25.09.2020

Między sercem a rozumem, czyli czym kierować się przy zakupie auta?

Strona głównaBlog YanosikMiędzy sercem a rozumem, czyli czym kierować się przy zakupie auta?

Lubisz szybkie samochody, ale w swoim nieustannie zakorkowanym mieście nie możesz przekroczyć 60 km/h? Marzysz o pojeździe o sporych gabarytach, ale jesteś świeżo upieczonym kierowcą i nadal masz problemy z parkowaniem? Nie martw się, konflikt między sercem i rozumem towarzyszy wielu osobom planującym zakup auta. Jak ostudzić emocje i wybrać idealne dla siebie cztery kółka? Podpowiadamy! 

Niezależnie od tego, czy planujesz kupno samochodu nowego, czy też używanego, tym, co w dużej mierze determinuje Twoją decyzję, jest budżet. Oczywiście, jeśli jest on nieograniczony, to możesz puścić wodze fantazji i kupić auto (lub nawet kilka), o którym marzysz. Jeśli jednak tak nie jest, zalecamy rozwagę i dostosowanie pojazdu do Twoich potrzeb. Lepiej bowiem zejść na ziemię z oczekiwaniami, ale cieszyć się jazdą przez ładnych parę lat, niż dać ponieść się emocjom, a potem przeklinać samochód… stojący w garażu. 

Mierz siły na zamiary, czyli kupno samochodu a budżet 

Planując budżet, musisz pamiętać o tym, że nie kończy się on na cenie widniejącej przy ogłoszeniach z samochodami. Zanim wyruszysz w pierwszą podróż, najprawdopodobniej czeka Cię kilka mniejszych lub większych napraw, a także wymiany zużytych części. Jeśli już o nich mowa, to warto również, abyś przed podjęciem decyzji o zakupie auta zorientował się, jakie elementy w nim są najbardziej awaryjne i jaki jest orientacyjny koszt ich naprawy. Pozwoli Ci to oszacować, ile rzeczywiście wyniesie Cię utrzymanie samochodu. Cztery kółka to bowiem nie tylko paliwo i ubezpieczenie. 

Patrzenie w przyszłość, czyli zakup auta a jego sprzedaż

Decydując się na kupno samochodu, powinieneś także zastanowić się nad swoją przyszłością. Jeśli planujesz jeździć zakupionym autem przez najbliższych kilkanaście lat, musisz liczyć się z tym, że sprzedasz je potem za niewielkie, lub czasem nawet żadne, pieniądze. Jeśli natomiast już teraz wiesz, że za rok czy dwa będziesz chciał kupić nowszy model to warto, abyś zorientował się ile możesz stracić na takiej transakcji. Pewnie jesteś świadomy tego, że wartość czterech kółek spada bardzo szybko, jednak w przypadku różnych modeli liczby te mogą różnić się znacząco. Sprawdź więc, czy Twój potencjalny zakup nie jest jednym z tych, który wygeneruje największe możliwe straty.

Codzienność weryfikuje wszystko, czyli kupno samochodu a sposób jazdy

Podstawowym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem auta, jest to do czego tak naprawdę nowy samochód będzie Ci potrzebny. Jeśli mieszkasz w dużym mieście i to po nim głównie się poruszasz, to przy swojej decyzji zakupowej musisz uwzględnić raczej spalanie, niż czas rozpędzania do 100 km/h. 

- Jeśli jesteś początkującym kierowcą i nie czujesz się pewnie za kółkiem, to kupno ogromnego SUV-a nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli natomiast podróżujesz najczęściej wraz z żoną i dwójką dzieci, to lepszy będzie dla Was van czy kombi, niż małe auto miejskie - dodaje Magda Zglińska, Yanosik

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic