28.03.2022

Francuski fotoradar może pilnować polskich kierowców, wykrywa nie tylko przekroczenia prędkości!

Strona głównaBlog YanosikFrancuski fotoradar może pilnować polskich kierowców, wykrywa nie tylko przekroczenia prędkości!

Pisaliśmy już o tym, że trwają testy urządzeń, które mają zastąpić stare fotoradary w 100 stałych lokalizacjach. Wśród testowanych mierników znajduje się ten francuskiej produkcji, o nazwie MESTA Fusion RN. Poza kontrolą prędkości potrafi wykryć również inne wykroczenia drogowe, których aktualnie nie rejestrują fotoradary w naszym kraju.

 

Nowe fotoradary wkrótce📷

W styczniu GITD poinformowało o planach wymiany infrastruktury fotoradarów w naszym kraju. Oznacza to, że 247 starych urządzeń, które aktualnie monitorują prędkość kierowców zniknie, a zastąpią je nowocześniejsze urządzenia. Skąd taki pomysł? Otóż stare urządzenia służą już ponad 10 lat i coraz częściej zdarzają się w nich awarie.

Wymiana urządzeń monitorujących prędkość jazdy kierowców, nie tylko zwiększy skuteczność i efektywność systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, ale również zmieni nawyki kierowców na lepsze.

Testy nowych urządzeń

Nowe urządzenia, które są testowane na lotnisku w Borsku, należą do firm Jenoptik Robot oraz Idemia. A więc mogą to być francuskie fotoradary MESTA Fusion RN. Francuski producent, pod koniec stycznia 2021 roku, uzyskał potwierdzenie zgodności z polskimi przepisami metrologicznymi, a to oznacza, że może montować swoje urządzenia na naszych drogach.

Jeśli MESTA Fusion RN zwycięży w przetargu, to zadebiutuje w naszym kraju. A co ważne, ten fotoradar ma naprawdę dużo umiejętności.

Francuski fotoradar ma mnóstwo umiejętności!👮‍♂

To czterometrowe urządzenie w postaci słupa, które może wykonywać zdjęcia matrycą o rozdzielczości 24 lub 45 megapikseli. Potrafi obserwować aż 32 auta na 8 pasach ruchu, a także rozpoznawać tablice rejestracyjne, dzięki systemowi ANPR. I to nie jedyne jego możliwości.

Francuski fotoradar MESTA Fusion wyłapuje również przekraczanie linii, jazdę na buspasie, pod prąd, po chodniku, po pasie awaryjnym, a nawet na zderzaku.

Rejestruje również jazdę z prędkością utrudniającą ruch, naruszenie zakazu ruchu ciężarówek oraz wykroczenia w trybie zbliżania się i oddalania, skręt w lewo z pasa do jazdy prosto lub w prawo, a nawet złamanie zakazu zawracania.

Według planów GITD nowe fotoradary mają stanąć w tych miejscowościach:

Wilkowo, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Orzesze, Marki, Jeleniec, Ełk, Suchowola, Domaradz, Ruska Wieś, Pniewo, Radziszewo, Poczesna, Przasnysz, Skępe, Baldram, Kozy, Ponin, Grodziec, Horbów, Tarnowskie Góry, Kraków, Proniewicze, Nowy Sącz, Warszawa, Dywity, Myszyniec, Modliborzyce, Nowa Wieś, Łąg, Pradła, Plecka Dąbrowa, Samborowo, Suwałki, Łomnica, Kostrzyn, Łódź, Zgłobice, Lutol Suchy, Ojrzeń, Zawiercie, Suchowola, Trzemeszno, Swarzędz, Piaski, Kłobuczyno, Kaliska, Chorzele, Nekla, Strzebielino, Kostrzyn, Żukowo, Chełmno, Trzeciewnica, Rogoźniczka, Sztabin, Kębłowo, Gościcino, Siewierz, Bartoszyce, Żabikowo, Ryki, Sarnów, Koszalin, Łódź, Łucka Kolonia, Węglew, Bukowa, Zamysłowo, Koło, Miszewo, Grabówno, Rychnowy, Jastków, Koszalin, Żarnowo Drugie, Grabowiec, Witaszyce, Żarnów, Dobrołęka, Góralice, Zduny, Suchowola, Paniówki, Kietlin, Sulejów, Rakoniewice, Częstochowa, Koszalin, Kwieciszewo, Koziegłowy, Toruń, Szczecin, Słomków Mokry, Wola Zaradzyńska, Bolesław, Klimontów, Nietulisko Duże, Krzyszkowice, Rudzienko.

Kiedy zostaną zainstalowane nowe mierniki? Wybrany wykonawca będzie miał 52 tygodnie na montaż wszystkich nowych urządzeń. Póki co, trwają jeszcze testy mierników, a więc możemy się spodziewać, że będzie to nie wcześniej niż w przyszłym roku. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic