Czy faktycznie infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest tak słaba, jak twierdzą niektórzy kierowcy? Sprawdziliśmy to dla Was, analizując liczbę i rozmieszczenie punktów ładowania w całym kraju. Sprawdźcie, jak sytuacja wygląda naprawdę i przekonajcie się, czy warto już teraz przesiąść się na auto elektryczne!
Liczba aut elektrycznych w Polsce sukcesywnie rośnie, jednak wciąż nie jest to tempo, które mogłoby dorównać liderom elektromobilności w Europie. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM) w naszym kraju, pod koniec stycznia 2025 roku, zarejestrowanych było łącznie 82 508 elektrycznych pojazdów osobowych i użytkowych. W porównaniu do stycznia 2024 roku to wzrost o około 11%.
Dla przykładu, w styczniu 2025 roku polscy kierowcy zarejestrowali 1121 nowych elektryków (według danych PZPM), podczas gdy w Norwegii – europejskim liderze rynku pojazdów elektrycznych – w tym samym okresie dokonano aż 8954 takich rejestracji (według danych European Alternative Fuels Observatory).
Wiemy, że dla wielu z Was główną obawą przed zakupem auta elektrycznego jest niewystarczająca liczba punktów ładowania w Polsce. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak naprawdę wygląda sytuacja z ładowarkami w naszym kraju. W końcu Yanosik to nie tylko urządzenia i aplikacja informujące o zagrożeniach na drodze, ale też praktyczne rozwiązanie, które ułatwia codzienne korzystanie z samochodu – również tego elektrycznego.
Ile stacji ładowania aut elektrycznych znajdziecie w Polsce?
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM), na koniec stycznia 2025 roku w Polsce dostępnych było łącznie 8 899 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Z tego aż 31% (czyli 6145 punktów) stanowią szybkie ładowarki prądu stałego (DC), a pozostałe 69% (2754 punkty) to wolniejsze ładowarki prądu przemiennego (AC), o mocy do 22 kW.
W bazie Yanosik obecnie znajduje się 3794 stacji ładowania, a ich liczba dynamicznie się zwiększa – do końca tego roku prognozujemy wzrost do około 4,5 tysiąca punktów. Potwierdza to fakt, że w całym 2024 roku nasz zespół mapowy dodał do aplikacji aż 1545 nowych lokalizacji ładowarek. Dla porównania, rok wcześniej, czyli w 2023, przybyło ich zaledwie 90.
Rozwój sieci ładowarek elektrycznych przyspiesza, choć wciąż jest nierównomierny w skali kraju. W których regionach Polski kierowcy elektryków mogą liczyć na najlepszą infrastrukturę? Sprawdźmy!
Gdzie w Polsce znajdziecie najwięcej stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Według naszych danych, liderem pod względem liczby dostępnych ładowarek jest województwo śląskie – obecnie znajdziecie tam aż 643 punkty ładowania. Tuż za nim plasuje się województwo mazowieckie z wynikiem 539 ładowarek. Z kolei w województwie wielkopolskim (318 stacji) oraz pomorskim (316 stacji) liczba dostępnych punktów ładowania jest już niemal dwukrotnie niższa niż w regionie liderującym.
Na drugim końcu zestawienia znajdują się województwa, w których infrastruktura ładowania elektryków wciąż mocno odstaje od liderów. Najmniej ładowarek zarejestrowaliśmy w województwie świętokrzyskim (52 punkty), podlaskim (62), lubelskim (85), opolskim (92) oraz podkarpackim (96).
Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych miastach, analiza danych PSNM pokazuje ogromną dominację Warszawy – stolica Polski posiada już ponad 700 punktów ładowania, daleko wyprzedzając inne miasta w kraju. Drugie miejsce zajmuje Gdańsk, w którym kierowcy elektryków znajdą około 250 stacji. Kolejne miasta, takie jak Szczecin (ok. 210), Poznań (ponad 200), Kraków (ok. 190), a także Łódź i Wrocław (po około 180-190 stacji), oferują już znacznie mniejszą liczbę ładowarek. W Katowicach, Częstochowie i Bydgoszczy znajdziecie od 120 do 150 punktów.
Najmniej rozwiniętą infrastrukturę ładowania mają miasta takie jak Olsztyn, Sosnowiec, Toruń, Gorzów Wielkopolski czy Koszalin. W tych lokalizacjach liczba punktów ładowania jest poniżej 100, a w niektórych przypadkach nawet poniżej 50.
Dane jasno wskazują na nierównomierny rozwój sieci ładowania elektryków w Polsce. Najwięcej punktów znajduje się w dużych aglomeracjach, zwłaszcza w Warszawie, podczas gdy mniejsze miejscowości i regiony wciąż pozostają daleko w tyle.
Jak wygląda dostępność stacji ładowania na głównych trasach w Polsce?
Sprawdziliśmy, jak prezentuje się infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w pobliżu najważniejszych tras w Polsce. Według naszych danych, w odległości do jednego kilometra od autostrad i dróg ekspresowych znajduje się 180 punktów ładowania.
Przyjrzeliśmy się długościom konkretnych autostrad i rozmieszczeniu stacji ładowania na nich i sytuacja wygląda następująco: na trasie A1 znajdziecie 34 ładowarki, co oznacza, że średnio co 30 km możecie naładować pojazd. Na autostradzie A2 liczba stacji wynosi 24 – w tym przypadku dostęp do ładowarki przypada średnio co 40 km. Natomiast na A4 dostępnych jest 25 punktów, co oznacza, że ładowarka pojawia się średnio co 50 km.
Przeanalizowaliśmy również cztery popularne trasy pod kątem dostępności ładowarek. Na liczącej około 340 km drodze S7 między Warszawą a Gdańskiem można skorzystać z 5 stacji ładowania. Kierowcy podróżujący autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa (około 270 km) mają do dyspozycji 8 punktów ładowania. Natomiast na trasie A2 z Poznania do Warszawy (około 310 km) oraz na odcinku A1 z Łodzi do Gdańska (około 340 km) znajduje się po 9 stacji ładowania.
Dodatkowo, w bazie Yanosik widnieje jeszcze 70 punktów ładowania w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) oraz 645 stacji na terenach popularnych dyskontów, co daje kierowcom możliwość ładowania aut elektrycznych podczas zakupów lub przerwy w podróży.
Yanosik wspiera kierowców samochodów elektrycznych
Jeśli jesteście właścicielami samochodu elektrycznego, to w aplikacji Yanosik szybko i łatwo znajdziecie najbliższe stacje ładowania. Wystarczy wejść w zakładkę „stacje paliw”, aby wyświetlić na mapie wszystkie okoliczne punkty ładowania i tradycyjne stacje benzynowe.
Możecie również wpisać frazę „stacja ładowania” lub nazwę konkretnej sieci w wyszukiwarkę aplikacji. Jeśli planujecie podróż, wygodną opcją będzie skorzystanie z funkcji „trasówka”, która pokaże dostępne ładowarki na całej trasie wyznaczonego przez Was przejazdu.
Ważnym udogodnieniem w aplikacji Yanosik jest również możliwość sprawdzenia cen ładowania oraz dostępnych typów gniazd w poszczególnych punktach, co dla kierowców elektryków ma duże znaczenie.
Infrastruktura dla samochodów elektrycznych w Polsce wciąż się rozwija. Każdego roku przybywa nowych stacji ładowania, a pojazdy elektryczne zapewniają coraz większe zasięgi, co powinno zmniejszyć Wasze obawy przed ich zakupem.
Pamiętajcie, że my również wspieramy właścicieli pojazdów elektrycznych – w aplikacji Yanosik znajdziecie stację ładowania, sprawdzicie ceny oraz rodzaj dostępnych gniazd w całej Polsce!
Dziękujemy za odwiedzenie Aktualności Yanosik, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia czy relacje video, a także historie o naszych pracownikach czy naszej organizacji.
Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania lub chcecie nawiązać współpracę poszukiwanej przez siebie informacji, sugerujemy następujące formy kontaktu:
Jeśli jesteś przedstawicielem mediów, prosimy o kontakt z [email protected]