25.05.2022

Już w te wakacje paliwo będzie droższe?

Obecne ceny paliw porażają. Litr benzyny przekroczył już próg 7 zł, a nawet na niektórych stacjach benzynowych kosztuje 7,50 zł. Mimo wprowadzenia tarcz antyinflacyjnych, takie ceny są coraz częstszym widokiem dla kierowców. Ci, którzy mają w planach spędzenie wakacji w Polsce, już drżą na myśl o kolejnych podwyżkach, w wyniku zakończenia okresu drugiej tarczy antyinflacyjnej. Jakie są prognozy?

 

Ceny paliw szokują kierowców😱

Ostatni miesiąc przyniósł podwyżki cen na stacjach benzynowych nawet o 51 groszy na litrze w przypadku benzyny bezołowiowej 95. Podwyżki są coraz bardziej dotkliwe dla kierowców, zwłaszcza że dzieją się jeszcze w okresie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej, która miała je obniżyć… Średnie ceny paliw w Polsce wynoszą aktualnie: 7,57 zł/l Pb98, 7,23 zł/l Pb95, 7,25 zł/l ON i 3,67/l LPG.

W ostatnim pełnym tygodniu maja ceny na stacjach paliw mają osiągnąć poziom 8,03 - 8,19 zł za litr Pb98, 7,33 – 7,49 zł za litr Pb95, 7,19 – 7,34 zł za litr ON oraz 3,64 – 3,73 zł za litr LPG.

Pierwsza tarcza antyinflacyjna już nie obowiązuje

Pierwsza z tarcz antyinflacyjnych trwała do 20 maja 2022 roku. Celem jej wprowadzenia było obniżenie stawki akcyzy. Jednak jej wpływ był praktycznie nieodczuwalny dla kierowców, ponieważ w zależności od gatunku paliwa obniżała jego cenę o 5-10 groszy za litr.

Wprowadzenie 20 grudnia ubiegłego roku pierwszej tarczy antyinflacyjnej nie przyniosło większych obniżek cen paliw, pomimo obniżenia akcyzy. Pierwsze dni w trakcie jej obowiązywania wykazały nawet podwyżki, zwłaszcza dla kierowców aut z silnikiem Diesla. Dopiero wprowadzenie drugiej tarczy antyinflacyjnej przyniosło większą stabilizację cen paliw – informuje Julia Langa, Yanosik

Planowany czas obowiązywania pierwszej tarczy antyinflacyjnej właśnie się skończył. Wysokość akcyzy, która została obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, nie będzie już obowiązywać, co może spowodować kolejne podwyżki cen paliw.

Już niebawem koniec drugiej tarczy antyinflacyjnej🚙

Druga tarcza antyinflacyjna została wprowadzona 1 lutego tego roku i będzie trwać do końca lipca. Jej celem było obniżenie podatku VAT paliwa. Kierowcy już boją się o podwyżki cen na stacjach benzynowych, po jej wygaśnięciu.

Szacuje się, że przekroczenie progu 8 zł za litr benzyny i oleju napędowego to już pewnik. W przyszłym tygodniu kierowcy mogą zapłacić za litr Pb98 8,03 – 8,19 zł. Spekulacje zmotoryzowanych sugerują jeszcze większe podwyżki…

Będzie drożej w wakacje?

Gdyby tarcze antyinflacyjne nie zostały wprowadzone, to na stacjach zapłacilibyśmy około 8,20-8,40 zł za litr benzyny 95 i litr oleju napędowego. Zdaje się jednak, że to co się odwlecze to nie uciecze, gdyż w te wakacje ceny na stacjach z pewnością wzrosną…

Wszystko wskazuje, że ceny paliw będą jeszcze wyższe już w sierpniu tego roku. Nawet możemy mówić o tym, że sięgniemy poziomu europejskiego, czyli już wkrótce zapłacimy aż 10 zł za litr benzyny. Ma na to wpływ wiele czynników – wojna w Ukrainie, wysoki poziom inflacji, spadający kurs złotówki oraz zniesienie tarcz antyinflacyjnych – komentuje Julia Langa, Yanosik 

Kierowców nie pociesza ta informacja. W poszukiwaniu oszczędności sięgają różnych rozwiązań, a niektórzy nawet decydują się na podróżowanie komunikacją miejską, sprzedaż drugiego auta czy współdzielenie transportu.

Yanosik wspiera kierowców, którzy poszukują niższych cen na stacjach benzynowych, oferując opcję podglądu aktualnych kwot na mapie. Wystarczy wybrać odpowiednią stację na swojej trasie i kliknąć w nią, by podejrzeć aktualne ceny za wybrany rodzaj paliwa. Kwoty mogą się od siebie różnić, np.: paliwo bywa droższe na stacjach przy autostradach lub w popularnych miejscowościach urlopowych, czy w prywatnych punktach. Dlatego warto na bieżąco monitorować ceny paliw na trasie – komentuje Julia Langa, Yanosik

Miało być taniej, ale nie jest. Wprowadzone tarcze antyinflacyjne nie uchroniły Polaków przed wysokimi cenami paliw. Aktualna sytuacja na świecie, rosnąca inflacja oraz słabnący kurs złotówki powodują, że ceny na stacjach benzynowych wciąż rosną. Prognozy niestety nie są pocieszające – po wygaśnięciu drugiej tarczy antyinflacyjnej można się spodziewać, ze litr benzyny i oleju napędowego będzie kosztował około 10 zł. Zanim do tego dojdzie… musimy się przygotować na widok co najmniej 8 zł za litr benzyny i oleju.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic