04.05.2022

Od 4 maja kierowcy mają nowy obowiązek!

Ten rok to niewątpliwie okres intensywnych zmian dla kierowców. Wpierw zmienił się taryfikator mandatów, już wkrótce w życie wejdą nowe regulacje w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń, a także nowy taryfikator punktów karnych. A już od 4 maja obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów, które są uprawnione do wjazdu do Strefy Czystego Transportu.

 

Nowe rozporządzenie🚘

Rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów, które są uprawnione do wjazdu do Stref Czystego Transportu zostało podpisane ponad miesiąc temu – 31 marca 2022 roku przez Ministra Klimatu i Środowiska.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw 19 kwietnia 2022 roku, a wraz z dniem 4 maja tego roku, jego regulacje wchodzą w życie.

Zmiany uprawnień do wjazdu do Stref Czystego Transportu

Obecna ustawa o elektromobilności upoważnia gminy do utworzenia stref czystego transportu w swoim obszarze, jednak do tego pory jeszcze żadna nie powstała.

Wprowadzone zmiany dotyczą posiadaczy nisko i zeroemisyjnych pojazdów, które nie są wyposażone w specjalne tablica, umożliwiające wjazd do stref w całej Polsce. Dotyczą one również aut, które będą dopuszczone do wjazdu do gmin w Polsce, w których znajdują się Strefy Czystego Transportu. Będzie to możliwe, jeśli pojazd spełni wymagania z innej gminy, w której otrzyma specjalną naklejkę. Pod uwagę będą brane: rok produkcji oraz rodzaj paliwa, którym zasilany jest pojazd.

Nowe naklejki🚙

Nowy wzór naklejki, którą należy przykleić do przedniej szyby samochodu, zawiera symbol znaku oznaczającego Strefę Czystego Transportu, informacje na temat roku produkcji samochodu, rodzaju paliwa oraz ewentualnego wyłączenia gminnego.

Naklejkę należy umieścić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

Wydawanie naklejek będzie określone przez radę gminy w uchwale, w której zostanie ustanowiona strefa. Koszt naklejki nie będzie wyższy niż 5 zł.

Za brak naklejki będzie mandat

Ci kierowcy, którzy wjadą bez odpowiedniego oznakowania do Strefy Czystego Transportu, będą zagrożeni otrzymaniem mandatu w wysokości nawet do 500 zł, w myśl art. 96c Kodeksu wykroczeń „Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 zł”.

Z obowiązku zwolnione są pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic