02.12.2024

Prawo jazdy dla seniorów - czy są jakieś ograniczenia?

Strona głównaBlog YanosikPrawo jazdy dla seniorów - czy są jakieś ograniczenia?

Czy osoby starsze nie powinny już kierować pojazdami? Obecnie polskie przepisy nie narzucają górnej granicy wiekowej, w której można ubiegać się o prawo jazdy, ale Komisja Europejska chce wprowadzić dodatkowe badania dla seniorów za kółkiem. Sprawdźcie, jakie zmiany mogą już wkrótce wejść w życie!

Do jakiego wieku można zdawać prawo jazdy?

W polskich przepisach nie ma górnej granicy wieku, w którym można ubiegać się o prawo jazdy. Ważne jest spełnienie obowiązkowych wymagań zdrowotnych i zdobycie odpowiednich umiejętności.

Zdobycie uprawnień jest możliwe po ukończeniu 18 lat, a nawet sam proces można rozpocząć już na 3 miesiące przed osiemnastymi urodzinami.

Jakie są wymagania zdrowotne dla starszych kandydatów na kierowcę?

Niezależnie od wieku, każda osoba przed zapisaniem się na kurs na prawo jazdy musi przejść badanie lekarskie.

Jego celem jest potwierdzenie, że stan zdrowia kandydata na kierowcę pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Jeśli osoba jest starsza, wówczas lekarz może zalecić kilka dodatkowych badań, które upewnią go, że badany ma poprawne zdolności motoryczne i percepcyjne.

Jakie dodatkowe badania dla seniora, który ubiega się o prawo jazdy?

Jeśli lekarz zaleci dodatkowe badania dla seniora, który chce zapisać się na kurs prawa jazdy, to najczęściej będą one dotyczyć narządu wzroku, słuchu, układu ruchu oraz sercowo-naczyniowego i neurologicznego.

Przeciwwskazaniami do prowadzenia pojazdu będą poważne wady wzroku i słuchu, problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz dysfunkcje układu ruchu, zaburzenia świadomości lub ataki padaczki oraz powikłania po operacji neurochirurgicznej czy związane z wiekiem.

Czy seniorowi można odebrać prawo jazdy?

W Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby starszym kierowcom poddawanie się regularnym badaniom, sprawdzającym ich zdolność prowadzenia pojazdów.

Niemniej, w sytuacji spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, które zarejestrują policjanci, komendant może wystąpić do starosty z wnioskiem o skierowanie takiej osoby na badanie lekarskie.

Jeśli wynik badania będzie negatywny, wówczas senior utraci uprawnienia do kierowania pojazdów.

UE planuje zmiany dla kierowców seniorów

Komisja Europejska planuje wprowadzenie weryfikacji uprawnień, które posiadają starsi kierowcy, a które zostały im wydane kilkanaście lat wcześniej.

Ponadto, KE zamierza wprowadzić obowiązkowe badania dla seniorów, którzy ukończyli 65 lat i chcą być dalej kierowcami. Celem badań miałoby być wykrycie ewentualnych problemów z koncentracją, pamięcią i koordynacją ruchową. Takim testom seniorzy mieliby się poddawać co dwa lata, a gdy ukończą 75 lat, to co roku. Takie rozwiązania już funkcjonują w Danii, Szwajcarii i Hiszpanii.

Ponadto, prawo jazdy dla osób po 65 roku życia miałoby mieć ważność na okres maksymalnie 5 lat. Po tym czasie, senior musiałby przejść kolejne badania, które ocenią jego stan psychofizyczny albo zdać ponownie test na prawo jazdy.

Przewidziane są również odświeżające kursy jazdy autem.

Czy osoby starsze za kółkiem często powodują wypadki?

Według raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2023 roku odnotowano 20 936 wypadków drogowych, z winy kierujących było ich 19 058.

Wypadków, spowodowanych przez sprawców w wieku powyżej 60 lat, było 3 571. Zginęło w nich 312 osób, a 4 002 zostało rannych. 

Dla porównania, kierowcy w wieku od 25 do 39 lat spowodowali 5 570 wypadków, w których zginęło 517 osób, a rannych zostało 6 633.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic