12.06.2024

Lęk przed jazdą samochodem - jak sobie z nim radzić?

Strona głównaBlog YanosikLęk przed jazdą samochodem - jak sobie z nim radzić?

Nie każdy kierowca od razu czuje się dobrze za kółkiem! To całkowicie zrozumiałe. Niekiedy lęk i stres mogą skutecznie zniechęcić do prowadzenia pojazdu, ale można z nimi wygrać! Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jakie są przyczyny lęku przed jazdą samochodem?

Lęk przed jazdą samochodem, znany również jako amaksofobia, może mieć różnorodne przyczyny i jest dość powszechnym zjawiskiem. Najczęściej prowadzą do niego:

 • Negatywne doświadczenia – jeśli kierowca miał w przeszłości wypadek drogowy lub doświadczył innych traumatycznych zdarzeń, związanych z jazdą samochodem, to może prowadzić do trwałego lęku przed prowadzeniem pojazdu.
 • Brak praktyki – osoby, które nie prowadziły samochodu przez długi czas po uzyskaniu prawa jazdy, mogą odczuwać niepewność i lęk przed jazdą, obawiając się, że nie poradzą sobie z kontrolą pojazdu czy zapanowaniem nad ruchem drogowym.
 • Słabe umiejętności jazdy - brak pewności w swoje umiejętności prowadzenia pojazdu, może również przyczynić się do lęku. Obejmuje on zwłaszcza trudności z manewrowaniem samochodem, parkowaniem czy jazdą w trudnych warunkach drogowych.
 • Lęk społeczny i obawa przed oceną - dla niektórych osób samo poczucie bycia obserwowanym lub ocenianym przez innych kierowców może prowadzić do stresu i lęku.
 • Obawy związane z odpowiedzialnością - prowadzenie samochodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego, co może stanowić źródło lęku.
 • Warunki drogowe - lęk może być również wywołany przez trudne lub niebezpieczne warunki drogowe, takie jak gęsty ruch, jazda w nocy lub złe warunki pogodowe.
 • Osobiste i emocjonalne stresory - ogólny poziom stresu, problemy osobiste czy nawet zmęczenie mogą nasilać lęk przed prowadzeniem pojazdu.
 • Psychologiczne predyspozycje - niektóre osoby mogą być bardziej skłonne do odczuwania lęku z powodu swoich ogólnych predyspozycji psychicznych.

 

Zrozumienie przyczyn powstawania lęku przed prowadzeniem samochodu jest już pierwszym krokiem do przezwyciężenia go! Możliwe, że trzeba będzie podejść do tej walki wielowymiarowo, włączając w to praktykę, a także wsparcie psychologiczne i skuteczne metody radzenia sobie ze stresem i strachem.

Jak sobie radzić ze strachem przed jazdą samochodem?

Poznajcie kilka skutecznych metod, które pomogą radzić sobie ze stresem i lękiem przed prowadzeniem pojazdu:

 • Stopniowe przyzwyczajanie do jazdy autem - najlepiej zacząć od jazdy w mniej wymagających, spokojnych warunkach, na przykład na mało uczęszczanych ulicach lub parkingach i stopniowo zwiększać trudność tras i warunków, np.: w ruchu miejskim czy na autostradzie. W ten sposób buduje się umiejętności i pewność siebie.
 • Profesjonalne lekcje jazdy - warto rozważyć skorzystanie z dodatkowych lekcji z doświadczonym instruktorem nauki jazdy, który pomoże poczuć się bardziej komfortowo za kierownicą i podpowie techniki radzenia sobie ze stresem.
 • Techniki relaksacyjne i oddechowe - nauczcie się technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy mindfulness, które pomogą zredukować natychmiastowy stres i napięcie podczas jazdy.
 • Terapia behawioralna - kognitywno-behawioralna terapia (CBT) jest skuteczna w leczeniu różnych rodzajów lęków, w tym lęku przed prowadzeniem samochodu. Terapia może pomóc zidentyfikować i zmienić negatywne myśli wpływające na lęk przed jazdą.
 • Wsparcie grupowe lub społeczne - dołączenie do grupy wsparcia dla osób z lękiem przed jazdą może być pomocne. Wymiana doświadczeń z innymi, którzy mają podobne obawy, może nie tylko dostarczać praktycznych wskazówek, ale także zwiększać motywację do pokonywania lęku.
 • Symulatory jazdy - wykorzystanie symulatorów jazdy może pomóc w bezpiecznym rozwijaniu umiejętności i zwiększaniu pewności siebie, bez rzeczywistego ryzyka wypadku.
 • Rutyna przed jazdą - utworzenie spokojnej rutyny przed wyruszeniem w drogę może pomóc zmniejszyć poczucie lęku. Możecie np.: sprawdzić samochód, ustalić trasy, a nawet pozwolić sobie na chwilę relaksu w samochodzie przed rozpoczęciem jazdy.
 • Ustawienia pojazdu - upewnijcie się, że samochód jest dobrze dostosowany do Waszych potrzeb – że siedzenie, lusterka i inne ustawienia są skonfigurowane tak, abyś czuli się komfortowo i mieli dobry widok na wszystkie strony pojazdu.

Podejmowanie działań, aby czuć się pewniej i bardziej komfortowo podczas jazdy, jest niezwykle ważne w przezwyciężaniu lęku przed prowadzeniem samochodu. Regularna praktyka i stopniowe podejście pomogą w zwiększeniu komfortu za kierownicą.

Poznaj systemy wspierające jazdę samochodem!

Systemy wspierające kierowcę, znane również jako systemy wsparcia kierowcy (ADAS - Advanced Driver Assistance Systems), odgrywają znaczącą rolę w pomocy osobom, które odczuwają strach przed prowadzeniem pojazdu.

Te nowoczesne technologie zwiększają bezpieczeństwo na drodze, jednocześnie zmniejszając lęk związany z prowadzeniem samochodu.

Systemy kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy (ESC) - poprawiają stabilność samochodu, zapobiegają poślizgom i utracie kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach drogowych, co jest szczególnie ważne dla kierowców obawiających się jazdy w złej pogodzie.

Automatyczne hamowanie awaryjne (AEB) - system potrafi samoczynnie zainicjować hamowanie, jeżeli wykryje ryzyko kolizji z przodu pojazdu. Dzięki temu kierowcy mogą czuć się bezpieczniej, wiedząc, że AEB może pomóc im uniknąć wypadku.

Asystent utrzymania pasa ruchu (LKA) - pomaga kierowcy utrzymać pojazd w obrębie wyznaczonego pasa, co jest pomocne zwłaszcza na autostradach i drogach wielopasmowych. Zmniejsza to stres związany z możliwością niezamierzonego zjechania z pasa.

Systemy monitorowania martwego pola - informują kierowcę o obiektach w tzw. martwym polu, czyli w miejscach trudno widocznych dla kierowcy. Dzięki temu można się poczuć pewniej podczas zmiany pasów lub manewrowania.

Systemy ostrzegania przed kolizją - wysyłają wizualne lub dźwiękowe alerty, kiedy system wykryje potencjalne niebezpieczeństwo kolizji, co pozwala kierowcom szybciej reagować na zagrożenia.

Adaptacyjny tempomat (ACC) - automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do prędkości pojazdu poprzedzającego, utrzymując bezpieczną odległość. To odciąża kierowcę od ciągłego kontrolowania i dostosowywania prędkości, co może być stresujące.

Asystent parkowania - ułatwia manewry parkowania przez automatyczne sterowanie kierownicą lub nawet samodzielne parkowanie pojazdu. To idealne rozwiązanie dla osób, które obawiają się trudnych manewrów parkingowych.

Te technologie nie tylko zwiększają bezpieczeństwo jazdy, ale również mogą znacząco zmniejszać lęk, szczególnie u nowych kierowców lub tych, którzy odczuwają stres podczas prowadzenia samochodu.

Umożliwiają one kierowcom skupienie się na ogólnym prowadzeniu pojazdu bez ciągłej obawy o potencjalne niebezpieczeństwa, co może być bardzo pomocne w budowaniu pewności siebie na drodze.

Yanosik wspiera bezpieczną jazdę samochodem

Nasza aplikacja oraz urządzenia również pomagają w wyzbyciu się lęku przed prowadzeniem pojazdu. Dzięki informacjom na bieżąco z trasy, kierowca może z wyprzedzeniem zaplanować manewry, ominąć korki lub wzmóc swoją uwagę w miejscu, gdzie występuje zagrożenie.

Dzięki modułowi Yanosik Traffic kierowca dowiaduje się o wszystkich utrudnieniach z wyprzedzeniem, co pozwala mu na bezpieczną i bezstresową jazdę.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic