03.07.2024

Jak przygotować auto do długiej podróży?

Strona głównaBlog YanosikJak przygotować auto do długiej podróży?

Za nami majówka, przed nami czerwcówka i uprawnione lato. To oznacza większy ruch na drogach, spowodowany licznymi wyjazdami na krótsze czy dłuższe wakacje. Zanim spakujecie walizki i ruszycie w drogę, sprawdźcie jak przygotować auto do długiej podróży!

Sprawdzenie stanu opon

Zanim wyruszycie w drogę, upewnijcie się, że opony są w dobrym stanie, mają odpowiednie ciśnienie i głębokość bieżnika.

Sprawdzając ciśnienie w oponach pamiętajcie, że powinno być dostosowane do zaleceń producenta samochodu, dostępnych w instrukcji obsługi lub na naklejce w drzwiach kierowcy.

Wiosenne wahania temperatur mogą wpływać na ciśnienie powietrza w oponach, co z kolei może wpływać na zużycie paliwa i przyczepność opon.

Dodatkowo, upewnijcie się, że bieżnik opon ma odpowiednią głębokość (co najmniej 3 mm), ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w jeździe po mokrej nawierzchni.

Kontrola płynów eksploatacyjnych

Płyny w samochodzie, takie jak olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, i płyn do spryskiwaczy, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu.

Upewnijcie się, że poziomy tych płynów są odpowiednie, i że płyny nie są przeterminowane. Wiosną często zwiększa się zużycie płynu do spryskiwaczy, z powodu pyłu i brudu na drogach, dlatego warto spakować w trasę zapas.

Zadbajcie o system hamulcowy

Hamulce są jednym z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Sprawdźcie stan klocków i tarcz hamulcowych, a także czy płyn hamulcowy – czy jest na odpowiednim poziomie i nie wymaga wymiany.

Zweryfikujcie też, czy podczas hamowania nie słychać niepokojących dźwięków, jak np.: piszczenie, które może wskazywać na zużycie klocków hamulcowych.

Kontrola akumulatora

Akumulator samochodowy może być osłabiony po zimie, a wiosenne temperatury mogą dodatkowo obciążać jego działanie.

Sprawdźcie, czy akumulator jest w pełni naładowany i czy nie ma oznak korozji na zaciskach. Jeśli samochód miał wcześniej problemy z rozruchem, warto rozważyć wymianę akumulatora przed długą podróżą.

Przygotujcie apteczkę i zestaw awaryjny

W apteczce powinny znaleźć się podstawowe środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i preparaty na alergie.

Z kolei, zestaw awaryjny powinien zawierać trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową (dla kierowcy i każdego pasażera), latarkę, kable rozruchowe, a także podstawowe narzędzia takie jak klucz do kół i lewarek.

Ważne jest również, aby mieć zapasową oponę lub zestaw do naprawy opon i wiedzieć, jak z nich korzystać.

 

Dobra rada Yanosik – zaplanujcie swoją trasę wcześniej, uwzględniając też miejsca postoju i nie zapomnijcie zabrać ze sobą aplikacji Yanosik albo urządzenia, żeby nie wrócić z wyjazdu z przykrą pamiątką, w postaci mandatu!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic