16.07.2021

Paliwo drożeje do 6 zł w sezonie wakacyjnym!

Większość kierowców z pewnością zauważyła już wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Nie jest to dobrą wiadomością dla każdego zmotoryzowanego, a już na pewno nie dla tych, którzy wybierają się w dłuższą trasę wakacyjną. Yanosik sprawdza, gdzie jest najdroższe paliwo.

Obliczając tegoroczny budżet wakacyjny musimy wziąć również pod uwagę aktualny wzrost cen paliwa. W niektórych miejscach zatankujemy już za 6 zł! Yanosik sprawdza, gdzie możecie spodziewać się największych cen z tankowanie.

 

Pandemia skutecznie obniżyła ceny paliwa

Najniższe ceny paliwa mogliśmy odnotować w trakcie pierwszej fali pandemii. W ostatnim tygodniu marca 2020 roku średnia cena benzyny spadła do 4 zł/l, za olej mieliśmy wówczas płacić 4,20 zł/l, a za LPG poniżej 2 zł. Ceny te spowodował nie tylko światowy lockdown, ale również brak porozumienia krajów OPEC w temacie obniżenia cen wydobycia ropy naftowej.

Epidemia koronowirusa bardzo mocno zaburzyła funkcjonowanie całego sektora TSL, a w tym również cen paliw, ze względu na konieczność pozostania w domach i nakaz ograniczenia przemieszczania się po krajach, zwłaszcza w celach prywatnych.

Wraz z upływem czasu i wprowadzeniem działań mających na celu pokonanie epidemii koronawirusa, a także poluzowaniem obostrzeń, ceny paliw zaczęły stopniowo rosnąć. Obecnie w niektórych miejscach możemy zapłacić już 6 zł za litr Pb98!

Paliwo drożeje, kierowcy zmartwieni

Niestety dla kierowców, którzy cenią sobie tankowanie uszlachetnionymi paliwami nie mamy dobrej wiadomości. W niektórych punktach zapłacą za nie już 6 zł. Nie lepiej ma się sytuacja z benzyną Pb95, której cena już najwyższa od 2014 roku. Obecnie zapłacimy za nią już powyżej 5 zł.

Najtaniej zatankujemy Pb95 w województwach: śląskim i wielkopolskim (5,16 zł/l), lubuskim i świętokrzyskim (5,17 zł/l) oraz łódzkim (5,20 zł/l). Najdroższej, z kolei, zapłacimy w województwach: podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim (5,29 zł/l).

Znacznie więcej wyniesie nas tankowanie Pb98, za którą zapłacimy już 5,66 zł/l w województwie opolskim, 5,63 zł/l w pomorskim i kujawsko-pomorskim, a także 5,61 zł/l w podlaskim i mazowieckim. Za Pb98 najmniejsze opłaty poniesiemy w województwie śląskim (5,39 zł/l) i wielkopolskim (5,41 zł/l).

Bądź na bieżąco z cenami paliw w trasie

W trakcie wakacji poruszając się swoim samochodem możemy spotkać w trasie różne ceny paliw. Niektóre stacje będą oferowały tankowanie Pb95 w kwocie już powyżej 5,60 zł. Dlaczego? Ten problem dotyczy głównie stacji, które znajdują się w małych miejscowościach, nierzadko stanowiąc jedyny punkt tankowania w obrębie kilkudziesięciu kilometrów.

Jeśli wybierasz się w trasę, sprawdzaj ceny paliw na bieżąco w aplikacji Yanosik. Ceny na stacjach są aktualizowane na podstawie danych od użytkowników, a jakość paliwa jest zgodna z danymi UOKiK. Możesz również samodzielnie dokonać zgłoszenia cen na stacjach, które mijasz po drodze lub gdy z nich korzystasz.

  • Aktualizujemy ceny na stacjach paliw na bieżąco, dzięki temu kierowcy mają zawsze wgląd na to, gdzie i za jaką kwotę będą mogli zatankować. To znaczne ułatwienie zarówno dla tych, którzy podróżują, a także dla mieszkańców danych miejscowości, którzy poszukują najbardziej korzystnej możliwości tankowania – mówi Julia Langa, Yanosik

Wzrost cen za paliwo jest nieunikniony?

Aktualnie obserwujemy wzrost cen z wielu sektorów branżowych, które po długim wstrzymaniu swojej działalności przez pandemię, muszą nadrobić duże straty. Dotyczy to zarówno gastronomii, w której zapłacimy już więcej za ulubione dania, sektora motoryzacyjnego, w którym ceny samochodów używanych mocno skoczyły w górę, a nawet drewna, które, jak mogłoby się zdawać w dobie koronawirusa było cały czas dostępne.

Niestety ten wzrost również dotknie branżę paliwową. Ceny z pewnością wzrosną w sezonie wakacyjnym. Jednak nie na tyle, by sięgnąć 6 zł/l paliwa. Opłaty mogą zostać podniesione o około 10 gr za litr. Średnie ceny paliw w tym roku na pewno nie osiągną progu 6 zł/l.

Musimy mieć też na uwadze, że sytuacja ta może ulec dynamicznej zmianie, ze względu na prognozowaną czwartą falę pandemii koronawirusa, która miałaby się rozpocząć już jesienią. Gdy do tego dojdzie, to ponownie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem cen paliw.

26.07.2021

Mam prawo jazdy, ale boję się prowadzić samochód. Czy to już amaksofobia?

Teoria zdana, kurs zrobiony, odbierasz prawo jazdy i… zaczynają się problemy. Boisz się samodzielnie prowadzić samochód w dużym mieście, a o wjeździe na autostradę już nie wspominając. Amaksofobia to lęk przed jazdą autem. Występuje rzadko lecz ma wiele różnych odmian. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa za kółkiem.
23.07.2021

Wakacyjne działania policji na DK 11. Yanosik sprawdza, co się dzieje na trasie

W trakcie wakacji dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych ze skutkiem tragicznym. W większości kolizje mają miejsce na drogach krajowych, które prowadzą do popularnych urlopowych destynacji. Jedną z krajówek, na której wciąż najwięcej się dzieje, jest DK 11. W tym roku, policja wzięła ten odcinek na warsztat, a Yanosik sprawdził, co się na niej dzieje.
21.07.2021

Tymi rzeczami w trasie możesz sobie zepsuć wakacje. Sprawdź, jak ich uniknąć

Długo oczekiwane dni do urlopu wreszcie nadeszły, jedziesz na wakacje, a w trasie… może się przydarzyć kilka rzeczy, które skutecznie zepsują Ci humor i cały wyjazd. Jesteś ciekaw, co mamy na myśli? Sprawdź, co takiego może zepsuć Twój wakacyjny wypad i jak możesz się przed tym uchronić.