Ograniczenie prędkości jazdy występuje w obszarze zabudowanym, strefie zamieszkania, a także w miejscach, w których obecne są odpowiednie znaki. Czy wiecie o jakich znakach mowa? Sprawdźcie!
Ograniczenie prędkości jazdy – jaki znak?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych z późn. zm., znak B-33 „ograniczenie prędkości” oznacza zakaz przekraczania prędkości, która jest określona na tym znaku w postaci liczby kilometrów na godzinę.
Pod znakiem B-33 „ograniczenie prędkości” może znajdować się także tabliczka, która wskazuje, że to ograniczenie dotyczy wyłącznie kierującego pojazdem, którego symbol się na niej znajduje.
Ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym
Znak B-33 „ograniczenie prędkości”, który określa dopuszczalną prędkość jazdy większą niż 50 km/h i znajduje się na obszarze zabudowanym, dotyczy samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem:
Pojazdu przewożącego towary niebezpieczne.
Pojazdu z urządzeniem wystającym z przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia kierującego.
Pojazdu holującego pojazd silnikowy.
Motocykla, na którym przewożone jest dziecko w wieku do lat 7.
Samochodu ciężarowego, którym przewożone są osoby poza kabiną kierowcy.
Ograniczenie prędkości – do kiedy obowiązuje?
Znak B-33 „ograniczenie prędkości” obowiązuje do miejsca, w którym została wprowadzona inna dopuszczalna prędkość, za pomocą znaku B-33 lub B-43, umieszczono znak D-40 „strefa zamieszkania” lub znaki D-42 „początek obszaru zabudowanego” i D-43 „koniec obszaru zabudowanego.
Także znak B-34 „koniec ograniczenia prędkości” oraz znak B-42 „koniec zakazów” informują o zakończeniu zakazu.
Czy skrzyżowanie odwołuje ograniczenie prędkości?
Jeśli na drodze znajduje się znak B-33 „ograniczenie prędkości”, ale nie jest odwołany znakiem B-42 „koniec zakazów” lub B-34 „koniec ograniczenia prędkości”, wówczas obowiązuje do najbliższego skrzyżowania.
Uwaga! Nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej jest tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.
Strefa ograniczenia prędkości – jakie znaki drogowe?
Znak B-43 „strefa ograniczonej prędkości” oznacza strefę, w której obowiązuje zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę.
Dodatkowo, znak B-43 określa dopuszczalną prędkość jazdy mniejszą lub równą 30 km/h i oznacza że w strefie ograniczonej prędkości zostały umieszczone urządzenia i rozwiązania, wymuszające powolną jazdę i mogą nie być dodatkowo oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Strefa ograniczenia prędkości – kiedy koniec?
Znak B-44 „koniec strefy ograniczonej prędkości” informuje o wyjeździe ze strefy, która wcześniej została oznaczona znakiem B-43 „strefa ograniczonej prędkości”.
Uwaga! Znak B-42 „koniec zakazów” nie dotyczy znaku B-43 „strefa ograniczonej prędkości”. Ograniczenie kończy się dopiero, gdy zobaczymy znak B-44 „koniec strefy ograniczonej prędkości”.
Strefa zamieszkania – jakie ograniczenie prędkości?
Strefa zamieszkania jest oznaczona znakiem D-40 „strefa zamieszkania”, jej koniec wyraża znak D-41 „koniec strefy zamieszkania”. Obowiązuje w niej ograniczenie prędkości jazdy do 20 km/h.
Dodatkowo, znak D-40 informuje również o tym, że w strefie mogą znajdować się urządzenia i rozwiązania, które wymuszają powolną jazdę i mogą one nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Dopuszczalna prędkość jazdy w obszarze zabudowanym
Znak D-42 „obszar zabudowany” oznacza wjazd na jego teren, wyjazd jest oznaczony znakiem D-43 „koniec obszaru zabudowanego”.
Obowiązuje w nim ograniczenie prędkości jazdy do 50 km/h przez całą dobę.