08.11.2024

Jak myć auto na myjni bezdotykowej?

Strona głównaBlog YanosikJak myć auto na myjni bezdotykowej?

Mycie samochodu to obowiązek każdego właściciela, któremu zależy utrzymaniu pojazdu w dobrej kondycji wizualnej i technicznej. Jak przeprowadzić ten proces prawidłowo, aby nie uszkodzić powierzchni auta i cieszyć się przez dłuższy czas jego estetycznym wyglądem? Dowiedzcie się, jak myć swój samochód na myjni bezdotykowej!

Myjnia bezdotykowa – co musisz wiedzieć?

Mycie samochodu w myjniach bezdotykowych jest jednym z najpopularniejszych wyborów właścicieli aut. To wygodne rozwiązanie, które pomaga utrzymać swój pojazd w czystości.

Myjnie bezdotykowe to samoobsługowe punkty, w których możecie samodzielnie umyć swoje auto, wybierając odpowiedni program mycia. Cały proces trwa kilka minut i jest bardzo łatwy.

Czego nie robić na myjni bezdotykowej?

Przede wszystkim nie myć mocno rozgrzanego pojazdu, np.: po trasie lub dłuższym postoju w nasłonecznionym miejscu. Należy odczekać chwilę, aby się schłodził, inaczej chłodna woda, którą naniesiecie na gorące elementy, doprowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń.

Nie zaleca się również stosowana silnych środków chemicznych na rozgrzaną powierzchnię, bo mogą uszkodzić lakier.

Z kolei, zimą nie powinno się wystawiać mokrego samochodu na mróz, ponieważ może to doprowadzić do zamarznięcia i uszkodzenia uszczelek, klamek, a nawet zamków. Dobrą praktyką jest ręczne wytarcie pojazdu z resztek wody po zakończonym myciu w okresie minusowych temperatur.

Podczas mrozu auto należy myć ciepłą wodą, zimna spowoduje powstawanie warstwy lodu na powierzchni, a zbyt ciepła mikropęknięcia lakieru.

Jak się przygotować do umycia samochodu na myjni bezdotykowej?

Zanim rozpoczniecie mycie samochodu na myjni bezdotykowej, odpowiednio się do tego przygotujcie.

Przede wszystkim, musicie prawidłowo wjechać samochodem na stanowisko mycia. Auto powinno znajdować się w samym środku, centralnie nad kratami odpływowymi, w zalecanej odległości od dysz – te parametry podaje indywidualnie producent danej myjni. Nieodpowiednie ustawienie auta w myjni może utrudnić Wam cały proces, dlatego warto się stosować do powyższych wskazówek.

Podnieście wycieraczki, to pozwoli Wam dokładniej wyczyścić szyby oraz zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia oraz zacieków na samej szybie. To samo dotyczy wszelkich elementów, które wymagają ręczne złożenia lub demontażu, np.: anten.

Zamknijcie wszystkie drzwi, okna, szyberdach i inne miejsca, które mogą umożliwiać przedostanie się wody do środka auta.

Myjnia bezdotykowa – jakie są programy mycia?

Programy mycia w myjniach bezdotykowych mogą się różnić od siebie w zależności od producenta. Jednakże uogólniając można je podzielić na:

Mycie zasadnicze – z użyciem wody pod odpowiednim ciśnieniem z wybranym detergentem. Program pomaga usunąć trudne zabrudzenia.

Spłukiwanie – z użyciem czystej wody pod ciśnieniem, najczęściej miękkiej, aby nie uszkodziła karoserii.

Woskowanie – umożliwia naniesienie wosku, który chroni lakier przed zabrudzeniami.

Nabłyszczanie – zmniejsza ryzyko powstawania zacieków, plam i eliminuje konieczność wycierania auta.

Mycie aktywną pianą – program, który przydaje się przy wyjątkowo silnych zabrudzeniach.

Mycie szczotką – również pomaga usunąć trudne zabrudzenia, zwykle jest bezpieczna dla lakieru, ale zawsze warto sprawdzić jej stan przed użyciem.

Mycie wstępne – to program, który pozwala na szybkie spłukanie auta wodą z detergentem. Pomaga pozbyć się silnych zabrudzeń, owadów, kurzu i pyłu.

Jak umyć samochód na myjni bezdotykowej – instrukcja krok po kroku

Gdy już wjedziecie na myjnię bezdotykową i zaparkujecie odpowiednio samochód, to udajcie się do automatu, w którym wybierzecie program mycia, czas oraz niezbędny sprzęt. Zwykle obok automatu znajduje się krótka instrukcja opisująca programy oraz proces mycia, ale gdyby jej nie było, to macie nasze wsparcie i opis całego procesu poniżej.
 

2.jpg

Najlepiej zacząć od mycia wstępnego lub spłukiwania, które pozwolą Wam pozbyć się pierwszej warstwy zanieczyszczeń i ułatwią kolejne etapy mycia pojazdu. To ważne, zwłaszcza w przypadku piasku, jeśli ten nie zostanie dokładnie usunięty, to w następnych etapach może zarysować karoserię.

Jeśli na powierzchni karoserii, kół lub podwozia zalegają ptasie odchody, owady, błoto albo inne ciężkie zabrudzenia, to możecie wybrać mycie szczotką, która pomoże Wam się ich pozbyć. W przypadku szczotki stosuje się również detergent lub wodę, nie przeprowadza się tego procesu na sucho!

Inną opcją jest także użycie programu z aktywną pianą. Pianę trzeba rozprowadzać po pojeździe starannie i powoli, aby pokryć równomiernie całą powierzchnię. Najlepiej opryskać auto z góry na dół, w odległości 30-40 cm od lakieru. Następnie, dobrze jest odczekać ok. 30 sekund, aby brud został zmiękczony przez detergent.
 

Kolejnym etapem jest mycie wodą z detergentem pod ciśnieniem, które pozwolą usunąć ostatnie zabrudzenia z lakieru.

Po zakończeniu tego etapu czas na spłukiwanie, czyli użycie zimnej, miękkiej wody, która usunie detergenty i ewentualne zabrudzenia. Ten proces najlepiej rozpocząć od górnych partii auta, czyli od dachu, kierując strumień wody w dół.

Kolejnym krokiem, opcjonalnym, jest woskowanie i nabłyszczanie. Wosk zapewnia dodatkową ochronę powłoki lakierniczej, a nabłyszczanie wodą demineralizowaną zapobiegnie powstawaniu brzydkich zacieków.

Jeśli nie chcecie korzystać z dodatkowych programów, możecie po spłukaniu samochodu wytrzeć jego powierzchnię ściereczką z mikrofibry.

1.jpg

Ręcznik lub ściereczka z mikrofibry to najlepszy wybór, ze względu na doskonałą chłonność wody (ten materiał może wchłonąć nawet siedmiokrotnie więcej wody niż sam waży), bezpieczeństwo użytkowania (materiał nie rysuje lakieru ani szyb) oraz wysoką skuteczność (doskonale wyłapuje brud, kurz i zanieczyszczenia i nie pozostawia żadnych włókien).
 

Dodatkowym atutem mikrofibry jest szybkie wysychanie materiału, wszechstronność użycia - nie tylko do wysuszenia pojazdu po umyciu, również do polerowania, nabłyszczania czy czyszczenia wnętrza auta, a także przyjazność dla środowiska.

Ile kosztuje umycie samochodu na myjni bezdotykowej?

Koszt mycia pojazdu na myjni bezdotykowej będzie się różnił w zależności od sieci myjni, lokalizacji, wybranych programów mycia i dodatkowych opcji.

Wiele myjni stosuje płatności w wysokości 1 zł za 50-60 sekund. Zatem szybkie i podstawowe mycie auta nie będzie Was kosztowało więcej niż 10 zł. Z kolei, kompleksowe umycie pojazdu z dodatkowymi programami może wynieść już kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Jak zapłacić za mycie samochodu na myjni bezdotykowej?

Najczęściej spotykanymi formami płatności na myjniach bezdotykowych, są bezgotówkowe kartą płatniczą, gotówka oraz dedykowane danej sieci myjni żetony.

Ile trwa mycie samochodu na myjni bezdotykowej?

W zasadzie wszystko zależy od Was – podstawowe umycie auta po powrocie z dłuższej trasy może trwać do 5 minut, a bardziej szczegółowe 3-4 razy dłużej.

 

Zobaczcie, jak poprawnie umyć auto na myjni bezdotykowej.
https://www.tiktok.com/@yanosik.pl/video/7434521511790202134

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic