05.06.2024

Jak ustawić fotelik dziecięcy w samochodzie?

Strona głównaBlog YanosikJak ustawić fotelik dziecięcy w samochodzie?

W Polsce przewożenie dzieci w fotelikach dziecięcych lub innych urządzeniach przytrzymujących jest obowiązkowe, aż do osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wzrostu i masy. To nie wszystko! Zgodnie z przepisami, fotelik musi być prawidłowo zamontowany, a z tym wielu kierowców ma problem. Jak dobrze ustawić fotelik dziecięcy w aucie? Sprawdźcie!

Wybór odpowiedniego fotelika dziecięcego zgodnie z wiekiem i wagą dziecka

W Polsce oraz w większości krajów europejskich obowiązują normy określające, jakie foteliki są odpowiednie dla dzieci na różnych etapach ich rozwoju.

Najważniejsze to:

 • ECE R44/04 – podział na grupy wagowe,
 • i-Size (ECE R129) – oparte na wzroście dziecka, zalecające przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy, do 15 miesiąca życia.

Z kolei, foteliki dziecięce są klasyfikowane w następujący sposób:

 • Grupa 0+: od narodzin do około 13 kg (około 12-15 miesięcy). Foteliki te są zazwyczaj nosidełkami, które mogą być także montowane na stelażach wózków.
 • Grupa 1: od około 9 do 18 kg (od 9 miesięcy do 4 lat). Foteliki te mają zazwyczaj własne pasy bezpieczeństwa.
 • Grupa 2 i 3: od około 15 do 36 kg (od 4 do 12 lat). To zwykle podwyższenia lub foteliki bez oparcia.

Istnieją również dwa sposoby montażu fotelików dziecięcych:

 • System ISOFIX - to system montażu, który minimalizuje ryzyko nieprawidłowego zamontowania fotelika. Foteliki ISOFIX są łatwe w montażu i zwykle bezpieczniejsze od tych, instalowanych przy użyciu pasów samochodowych.
 • Pasy samochodowe – to tradycyjna metoda montażu, która wymaga dokładnego stosowania się do instrukcji, aby fotelik był stabilny i bezpieczny.

Wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka, upewnijcie się, że fotelik posiada atesty i spełnia normy bezpieczeństwa. Wybierzcie model, który oferuje dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak dodatkowe poduszki boczne czy specjalne systemy amortyzujące.

Zwróćcie również uwagę na materiały, z których wykonany jest fotelik, aby zapewnić dziecku komfort, zwłaszcza podczas dłuższych podróży.

Warto rozważyć zakup fotelika, który "rośnie" wraz z dzieckiem. Niektóre modele są regulowane i mogą służyć przez kilka lat, dostosowując się do wzrostu i wagi dziecka.

Nie zapomnijcie również sprawdzić wyników testów bezpieczeństwa i recenzji innych rodziców. Organizacje takie jak ADAC regularnie publikują wyniki testów fotelików samochodowych, co może być pomocne w podjęciu decyzji.

Jak prawidłowo zamontować fotelik dziecięcy?

Prawidłowy montaż fotelika dziecięcego jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa Waszej pociechy, dlatego nie wolno ignorować zasad jego montażu. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić prawidłowo.

Montaż fotelika dziecięcego, za pomocą systemu ISOFIX

Jeszcze przed zakupem, upewnijcie  się, że zarówno samochód, jak i fotelik dziecięcy są wyposażone w system ISOFIX. Znajdźcie w aucie metalowe zaczepy ISOFIX (zwykle znajdują się między oparciem a siedziskiem tylnych siedzeń), przyłączcie zaczepy fotelika do metalowych punktów mocowania w pojeździe. Powinniście usłyszeć „kliknięcie”, które sygnalizuje, że zaczepy zostały prawidłowo zapięte.

Uwaga! Większość fotelików ISOFIX ma dodatkowy pasek lub nóżkę stabilizującą, która zapewnia dodatkową stabilność. Nóżkę należy odpowiednio wydłużyć, tak aby opierała się stabilnie o podłogę samochodu, a pasek (jeśli jest) należy przypiąć do specjalnego punktu w samochodzie.

Montaż fotelika za pomocą tradycyjnych pasów samochodowych

Jeśli Wasz fotelik lub samochód nie są wyposażone w system ISOFIX, możecie zamontować fotelik za pomocą tradycyjnych pasów bezpieczeństwa.

W tym celu, należy umieścić fotelik na tylnym siedzeniu samochodu, zwracając uwagę na to, aby był skierowany zgodnie z instrukcją producenta (do przodu lub do tyłu w zależności od wieku i wagi dziecka).

Uwaga! Przeczytajcie instrukcję obsługi fotelika, aby zlokalizować ścieżki, przez które należy przeprowadzić pas samochodowy. Upewnijcie się, że pas jest płaski, nie skręcony.

Zapnijcie pas bezpieczeństwa, upewniając się, że klamra jest prawidłowo zapięta i pas jest napięty. W niektórych fotelikach znajduje się specjalny zacisk, który pomaga dodatkowo zabezpieczyć pas w odpowiedniej pozycji lub dodatkowe klamry lub zaczepy, które pomagają mocniej ustabilizować fotelik przy użyciu pasów samochodu.

Polskie przepisy ruchu drogowego dotyczące przewożenia dzieci - co musisz wiedzieć?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zniosła granicę wieku dziecka, która zwalniała z obowiązku przewożenia dziecka w samochodzie w foteliku albo innym urządzeniu podtrzymującym.

Obecnie – dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą korzystać z fotelików, nawet do ukończenia 18 roku życia! Przepisy dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Kierowca, który nieprawidłowo przewozi dziecko w samochodzie może otrzymać mandat w wysokości 300 zł oraz 5 punktów karnych za jedno dziecko, 10 pkt za dwoje, a 15 punktów za więcej niż dwoje dzieci.

Aby tego uniknąć, należy przewozić dziecko w samochodzie za pomocą fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci, które jest zgodne z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi, które są określone w przepisach UE i regulaminach EKG ONZ.

Ponadto, według przepisów, urządzenia te muszą być zainstalowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Istnieje kilka wyjątków – dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, a więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na swoją masę i wzrost nie może podróżować w foteliku lub innym urządzeniu, może siedzieć na tylnej kanapie i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Również dziecko, którego rodzice mają odpowiednie zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika lub innego urządzenia, nie musi w nim przebywać.

Ostatnim wyjątkiem jest sytuacja, w której w samochodzie przewożona jest trójka dzieci i nie ma możliwości zamontowania na tylnym siedzeniu trzech fotelików, wówczas trzecie dziecko może jechać z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale musi mieć ukończone co najmniej 3 lata i być zapięte w pasy bezpieczeństwa.

Jak upewnić się, że fotelik jest prawidłowo zamontowany?

Chcąc sprawdzić prawidłowość montażu fotelika z systemem isofix, wystarczy pociągnąć fotelik w różnych kierunkach, aby upewnić się, że jest solidnie zamocowany i nie przesuwa się.

Aby sprawdzić stabilność w foteliku montowanym tradycyjnie z użyciem pasów bezpieczeństwa, należy solidnie pociągnąć fotelik w różne strony, aby sprawdzić, czy jest dobrze zabezpieczony. Fotelik nie powinien przesuwać się więcej niż 2,5 cm w żadnym kierunku.

Pamiętajcie, by regularnie sprawdzać, czy fotelik jest nadal dobrze zamontowany, ponieważ z czasem może się poluzować.

Często popełniane błędy przy montażu fotelików dziecięcych i jak ich unikać?

Teoretycznie montaż fotelika dziecięcego może się Wam wydawać prostą czynnością, ale uprzedzamy, że istnieje kilka błędów, które można popełnić w tym procesie.

 • Nieodpowiedni fotelik dla wieku i wagi dziecka – zawsze wybierajcie fotelik, zgodnie z aktualnym wzrostem, wagą i wiekiem dziecka. Sprawdzajcie rekomendacje producentów i postępujcie zgodnie z jego wytycznymi.
 • Zbyt luźny montaż fotelika – po zamocowaniu fotelika zawsze sprawdźcie, czy nie przesuwa się on na boki lub do przodu więcej niż 2,5 cm. Jeśli używacie pasów samochodowych, upewnijcie się, że są one odpowiednio naciągnięte i przeprowadzone.
 • Nieprawidłowe użycie systemu ISOFIX - upewnijcie się, że zaczepy ISOFIX są prawidłowo zapięte, a wskaźniki (jeśli są dostępne) pokazują prawidłowe zamocowanie. Dodatkowo, jeśli fotelik posiada nóżkę stabilizującą lub pasek top tether, upewnijcie się, że są one również poprawnie zamocowane.
 • Skręcony pas bezpieczeństwa -  gdy instalujecie fotelik za pomocą pasów samochodowych, zawsze upewnijcie się, że pasy są proste. Skręcone pasy mogą zmniejszyć skuteczność działania fotelika w razie wypadku.
 • Zły kąt nachylenia fotelika – wiele fotelików ma wskaźniki lub regulowane bazy, które pozwalają na ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia, zależnie od wieku i wielkości dziecka. Ustawienie fotelika pod niewłaściwym kątem może wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo dziecka.
 • Umieszczanie fotelika na przednim siedzeniu – foteliki dziecięce powinny być zainstalowane na tylnym siedzeniu, gdyż jest to bezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Wyjątkiem jest brak tylnych siedzeń lub specyficzne zalecenia producenta samochodu lub fotelika. Jeśli decydujecie się na montaż fotelika z przodu, to pamiętajcie, aby zawsze wyłączyć poduszkę powietrzną, jeśli fotelik jest montowany przodem do kierunku jazdy.
 • Nieużywanie lub niewłaściwe używanie dodatkowych elementów stabilizujących – jeśli Wasz fotelik wykorzystuje dodatkowe elementy stabilizujące, to upewnijcie się, że są one używane zgodnie z instrukcją. Nieużywanie lub ich niewłaściwe zamocowanie może zmniejszyć skuteczność fotelika w razie wypadku.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
23.05.2022

Jeździsz bezpiecznie? Możesz mieć niższą kwotę ubezpieczenia

Zbliża się termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, której nowe regulacje zakładają udostępnienie Towarzystwom Ubezpieczeniowym danych dotyczących m.in. liczby punktów karnych kierowców oraz rodzaju popełnionych wykroczeń. A te będą miały wpływ na wysokość składki OC. Kierowcom opłaci się bezpieczna jazda, która realnie przełoży się na tańsze OC. Jak to będzie działać?
17.11.2021

W 2022 roku nie unikniemy problemów z brakiem części do samochodów. Firmy wciąż nie mają co sprzedawać. W międzyczasie kierowcy szukają sposobu na uniknięcie wysokiego mandatu.

Pandemia wciąż zbiera swoje żniwo na rynku motoryzacyjnym. Brak półprzewodników wykorzystywanych w produkcji samochodów powoduje, że na nowe modele trzeba długo czekać, nawet w przyszłym roku. I to nie wszystkie złe wiadomości. Nowy rok przyniesie także wyższe mandaty dla kierowców. Zmotoryzowani już szukają sposobów, aby nie ponieść kary. Coraz więcej osób kupuje nasze komunikatory drogowe, by czuć się bezpieczniej.