27.05.2024

Polskie góry, na które można wjechać autem

Strona głównaBlog YanosikPolskie góry, na które można wjechać autem

Wielu z Was uwielbia wyjeżdżać w góry, wcale nas to nie dziwi, sami chętnie wybieramy się w te rejony naszego kraju! Ale czy istnieją góry, w które można wjechać samochodem? Sprawdziliśmy to!

Polskie góry, do których można dojechać samochodem

W naszym kraju, istnieje wiele ciekawych miejsc, położonych w górach, w które można dojechać samochodem. Trzeba mieć na uwadze, że jednak większość szlaków jest dostępna wyłącznie do zdobycia na pieszo, a dodatkowo w niektórych parkach narodowych i rezerwatach mogą obowiązywać ograniczenia dla ruchu samochodowego, a parkingi są płatne. Dlatego zawsze warto sprawdzać aktualne informacje na oficjalnych stronach internetowych.

Przygotowaliśmy dla Was krótką listę kilku miejsc, w okolicy szczytów górskich, do których dojedziecie samochodem, a dalej będziecie mogli wybrać się na podbój gór pieszo lub innymi środkami transportu.

Karkonosze samochodem

Śnieżka – można dojechać autem do bazy kolejki linowej w Karpaczu lub w Pecu pod Śnieżką (po stronie czeskiej), a następnie wjechać kolejką na szczyt.

Przełęcz Okraj – można dojechać do niej samochodem i stanowi dobry punkt startowy na wiele szlaków.

Tatry autem

Morskie Oko – można dojechać samochodem do parkingu w Palenicy Białczańskiej, a stąd już dojść tylko na pieszo do Morskiego Oka.

Kasprowy Wierch – do Kuźnic można dojechać samochodem lub autobusem, a stamtąd wjechać kolejką linową na szczyt.

W Bieszczady samochodem

Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska – można dojechać samochodem do miejscowości Brzegi Górne lub Wetlina, a następnie dojść na pieszo na połoniny.

Tarnica – dojazd samochodem jest możliwy do Wołosatego, a dalej trzeba zdobyć pieszo szczyt.

Beskid Śląski - gdzie można wjechać autem?

Skrzyczne – do Szczyrku można dojechać samochodem, a stamtąd dostać się wyciągiem na szczyt.

Barania Góra – dojedziecie tu do parkingu w dolinie potoku Biała Wisełka, skąd prowadzą szlaki na szczyt.

Góry Stołowe - gdzie można dojechać samochodem?

Szczeliniec Wielki – samochodem można dostać się do Karłowa lub Pasterki, a następnie pieszo na sam szczyt.

Góry Sowie autem

Wielka Sowa – autem dojedziecie do miejscowości Jugów lub Zagórze Śląskie, a stąd czeka Was piesza wycieczka na szczyt lub jazda kolejką.

Górskie szlaki dla kierowców w Polsce

W naszym kraju nie ma wielu dróg dla samochodów, które prowadzą na sam szczyt gór, ale za to istnieje wiele malowniczych tras, które usatysfakcjonują miłośników górskich widoków, podróżujących autem!

Droga Stu Zakrętów w Karkonoszach - to malownicza trasa turystyczna, która biegnie w okolicach Jeleniej Góry i Karpacza. Jak wskazuje nazwa, droga charakteryzuje się wieloma zakrętami i oferuje wspaniałe widoki na Karkonosze oraz dolinę rzeki Łomnicy. To idealne miejsce dla kierowców, którzy chcą poczuć frajdę z jazdy po krętych górskich drogach. Tę trasę wybierają często motocykliści, z wiadomych powodów.

Trasa przez Przełęcz Przysłup w Bieszczadach - ta trasa wiedzie przez jedną z najbardziej malowniczych przełęczy w Bieszczadach, łącząc miejscowości Cisna i Wetlina. Drogą przez Przełęcz Przysłup można podziwiać dzikie krajobrazy Bieszczad, rozległe lasy i górskie łąki.

Trasa przez Przełęcz Karkonoską - łącząca Karpacz z czeską stroną Karkonoszy, droga ta jest popularna wśród turystów, ponieważ oferuje spektakularne widoki na Śnieżkę oraz pozostałą część Karkonoskiego Parku Narodowego.

Trasa przez Przełęcz Łupkową - Przełęcz Łupkowa to jedna z wyższych przełęczy w Bieszczadach, a trasa prowadząca przez nią, oferuje zarówno piękne widoki, jak i historyczne punkty i kolej wąskotorową. To doskonała trasa dla tych, którzy cenią sobie zarówno piękno natury, jak i możliwość poznania dziedzictwa kulturowego.

Trasa Doliną Popradu - droga wzdłuż rzeki Poprad, w Beskidzie Sądeckim, łączy liczne atrakcje turystyczne, w tym Krynicę-Zdrój i Muszynę. To iście malownicza trasa z licznymi zakrętami, mostami i tunelami, prowadząca przez jedne z najpiękniejszych terenów w Polsce.

Czy są w Europie góry, na które można wjechać samochodem?

Tak! W Europie wiele szczytów górskich stoi otworem przed kierowcami, którzy chcieliby je zdobyć na czterech kołach. Poniżej znajdziecie listę kilku z nich:

  • Mont Ventoux, Francja - ten znany szczyt w Prowansji jest popularnym celem, zarówno dla kolarzy, jak i kierowców. Droga na górę jest dobrze utrzymana i oferuje spektakularne widoki na okolicę.
  • Sierra Nevada, Hiszpania - w górach Sierra Nevada znajduje się najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii, Mulhacén, ale to na pobliski szczyt Pico del Veleta, prowadzi jedna z najwyżej położonych dróg w Europie, na którą można wjechać samochodem.
  • Grossglockner, Austria - Wysoka Droga Alpejska (Grossglockner Hochalpenstrasse) to jedna z najbardziej znanych dróg w Alpach, prowadząca na wysokość 2504 metrów n.p.m. Oferuje ona nie tylko dostęp samochodem na wysokie partie gór, ale także wspaniałe widoki i liczne punkty widokowe po drodze!
  • Nordkapp, Norwegia - technicznie nie jest to "wysoko" w górach, ale droga prowadząca do Przylądka Północnego jest jedną z najbardziej ciekawych tras, dostępnych dla samochodów w Europie i prowadzi przez malownicze krajobrazy.
  • Stelvio Pass, Włochy - jedna z najwyższych i najbardziej znanych przełęczy alpejskich dostępnych samochodem. Trasa ta jest znana z typowych, włoskich, zakrętów i spektakularnych widoków.
  • Transfăgărășan, Rumunia - często opisywana, jako jedna z najpiękniejszych dróg na świecie, prowadzi przez Karpaty i oferuje zapierające dech w piersiach widoki oraz emocjonującą jazdę.
  • Pico do Arieiro, Madera, Portugalia - to trzeci, co do wysokości, szczyt na Maderze, na który można wjechać samochodem. Droga oferuje fantastyczne widoki na wyspę i ocean.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic