27.12.2021

Możesz tego nie wiedzieć, ale za to grozi mandat

Już w Nowym Roku zmienią się stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Punkty karne będą ważne przez 2 lata od momentu opłacenia kary. Zanim przepisy wejdą w życie, lepiej przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak uniknąć mandatu za czynność, którą ignoruje większość kierowców.

 

Zimą pogoda jest bardzo zmienna

Zima nie należy do najłatwiejszy pór roku, a najbardziej narzekają na nią kierowcy. Często zmieniająca się pogoda nie zachęca do podróżowania autem, zwłaszcza że nie jest to najłatwiejszą czynnością w takich warunkach. Dzień jest znacznie krótszy, a i mało tego – często towarzyszą mu różne opady – od deszczu do śniegu. Kolejnym minusem są niskie temperatury w nocy, które kończą się porannym skrobaniem szyb lub odmrażaniem zlodowaciałych drzwi.

O tej porze roku również bardzo łatwo wywieźć z polnych dróg ogromne warstwy błota. Dotyczy to nie tylko rolników, ale również tych kierowców, którzy lubią pojeździć w offroadowych warunkach.

Zanieczyszczenia drogi publicznej, na której pozostawimy dużą warstwę błota może doprowadzić do kolizji albo wypadku.

Zanieczyszczasz drogę? Będzie mandat

Kodeks wykroczeń mówi, że kto zanieczyszcza drogę publiczną lub pozostawia pojazd lub inny przedmiot w okolicznościach, w których może to doprowadzić do niebezpieczeństwa lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł.

Już samo zanieczyszczenie drogi może spowodować niebezpieczeństwo, a wystąpienie pewnych okoliczności może spowodować, że niebezpieczeństwo jest jak najbardziej realne.

Jeśli jezdnia ma zbyt małą szerokość lub występuje na niej niebezpieczny zakręt, to właśnie z art. 91 kodeksu wykroczeń, kierowca może zostać ukarany karą grzywny.

Dotyczy to zwłaszcza rolników

Takie sytuacje najczęściej dotyczą rolników lub pojazdów ciężarowych, które znajdują się na terenie budowy lub wyjeżdżają z dróg gruntowych, które nie są utwardzone. Ogromne złogi błota mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wjedzie w nie samochód osobowy.

A jeśli zanieczyszczenia nawierzchni doprowadzą do wypadku, wówczas zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego ten, kto naruszając chociażby nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W sytuacji, w której będzie to przyczyną śmiertelnego wypadku, wówczas kierowca, który zanieczyścił drogę publiczną, powodując zagrożenie, otrzyma karę pozbawienia wolności od kilku miesięcy do 8 lat.

Jeśli przejeżdżacie obok pól lub placów budowy, lepiej zwolnijcie – gdy na drodze będzie się znajdować masa błota, możecie nie zdążyć odpowiednio zareagować. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
05.08.2020

Yanosik Pay - nowa usługa dla kierowców. Od teraz zapłacą mniej na bramkach.

Stanie w kolejce na bramkach to spore utrudnienie dla kierowców poruszających się polskimi autostradami. Jest jednak nowoczesne rozwiązanie, które ułatwi zmotoryzowanym przejechanie przez punkt poboru opłat bez zatrzymywania i sięgania do okienka. A wszystko to znajduje się w aplikacji Yanosik, z której korzysta 1,5 mln kierowców miesięcznie! Jak skorzystać z tej nowości?
24.06.2021

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku - raport Oponeo we współpracy z Yanosik.pl

Tegoroczna edycja rankingu najbardziej przyjaznych miast dla kierowców, realizowanego przez serwis Oponeo, we współpracy z Yanosikiem, wykazała, że pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy do Lublina (kategoria miasto powyżej 300 tys. mieszkańców) i Częstochowy (kategoria średnie miasto od 180-300 tys. mieszkańców). Ostatnie miejsca należą do Bydgoszczy i Torunia. Zestawienie zostało utworzone na podstawie przyznawania ocen w ośmiu analizowanych kategoriach, m.in.: cen paliw i OC, warunków parkowania, średniej prędkość jazdy i ilości kolizji.
20.09.2019

Kierowcy zbyt wolno poruszają się przy fotoradarach?

Jak kierowcy zachowują się przy fotoradarach? Czy jadą zgodnie z obowiązującą prędkością? A może „dla pewności” poruszają się znacznie wolniej? Reakcje Polaków na widok stacjonarnych fotoradarów przeanalizowali specjaliści z systemu Yanosik. Jakie są wyniki badania?