Yanosik.pl Blog

23.05.2022

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

16 maja tego roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, które reguluje wzór nowego dowodu rejestracyjnego. Celem wprowadzenia zmian jest utrudnienie możliwości podrobienia dokumentu. Dla zwykłego kierowcy raczej nic się w nim nie zmieniło.
06.05.2022

Raport majówka 2022: na drogach więcej korków i wypadków

Tegoroczny długi weekend majowy już za nami. Polacy z chęcią zdecydowali się na aktywne spędzenie długiego weekendu poza swoim miejscem zamieszkania, korzystając z ładnej pogody i możliwości pozbawionych rygorystycznych obostrzeń pandemicznych. Czy w tę majówkę ruch samochodowy wzrósł? Sprawdziliśmy, co się działo na polskich drogach w trakcie długiego weekendu majowego w tym roku.
22.04.2022

Nowych kierowców czekają spore utrudnienia!

Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” zawiera zapis, który nie ułatwi nowym kierowcom poruszania się po polskich drogach. Ci, którzy odbiorą swoje prawo jazdy kategorii B będą musieli przez dwa lata stosować się do zasad tzw. „Okresu próbnego”. Jeszcze nie wiadomo od kiedy będzie obowiązywać, ale już teraz warto poznać jego wymogi.
20.04.2022

Nawet 15 punktów karnych za wykroczenie. Już od września!

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Kierowcy zdążyli już obyć się z nowymi stawkami mandatów, a nawet zmienić swoje nawyki, co potwierdzają także nasze dane. A to nie koniec nowości, które wynikają z ustawy „Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw”. Już od września zmianom ulegnie również taryfikator punktów karnych. Za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać aż 15 punktów karnych!
08.04.2022

Nowy taryfikator: kierowcy jeżdżą lepiej

Już od trzech miesięcy polscy kierowcy mierzą się z nowym taryfikatorem mandatów. Efektem jego wprowadzenia są choćby wyższe stawki mandatów, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyć prędkości jazdy, a także zredukować liczbę wypadków. Czy faktycznie udało się powstrzymać kierowców przed przekraczaniem limitów prędkości? Sprawdziliśmy, jak wyglądał udział przekroczeń prędkości zmotoryzowanych Polaków w pierwszych trzech miesiącach tego roku!
04.04.2022

Sezon rowerowy wystartował. Jakie obowiązkowe wyposażenie musisz mieć?

Wiosna już wystartowała i choć pogoda nas nie rozpieszcza, to wielu Polaków już otworzyło sezon rowerowy. Jednak nie każdy rowerzysta pamięta, jakie jest obowiązkowe wyposażenie dla jednośladu. A taka „niepamięć” może się skończyć mandatem. Co musisz mieć przy swoim rowerze? Sprawdź!
28.03.2022

Francuski fotoradar może pilnować polskich kierowców, wykrywa nie tylko przekroczenia prędkości!

Pisaliśmy już o tym, że trwają testy urządzeń, które mają zastąpić stare fotoradary w 100 stałych lokalizacjach. Wśród testowanych mierników znajduje się ten francuskiej produkcji, o nazwie MESTA Fusion RN. Poza kontrolą prędkości potrafi wykryć również inne wykroczenia drogowe, których aktualnie nie rejestrują fotoradary w naszym kraju.
21.03.2022

Tablice rejestracyjne już wkrótce będą inne!

Kierowcy będą musieli się odzwyczaić od dobrze znanych zapisów na tablicach rejestracyjnych. Już wkrótce znikną wyróżniki „KR”, „PO” i „DW”. Zastąpią je inne wyróżniki. Skąd takie zmiany? Zaczyna brakować dostępnych numerów.
18.03.2022

Będzie 100 nowych fotoradarów! Ale jeszcze nie w tym roku

Liczba mierników prędkości na polskich drogach zmienia się cyklicznie. Z roku na rok przybywa nowych fotoradarów, a część starych urządzeń jest wyłączona z użytku. Aktualnie trwają testy mierników, które zastąpią te w stałych lokalizacjach. Przybędzie 100 nowych fotoradarów, ale jeszcze nie w tym roku. To nie koniec planów wzmocnienia skuteczności systemu zwiększającego bezpieczeństwo nad ruchem drogowym.