Fotoradary są stałym elementem drogowego krajobrazu w Polsce, ale czy również w Europie? Sprawdziliśmy, ile mierników działa obecnie w naszym kraju, które województwa mają ich najwięcej oraz jak pod tym względem wypadają państwa europejskie. Niektóre liczby naprawdę mogą Was zaskoczyć. Sprawdźcie nasz raport!
Najwięcej kontroli prędkości w Polsce – gdzie?
W Yanosik każdego dnia dostarczamy Wam aktualne informacje o sytuacji na drogach – ostrzegamy przed fotoradarami, kontrolami policji, wypadkami, utrudnieniami i innymi zagrożeniami. Nasza społeczność liczy już ponad 5 milionów kierowców, którzy na bieżąco dodają zgłoszenia z trasy. Średnio co 2 sekundy pojawia się nowe, a dodatkowo nasz zespół codziennie dba o to, by baza była kompletna i jak najbardziej aktualna.
Regularnie aktualizujemy również dane dotyczące mierników prędkości w Polsce. Obecnie w systemie Yanosik mamy zarejestrowanych 635 aktywnych urządzeń: 470 fotoradarów, 71 odcinkowych pomiarów prędkości (OPP), 64 rejestratory Red Light (przejazdu na czerwonym świetle) oraz 30 punktów pomiaru statystycznego.
Największe skupisko mierników znajdziecie w województwie mazowieckim, gdzie działają aż 102 urządzenia – to m.in. 78 fotoradarów, 13 OPP, 5 rejestratorów Red Light oraz 6 punktów statystycznych. Na drugim miejscu uplasowało się wielkopolskie z 57 urządzeniami (47 fotoradarów, 3 OPP, 3 Red Light i 4 pomiary statystyczne), a zaraz za nim łódzkie z wynikiem 54 mierników (36 fotoradarów, 9 Red Light i 9 OPP).
Na drugim końcu zestawienia znalazło się opolskie, gdzie funkcjonuje tylko 13 mierników – w większości klasyczne fotoradary (11).
Warto pamiętać, że w każdym województwie spotkacie urządzenia kontrolujące prędkość. Dlatego, dobrze mieć Yanosika pod ręką – dzięki temu nic Was nie zaskoczy.
Najczęściej mijane mierniki w Polsce - lista lokalizacji
Sprawdziliśmy, które urządzenia rejestrujące prędkość cieszyły się największą aktywnością kierowców w ostatnich tygodniach. Analiza danych z okresu od 13 kwietnia do 12 maja 2025 roku pozwoliła nam ustalić, które fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości notują najwięcej przejazdów użytkowników Yanosik.
Wśród fotoradarów dominują lokalizacje z województwa małopolskiego – dokładnie Gaj, Mogilany i Jawornik. Bardzo duży ruch odnotowaliśmy również przy dwóch punktach w Warszawie – na ulicach Pułkowej oraz Wybrzeżu Kościuszkowskim.
Jeśli chodzi o OPP, najwięcej przejazdów dziennie zarejestrowaliśmy na trasach w województwie mazowieckim – na węźle Warszawa-Zachód, Południowej Obwodnicy Warszawy i odcinku Falęcice–Nowy Gózd. W rankingu znalazły się również lokalizacje z województwa wielkopolskiego (obwodnica Poznania: Krzesiny–Komorniki) oraz dolnośląskiego (Kostomłoty–Kąty Wrocławskie).
To punkty, w których każdego dnia rejestrowany jest największy ruch kierowców korzystających z Yanosik. Dobrze je znać – szczególnie jeśli planujecie trasę w tych regionach.
Gdzie w Europie łatwo o mandat?
Z naszej najnowszej analizy wynika, że na europejskich drogach jest coraz więcej urządzeń rejestrujących prędkość jazdy. Łącznie w Europie działa już ponad 35 tysięcy mierników – w tym klasyczne fotoradary, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle i urządzenia „2 w 1” – kontrolujące prędkość i przejazd na czerwonym świetle.
Najwięcej z nich znajdziecie we Włoszech, gdzie działa aż 7 873 urządzeń – w tym 6 141 fotoradarów, 121 urządzeń monitorujących zarówno prędkość, jak i światła, oraz 1 611 systemów Red Light. To aż czternastokrotnie więcej niż w Polsce!
Na drugim miejscu uplasowała się Wielka Brytania, która ma łącznie 4 821 mierników – z czego blisko 4 tysiące to fotoradary. Tuż za nią znalazły się Niemcy (4 532 urządzenia), a dalej Francja (3 180) i Szwecja (2 364).
Na przeciwległym biegunie znalazły się kraje z minimalną liczbą takich instalacji – Liechtenstein ma tylko 1 miernik, Irlandia – 3, a Malta, Słowacja, Dania i Islandia – po kilkanaście lub nieco ponad 20.
A jak wypada Polska? Choć nasz system stale się rozwija, to z 534 aktywnymi urządzeniami zajmujemy dopiero 14. miejsce w Europie. Nadal mamy sporo do nadrobienia względem krajów zachodnich, ale już teraz warto zachować ostrożność – mierniki spotkacie w każdym województwie.
Odcinkowe pomiary prędkości w Europie – gdzie jest ich najwięcej?
Fotoradary to zdecydowani liderzy kontroli na europejskich drogach, odcinkowe pomiary prędkości (OPP) nie są tak popularne we wszystkich krajach. Sprawdziliśmy, które państwa stawiają na ten sposób kontroli średniej prędkości.
Najwięcej aktywnych odcinków z pomiarem średniej prędkości znajduje się w Czechach – aż 276 lokalizacji, co czyni ten kraj liderem zestawienia. Tuż za nimi plasuje się Wielka Brytania z 235 OPP, a trzecie miejsce należy do Belgii, gdzie działa 183 tego typu punktów. Warto również wyróżnić Litwę, która – mimo niewielkiej powierzchni – może pochwalić się aż 118 odcinkami pomiarowymi.
Polska znajduje się na piątej pozycji z 71 OPP, rozmieszczonymi we wszystkich województwach. Choć jeszcze daleko nam do czołówki, regularnie rozbudowujemy ten system, który realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Na końcu rankingu znalazły się kraje, które z odcinkowych pomiarów praktycznie nie korzystają – Szwajcaria i Irlandia mają tylko po 2 punkty, natomiast Białoruś, Cypr, Niemcy, Dania, Finlandia, Szwecja i Słowacja – zaledwie po jednym.
Z naszych danych jasno wynika, że choć różnice między krajami są spore, to kierunek zmian jest wspólny: coraz więcej państw inwestuje w technologie, które pomagają kierowcom jeździć bezpieczniej i zgodnie z przepisami.
Dziękujemy za odwiedzenie Aktualności Yanosik, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia czy relacje video, a także historie o naszych pracownikach czy naszej organizacji.
Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania lub chcecie nawiązać współpracę poszukiwanej przez siebie informacji, sugerujemy następujące formy kontaktu:
Jeśli jesteś przedstawicielem mediów, prosimy o kontakt z [email protected]