16.12.2024

Łańcuchy na koła - czy to legalne?

Strona głównaBlog YanosikŁańcuchy na koła - czy to legalne?

Kto nie jeździł zimą w górach, gdzie śnieg potrafi jeszcze sięgać do kolan, ten pewnie nie wie jak założyć łańcuchy na koła. Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy, jak je założyć, kiedy je stosować w Polsce i innych krajach europejskich i na co uważać, gdy są na kołach Waszego pojazdu.

Łańcuchy na koła – co to jest?

Łańcuchy na koła to akcesoria motoryzacyjne, które zakłada się na opony samochodowe, aby poprawić przyczepność pojazdu w trudnych warunkach drogowych, takich jak śnieg i lód. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie powierzchni kontaktu opon z nawierzchnią oraz zapewnienie lepszej stabilności i kontroli nad pojazdem.

Czy w Polsce łańcuchy na koła są obowiązkowe?

W Polsce łańcuchy na koła są dozwolone wyłącznie na ośnieżonej nawierzchni.

Reguluje to art. 60 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.”

Należy je założyć na odpowiednio oznakowanych drogach.

Jakie znaki nakazują założenie łańcuchów przeciwślizgowych?

Znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” oznacza, że na drodze, na której znajduje się ów znak, kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany do stosowania łańcuchów przeciwślizgowych, na co najmniej dwóch kołach napędowych.

Pod znakiem może być umieszczona tabliczka, informująca których pojazdów dotyczy ów nakaz.

Znak C-19 „koniec nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” oznacza miejsce, w którym nakaz, wynikający ze znaku C-18, przestaje obowiązywać.

Czyli po ominięciu znaku C-19 możecie spokojnie zdjąć łańcuchy z kół, bez obawy o mandat, ale jeśli na drodze jest lód lub śnieg, to lepiej zostawić je na miejscu.

Jazda z łańcuchami na kołach – jakie ograniczenie prędkości?

Jeśli prowadzicie pojazd, na kołach którego są założone łańcuchy przeciwślizgowe, to możecie jechać maksymalnie 50 km/h. Niekiedy producent zaleca jeszcze niższą prędkość maksymalną.

Pamiętajcie, że obecność łańcuchów na kołach wiąże się z innych zachowaniem pojazdu!

Jaki mandat za łańcuchy na koła na drodze, na której nie ma śniegu?

Jeśli będziecie używać łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze, która nie jest pokryta śniegiem, narażacie się na mandat w wysokości 100 zł.

Jaki mandat za brak łańcuchów na koła?

Za niestosowanie się do znaków C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych” można otrzymać mandat w wysokości 200 zł oraz 1 punkt karny.

Jak wybrać odpowiednie łańcuchy na koła?

Zajrzyjcie do instrukcji swojego pojazdu, aby dowiedzieć się czy macie możliwość założenie łańcuchów śniegowych na koła. Nie wszystkie auta mają odpowiednią odległość między nadkolem a oponą, która umożliwiałaby ich stosowanie.

W instrukcji pojazdu znajdziecie także informacje o tym, jaki rozmiar łańcuchów możecie wybrać.

Na które koła w samochodzie założyć łańcuchy?

Zgodnie z regułą, łańcuchy na koła nakłada się na tę oś, która odpowiada za napędzanie samochodu, czyli pojazdu z napędem na przednią oś powinny mieć łańcuchy założone z przodu, a te z napędem na tył, z tyłu.

Z kolei auta z napędem na cztery koła powinny mieć komplet łańcuchów przeciwślizgowych na obie osie, a jeśli nie macie tylu, to chociaż na kołach przednich.

Jak założyć łańcuchy na koła?

Pierwszy raz może być dość trudny, zalecamy uzbrojenie się w cierpliwość.

Zaczynamy od wypakowania kompletu łańcuchów i rozplątania ich. W tym celu złapcie za linkę, która jest tylnym pierścieniem i potrząśnijcie całością, aby rozwinąć całą siatkę.

Następnie połóżcie łańcuchy na podłożu pod autem. Środek łańcucha powinien znaleźć się po wewnętrznej stronie koła, a cała konstrukcja musi utworzyć półkole skierowane ku zewnętrznej stronie.

Tak przygotowaną siatkę, naciągnijcie w całości na oponę i połączcie zewnętrzne części łańcucha. Tylny pierścień musi znajdować się na wewnętrznej stronie koła! Pamiętajcie o naciągnięciu łańcucha przed odpowiednie bloczki. Napnijcie go również.

Na koniec – zahaczcie łańcuch napinający w odpowiednim miejscu i to wszystko! Wykonajcie jazdę próbną, aby upewnić się, że całość jest poprawnie nałożona na koła, a jeśli nie – to żeby skorygować ewentualne niedociągnięcia.

Uwaga! Jeśli kupiliście łańcuchy z samonapinaczem, wówczas nie musicie ich naciągać.

Jak jechać z łańcuchami na kołach?

Przede wszystkich należy jechać powoli, dopuszczalna prędkość maksymalna to 50 km/h, ale niekiedy producenci łańcuchów zalecają, aby jechać poniżej tej wartości, dlatego sprawdźcie te informacje, zanim ruszycie w drogę.

Zrezygnujcie z gwałtownego przyspieszania i hamowania, jazda powinna być płynna, ale spokojna.

Gdzie w Europie łańcuchy na koła są obowiązkowe?

W zależności od kraju europejskiego obowiązują różne regulacje w zakresie stosowania łańcuchów na koła. Obowiązek posiadania łańcuchów na wyposażeniu występuje w:

Albanii na oznakowanych drogach w okresie zimowym.

Andorze na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg.

Austrii, od 1.11 do 15.04 dla samochodów z DMC poniżej 3,5 tony, na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg. Montaż przynajmniej na dwóch kołach napędowych.

Bośni i Hercegowinie, na odpowiednio oznakowanych drogach w okresie zimowym. Montaż musi być na przynajmniej jednej osi pojazdu.

Bułgarii, od 1.11 do 31.03, na oznakowanych drogach w okresie zimowym.

Chorwacji, jeśli jeździ się na oponach letnich lub zimowych w niektórych regionach, na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg. Montaż na osi napędowej pojazdu.

Czechach, od 1.11 do 30.04, na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg. Montaż na osi napędowej pojazdu.

Francji w zależności od regionu, maksymalna prędkość po zamontowani to 50 km/h.

Macedonii Północnej, jeśli auto nie ma opon zimowych, na drogach pokrytych lodem lub śniegiem.

Norwegii, od 16.10 do 30.04 dla północnej części kraju, na drogach pokrytych lodem lub śniegiem.

Serbii, od 1.11 do 1.04 w rejonie górskim, na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg.

Słowacji, na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg.

Słowenii, na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg.

Włoszech, od 15.11 do 15.04 dla pojazdów poruszających się na oponach letnich, obowiązkowo na oznakowanych drogach w okresie zimowym oraz tam, gdzie występuje lód lub śnieg.

 

Ponadto łańcuchy na kołach są dozwolone w Belgii, Czarnogórze, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Irlandii (ale nie mogą uszkodzić nawierzchni), Islandii, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Rumunii, Szwecji, Turcji, Węgrzech i Wielkiej Brytanii.

Hiszpanii należy obowiązkowo stosować łańcuchy na oznakowanych drogach w okresie zimowym, dopuszczalne jest to na innych drogach, jeśli są pokryte śniegiem lub lodem. Władze lokalne czasem wydają zalecenia nakazujące ich stosowanie. Taka sama sytuacja dotyczy Niemczech, Polski, Portugalii i Szwajcarii.

Co ciekawe, jest to całkowicie zabronione w Holandii.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic