Mgła potrafi skutecznie ograniczyć widoczność na trasie. Takie warunki są niezwykle trudne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, zmniejszyć prędkość i włączyć odpowiednie światła. Sprawdźcie nasz zestaw porad, jak bezpiecznie jechać w gęstej mgle.
Mgła na drogach – o czym pamiętać?
Przede wszystkim, podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, które spowodowała mgła, opady atmosferyczne lub inne czynniki, należy zachować szczególną ostrożność.
Oznacza to, że musicie dostosować prędkość do warunków jazdy, czyli jechać znacznie wolniej, niekiedy nawet poniżej dopuszczalnych limitów na danych odcinkach.
Odpowiednie oświetlenie podczas mgły - jak i kiedy je włączyć?
W kwestii świateł, których powinno się używać podczas mgły, z pomocą przychodzi ustawa Prawo o ruchu drogowym. Art. 30 informuje, że należy włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba jednocześnie.
Nie każde auta ma w wyposażeniu światła przednie przeciwmgielne, nie są one obowiązkowe. Jeśli w Waszym aucie ich nie ma, to wciąż możecie użyć światła tylnego przeciwmgielnego, ale tylko w sytuacji, w której zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jeśli warunki ulegną poprawie, wówczas kierowca musi niezwłocznie wyłączyć te światła.
Co ważne – jeśli widoczność jest ograniczona, to macie obowiązek używania świateł również podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, np.: podczas postoju na światłach.
Jeśli przyszło Wam do głowy, aby podczas mgły włączyć światła drogowe (długie), to od razu wyjaśniamy, że to kiepski pomysł – nie dość, że te oślepiają innych kierowców, to dodatkowo mocno odbijają się od mgły, powodując, że widoczność jest jeszcze gorsza!
Jaki mandat za nieprawidłowe używanie świateł we mgle?
Za naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych można otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Taka sama kara jest za naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych tylnych.
Czy można trąbić podczas jazdy we mgle?
Zgodnie z przepisami, poza obszarem zabudowanym podczas mgły trzeba dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie omijania lub wyprzedzania.
Pamiętajcie, że nadużywanie sygnału dźwiękowego jest zabronione, dlatego stosujcie go wyłącznie w powyższej sytuacji i z rozwagą, inaczej ryzykujecie mandatem.
Za nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych grozi mandat w wysokości 100 zł, tak samo będzie w przypadku stosowania klaksonu na obszarze zabudowanym.
Jak utrzymać odpowiednią odległość od innych pojazdów?
Podczas jazdy w gęstej mgle, lepiej utrzymywać większy odstęp między poprzedzającym pojazdem. Widoczność w takich warunkach jest znacznie ograniczona, pomocny może być słuch, dzięki któremu będziecie lepiej rejestrować sytuację na drodze. Pamiętajcie, aby wyłączyć lub ściszyć radio, a nawet uchylić delikatnie szybę, aby lepiej słyszeć, co się dzieje na trasie.
Dystans przed poprzedzającymi pojazdami powinien być na tyle duży, aby pozwolić na płynne hamowanie, a nawet na ucieczkę na pas awaryjny, jeśli przed Wami dojdzie do wypadku.
Hamowanie podczas jazdy we mgle – co musisz wiedzieć?
Podczas mgły wilgoć będzie osiadać na nawierzchni, co prowadzi do zmniejszonej przyczepności. Droga hamowania będzie wydłużona nawet dwukrotnie, tak samo ja i czas Waszej reakcji.
Dlatego w warunkach gęstej mgły należy podtrzymywać taką prędkość, która pozwoli Wam na wyhamowanie auta do pełnego zatrzymania w tym obszarze, który jesteście w stanie objąć wzrokiem.
Awaria albo postój we mgle – jak zachować bezpieczeństwo?
Jeśli podczas gęstej mgły Wasze auto odmówi posłuszeństwa na trasie i musicie zjechać na pas awaryjny lub pobocze, to pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa!
Zatrzymanie w takich warunkach jest niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do wypadku, dlatego gdy już zjedziecie na pobocze lub pas awaryjny – włączcie światła pozycyjne lub przeciwmgielne przednie i wystawcie trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości. Migające światła awaryjne także poprawią widoczność auta na poboczu.
Nie wolno używać tylnego światła przeciwmgielnego podczas postoju awaryjnego! Wprowadzi to innych kierowców w błąd, że nadal jesteście w ruchu.
Mgła w nocy – jak jechać bezpiecznie?
Jazda w gęstej mgle nocą jest o tyle trudniejsza od analogicznej sytuacji w trakcie dnia, iż brak naturalnego światła jeszcze mocniej ograniczy widoczność.
Dlatego, w takich warunkach światła mijania lub przeciwmgłowe przednie będą dla Was największym wsparciem w identyfikacji przeszkód na drodze. Pamiętajcie jednak, aby zachować szczególną ostrożność i obniżyć prędkość jazdy! Miejcie na uwadze, że światła kierowców z naprzeciwka mogą Was dodatkowo oślepiać.
Co robić w przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych?
Jeśli macie możliwość przełożenia wyjazdu w trasę, to lepiej to zróbcie, zwłaszcza gdy mgła jest gęsta jak mleko. Jeśli nie ma takiej opcji, to zachowajcie ostrożność, stosujcie się do powyższych wskazówek i przede wszystkim, jedźcie wolno, aby zawsze mieć wystarczające okoliczności do odpowiedniej reakcji.
Nie wyprzedzajcie, jeśli nie musicie – ten manewr jest niezwykle trudny do wykonania w gęstej mgle i niebezpieczny.