17.06.2024

Kask na motocykl - o tym pamiętaj

Strona głównaBlog YanosikKask na motocykl - o tym pamiętaj

Kask motocyklowy to obowiązek każdego motocyklisty! Nie tylko dlatego, że regulują to przepisy, ale również ze względu na bezpieczeństwo. Dobrze dobrany kask chroni przed urazami podczas wypadku! Jak dobrać idealny model? Sprawdźcie!

Kask motocyklowy a przepisy

Zgodnie z art. 40 ustawy 1 Prawo o ruchu o ruchu drogowym, kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami, są obowiązani do stosowania w czasie jazdy kasków ochronny, które odpowiadają właściwym warunkom technicznym.

Za nieużywanie kasku ochronnego, odpowiadającego właściwym warunkom technicznym podczas jazdy motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych dla kierującego.

Z kolei, kierowanie motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem przewożącym pasażera nieużywającego kasku ochronnego, odpowiadającego właściwym warunkom technicznym, grozi mandatem w wysokości 100 zł i 5 punktami karnymi za jednego pasażera oraz mandatem 100 zł i 8 punktami karnymi za więcej niż jednego pasażera.

Jak wybrać idealny kask motocyklowy?

Chcąc wybrać idealny kask motocyklowy, trzeba zwrócić uwagę na:

 • Dopasowanie – kask musi być odpowiednio dopasowany do głowy. Powinien przylegać równomiernie dookoła głowy, bez uciskania. Ważne, aby nie był ani za luźny, ani za ciasny. Kask, który jest zbyt luźny, może się przesuwać lub zjeżdżać, a zbyt ciasny będzie powodować dyskomfort i ból podczas jazdy.
 • Homologacja – należy się upewnić, że kask ma odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (takie jak ECE, DOT, SNELL). Te certyfikaty gwarantują, że kask przeszedł szereg testów zderzeniowych i spełnia określone normy bezpieczeństwa.
 • Wentylacja - dobry system wentylacji jest istotny dla komfortu, szczególnie w cieplejsze dni. Upewnijcie się, że kask ma wystarczające otwory wentylacyjne, które można regulować.
 • Wizjer  - powinien być łatwy do wymiany i czyszczenia, z opcjonalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Niektóre wizjery mają powłoki przeciwparowe i przeciw zarysowaniom, co jest dodatkowym atutem.

Rodzaj kasku – również ma znaczenie. Na rynku znajdziecie:

 • Kaski integralne - oferujące pełną ochronę głowy i twarzy. To najlepszy wybór pod względem bezpieczeństwa.
 • Kaski otwarte - nie zapewniają ochrony dla dolnej części twarzy, co czyni je mniej bezpiecznymi, ale popularnymi ze względu na większą swobodę.
 • Kaski modularne (systemowe) – te kaski łączą cechy modeli integralnych i otwartych, pozwalając na podniesienie części przedniej, co znacznie zwiększa komfort.

Dlaczego zawsze należy mieć na sobie kask podczas jazdy motocyklem?

Kask motocyklowy nie jest tylko obowiązkiem prawnym, ale przede wszystkim jest bardzo ważnym elementem, zwiększającym bezpieczeństwo każdego motocyklisty.

Wybór właściwego kasku, który jest komfortowy, bezpieczny i spełnia wszystkie normy, jest jednym z najważniejszych zakupów każdego, kto planuje jeździć na motocyklu.

Kask jest pierwszą linią obrony w razie wypadku, chroni głowę przed bezpośrednimi uderzeniami oraz otarciami. Badania pokazują, że kaski znacząco zmniejszają ryzyko śmierci i ciężkich urazów głowy w przypadku wypadków.

Kask chroni również przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz insektami, które mogą być uciążliwe podczas jazdy.

Kiedy wymienić kask motocyklowy na nowy?

Kask motocyklowy to najważniejsze wyposażenie motocyklisty, które zapewnia ochronę głowy podczas wypadku. Kiedy powinno się wymienić kask na nowy?

 • Po wypadku - najważniejsza zasada informuje, że po jakimkolwiek uderzeniu lub wypadku, kask motocyklowy powinien zostać wymieniony, nawet jeśli nie widać zewnętrznych uszkodzeń. Uderzenia mogą uszkodzić strukturę wewnętrzną kasku, co obniża jego zdolność do ochrony.
 • Po upływie czasu - materiały, z których wykonany jest kask, ulegają degradacji. Producenci zwykle zalecają wymianę kasku co 3-5 lat, w zależności od częstotliwości używania, warunków przechowywania i materiałów konstrukcyjnych.
 • Widoczne uszkodzenia - każde pęknięcie, zadrapania czy odspojenia w strukturze kasku są sygnałem do jego wymiany. Uszkodzenia te mogą znacząco obniżyć skuteczność ochrony.
 • Degradacja wnętrza kasku - wewnętrzne wyściółki i poduszki kasku mogą ulec zużyciu, stając się mniej komfortowe i efektywne w absorpcji energii podczas uderzenia. Jeśli te elementy nie są wymienne, kask również powinien być wymieniony.
 • Nieodpowiedni rozmiar - jeśli kask nie pasuje idealnie, nie zapewni odpowiedniej ochrony. Waga ciała lub zmiany w strukturze twarzy mogą wpłynąć na to, jak kask leży. Jeśli poczujecie, że kask jest za luźny lub za ciasny, powinniście go wymienić na bardziej odpowiedni rozmiar.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic