Holowanie pojazdu, w niektórych awaryjnych sytuacjach, jest jedyną możliwością. Proces ten musi przebiegać zgodnie z przepisami, inaczej można otrzymać mandat. Jak prawidłowo holować pojazd? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik.
Holowanie pojazdu – co musisz wiedzieć?
Prawidłowe holowanie pojazdu wymaga przestrzegania kilku najważniejszych zasad oraz przepisów, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko holującym i holowanym, ale także innych uczestników ruchu drogowego.
Zanim podejmiecie się holowania, musicie ocenić sytuację – czy faktycznie to dobra metoda, czy lepiej skorzystać z pomocy drogowej.
Jak przygotować samochód do holowania?
To bardzo ważny proces, który jest także uregulowany w przepisach ruchu drogowego. W pojeździe holowanym należy umieścić trójkąt ostrzegawczy z lewej strony auta. Jeśli zamierzacie holować samochód po zmroku lub w okresie niedostatecznej widoczności, pamiętajcie o uruchomieniu świateł pozycyjnych.
Linkę holowniczą należy przymocować do haka lub ucha holowniczego, wykorzystując do tego zaczepy zespolone z liną. Haki lub uszy holownicze wkręca się w specjalne otwory, których nie widać na co dzień. Nie wolno zaczepić linki holowniczej do zderzaków lub innych elementów!
Pamiętajcie, że lina holownicza musi być wyraźnie oznakowana i mieć odpowiednią wytrzymałość oraz spełniać wymogi prawne i mieć homologację.
Zasady bezpiecznego holowania
Podczas holowania pojazdu, należy przestrzegać poniższych zasad:
- Pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności.
- Lina musi być cały czas napięta, inaczej może dojść do gwałtownego szarpnięcia i uszkodzenia samochodu.
- W sytuacji hamowania, kierujący holowanym pojazdem musi hamować z większą siłą niż ten w aucie holującym, dzięki czemu zostanie zachowane odpowiednie napięcie liny.
- Na drodze z wieloma pasami w jednym kierunku, auto holujące i holowane muszą się znajdować na prawym, skrajnym pasie.
- Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie mniej uczęszczanej trasy, co pozwoli Wam uniknąć stresujących sytuacji i częstego hamowania.
- Należy zachować ostrożność na przejściach dla pieszych, zwłaszcza iż piesi często próbują przejść przez linę holowniczą.
- Nie wolno holować pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz hydropneumatycznym zawieszeniem – można w ten sposób uszkodzić pojazd!
- Holowanym pojazdem powinien kierować doświadczony kierowca!
Jak się zachować podczas holowania?
Holowanie samochodu wymaga szczególnej ostrożności i uwagi, zarówno od kierowcy pojazdu holującego, jak i holowanego. Oba auta powinny poruszać się z jednakową, niską prędkością, unikając nagłych manewrów.
Bardzo ważna jest komunikacja między kierowcami, dlatego przed rozpoczęciem jazdy warto ustalić znaki, które będą sygnałami w razie potrzeby zatrzymania się czy zmiany prędkości.
Przepisy ruchu drogowego a holowanie
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego:
- Maksymalna prędkość auta podczas holowania na terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, poza nim 60 km/h.
- Połączenie pojazdów musi być oznakowane naprzemiennie białymi i czerwonymi pasami albo chorągiewkami barwy żółtej i czerwonej.
- Połączenia pojazdów nie może być łatwe do rozmontowania.
- Odległość między pojazdami będzie zależna od połączenia – dla sztywnego połączenia wynosi 3 m, dla giętkiego od 4 do 6 m.
- Pojazd, który jest holowany na połączeniu giętkim musi być wyposażony w dwa sprawne układy hamowania, a pojazd na połączeniu sztywnym przynajmniej jeden sprawny układ hamulcowy.
- Pojazdem holowanym może kierować wyłącznie osoba, która ma do tego uprawnienia.
- Jeśli holowany pojazd nie wymaga kierowania, a hamulce nie są używane, to jego masa całkowita nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu, który go holuje.
Czego nie wolno robić podczas holowania samochodu?
Kategorycznie zabronione jest:
- Holowanie pojazdu z niesprawnymi hamulcami.
- Holowanie na autostradzie.
- Holowanie więcej niż jednego pojazdu.
- Posiadanie naczepy/przyczepy w pojeździe holującym.
Mandat za nieprawidłowe holowanie
Jeśli nie będziecie przestrzegać przepisów podczas holowania pojazdu, wówczas możecie zostać ukarani mandatem w wysokości 250 zł:
- w przypadku holowania pojazdu, którego kierujący nie ma wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem.
- za holowanie pojazdu połączeniem sztywnym, jeśli pojazd nie ma sprawnego co najmniej jednego układu hamulcowego lub za holowanie na połączeniu giętkim, jeśli nie są sprawne dwa układy hamulcowe.
- za holowanie pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub niesprawnych hamulcach.
- za holowanie pojazdu na połączeniu giętkim, jeśli w pojeździe działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony.
- za holowanie więcej niż jednego pojazdu z wyjątkiem pojazdu członowego.
- za holowanie pojazdem z przyczepą (naczepą).