04.05.2022

Od 4 maja kierowcy mają nowy obowiązek!

Strona głównaBlog YanosikOd 4 maja kierowcy mają nowy obowiązek!

Ten rok to niewątpliwie okres intensywnych zmian dla kierowców. Wpierw zmienił się taryfikator mandatów, już wkrótce w życie wejdą nowe regulacje w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń, a także nowy taryfikator punktów karnych. A już od 4 maja obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów, które są uprawnione do wjazdu do Strefy Czystego Transportu.

 

Nowe rozporządzenie🚘

Rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów, które są uprawnione do wjazdu do Stref Czystego Transportu zostało podpisane ponad miesiąc temu – 31 marca 2022 roku przez Ministra Klimatu i Środowiska.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw 19 kwietnia 2022 roku, a wraz z dniem 4 maja tego roku, jego regulacje wchodzą w życie.

Zmiany uprawnień do wjazdu do Stref Czystego Transportu

Obecna ustawa o elektromobilności upoważnia gminy do utworzenia stref czystego transportu w swoim obszarze, jednak do tego pory jeszcze żadna nie powstała.

Wprowadzone zmiany dotyczą posiadaczy nisko i zeroemisyjnych pojazdów, które nie są wyposażone w specjalne tablica, umożliwiające wjazd do stref w całej Polsce. Dotyczą one również aut, które będą dopuszczone do wjazdu do gmin w Polsce, w których znajdują się Strefy Czystego Transportu. Będzie to możliwe, jeśli pojazd spełni wymagania z innej gminy, w której otrzyma specjalną naklejkę. Pod uwagę będą brane: rok produkcji oraz rodzaj paliwa, którym zasilany jest pojazd.

Nowe naklejki🚙

Nowy wzór naklejki, którą należy przykleić do przedniej szyby samochodu, zawiera symbol znaku oznaczającego Strefę Czystego Transportu, informacje na temat roku produkcji samochodu, rodzaju paliwa oraz ewentualnego wyłączenia gminnego.

Naklejkę należy umieścić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

Wydawanie naklejek będzie określone przez radę gminy w uchwale, w której zostanie ustanowiona strefa. Koszt naklejki nie będzie wyższy niż 5 zł.

Za brak naklejki będzie mandat

Ci kierowcy, którzy wjadą bez odpowiedniego oznakowania do Strefy Czystego Transportu, będą zagrożeni otrzymaniem mandatu w wysokości nawet do 500 zł, w myśl art. 96c Kodeksu wykroczeń „Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 zł”.

Z obowiązku zwolnione są pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
20.08.2021

Mówimy STOP wakacyjnym piratom drogowym!

Najnowsze informacje Policji nie są najlepsze – na polskich drogach od początku wakacji doszło już do 363 wypadków drogowych. Do ich przyczyn najczęściej zalicza się niedostosowanie prędkości do warunków na drogach, nieprawidłowo wykonane manewry zmiany pasa ruchu oraz nie zachowanie prawidłowej odległości między pojazdami. Prędkości pilnują zarówno fotoradary, jak i policjanci. Jednak kierowcy wciąż ją przekraczają i powodują wypadki. Ile jest fotoradarów w Polsce? Jak zmieniała się ich liczba? Jak zachowują się kierowcy w pobliżu fotoradaru?
04.08.2021

Wybierasz się w góry na wakacje? Sprawdziliśmy, kiedy najlepiej wyruszyć w trasę, by nie stać w korku!

Jeśli masz w planach wyjazd w góry i chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej wyruszyć w trasę, aby nie stać w korkach, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! W tym roku bardzo duża liczba turystów wybiera się właśnie w kierunku polskich gór. Podróż samochodem w ten rejon Polski trwa znacznie dłużej, niż nad morze. Zwłaszcza dla mieszkańców centralnej lub północnej części naszego kraju. Sprawdziliśmy dla Was, w jakich godzinach najlepiej jechać po górskich odcinkach dróg, aby uniknąć stania w korkach.