15.11.2021

Kiedy punkty karne znikną z Twojego konta? Czy można je zredukować?

Strona głównaBlog YanosikKiedy punkty karne znikną z Twojego konta? Czy można je zredukować?

Punkty karne przydzielane są kierowcom w zależności od popełnionego wykroczenia. W planach rządu jest zmiana zasad dotyczących ich redukcji. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wówczas nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich zmotoryzowanych jeszcze w tym roku.

 

Punkty karne – kara dla każdego kierowcy

Liczba punktów karnych, które otrzymuje kierowca jest zależna od popełnionego wykroczenia. Najwięcej za jedno wykroczenie można otrzymać 10 punktów karnych, najmniej 0 za poszczególne występki. Obecnie prawo jazdy mogą stracić kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych, a nowi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, po przekroczeniu 20 punktów.

Punkty karne można podzielić na tymczasowe, które wynikają z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu, a tym samym nie są jeszcze naliczone na konto, ponieważ czekają na orzeczenie sądu oraz aktywne, czyli te, które już mamy na koncie.

Jak obecnie wygląda system redukcji punktów karnych?

Punkty automatycznie są kasowane po upłynięciu roku od dnia popełnienia naruszenia, które wówczas się przedawnia, a także po ukończeniu szkolenia, które umożliwia zmniejszenie ich liczby. Dotyczy to wyłącznie kierowców, którzy mają na swoim koncie mniej niż 24 punkty karne oraz mniej niż 20, jeśli to pierwsze prawo jazdy i jego właściciel ma staż krótszy niż jeden rok. Szkolenia są organizowane przez WORD – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Nie można w nich uczestniczyć częściej niż raz na 6 miesięcy, a po odbytym szkoleniu ich liczba zmniejszy się o 6 najstarszych punktów. Jednak istnieje od tego wyjątek. Punkty karne nie znikną z konta kierowcy w 2 przypadkach – jeśli suma tymczasowych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów lub 20 w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok.

Co ma się zmienić?

Przede wszystkim w planach rządu jest zniesienie prawa dotyczącego szkoleń, które redukują liczbę punktów karnych. Ostateczny kształt nowej ustawy nie jest jeszcze znany, ale jeśli macie obecnie na koncie kilka punktów karnych, to lepiej zabrać się za szkolenie, aby zredukować ich liczbę, gdyż po 1 grudnia 2021 roku może już być za późno.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic