niższe obroty silnika znacznie redukują zużycie paliwa. Starajcie się zmieniać biegi między 2000 a 2500 obr/min, unikając zbyt wysokich obrotów.
  • Przewidywanie – starajcie się przewidywać możliwe sytuacje na drodze, obserwując co się dzieje przed Wami jak najdalej, jeśli to możliwe. Dzięki temu możecie uniknąć nagłego hamowania i przyspieszania, które są największymi "pożeraczami" paliwa.
  • Regularne serwisowanie - regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, w tym ciśnienia w oponach, stanu filtrów i oleju silnikowego, ma ogromne znaczenie dla ekonomicznej jazdy! Niewłaściwe ciśnienie w oponach może zwiększać opory toczenia, a tym samym zużycie paliwa.
  • Minimalizowanie dodatkowego obciążenia - dodatkowy ciężar w samochodzie niepotrzebnie zwiększa zużycie paliwa. Starajcie się nie przewozić niepotrzebnych przedmiotów, a jeśli planujecie dłuższą podróż, dokładnie przemyślcie, co w nią zabieracie.
  • Wykorzystanie technologii Start-Stop – jeśli Wasze auto jest wyposażone w system Start-Stop, upewnijcie się, że jest aktywny. System ten automatycznie wyłącza silnik podczas dłuższego postoju (np.: na światłach), co bardzo pomaga oszczędzać paliwo.

Czego należy unikać podczas ekonomicznej jazdy?

Podczas ekonomicznej jazdy należy unikać kilku czynności, które negatywnie na nią wpływają:

Nagłe przyspieszanie i gwałtowne hamowanie - to jedne z najbardziej paliwożernych zachowań na drodze. A dodatkowo powodują szybsze zużycie części samochodowych, takich jak hamulce i opony. Zamiast tego starajcie się przyspieszać stopniowo i przewidywać sytuacje na drodze, aby możliwie rzadko korzystać z hamulców w tak intensywnym stopniu.

Jazda na wysokich obrotach – silniki, pracujące na wysokich obrotach, zużywają więcej paliwa. Dlatego ważne jest, aby zmieniać biegi w odpowiednim czasie – zwykle zaleca się zmianę biegu przy osiągnięciu 2000-2500 obr/min.

Nieoptymalne wykorzystanie biegów – na przykład jazda na zbyt niskim biegu przy wysokiej prędkości lub zbyt wysokim biegu przy niskiej prędkości, prowadzi do nieefektywnego zużycia paliwa. Ważne jest, aby umiejętnie dostosować bieg do prędkości jazdy.

Nadmierna prędkość - jazda z prędkością wyższą niż zalecana, na danym odcinku drogi, nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, ale także niekorzystnie wpływa na zużycie paliwa. Wyższa prędkość wymaga więcej energii do pokonania oporu powietrza, co bezpośrednio przekłada się na wyższe zużycie paliwa.

Ciągłe używanie klimatyzacji - chociaż klimatyzacja jest komfortowa, szczególnie podczas gorących dni, jej nadmierne używanie może znacząco zwiększyć zużycie paliwa. Jeśli to możliwe, korzystajcie z niej oszczędnie lub wykorzystujcie naturalne metody wentylacji, takie jak otwieranie okien przy niskich prędkościach.

Nieutrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach - niewłaściwe ciśnienie w oponach nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, ale także prowadzi do większego oporu toczenia, co wpływa na zwiększone zużycie paliwa. Regularnie sprawdzajcie ciśnienie i dostosowujcie je do zaleceń producenta.

Zaniedbywanie regularnej konserwacji pojazdu - nieregularne serwisowanie samochodu może prowadzić do nieefektywnej pracy silnika i innych ważnych podzespołów, co bezpośrednio wpływa na większe zużycie paliwa. Regularna wymiana oleju, filtrów i sprawdzanie układu zapłonowego są niezwykle istotne dla utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic