17.04.2023

Punkty karne – znamy ustalenia!

Strona głównaBlog YanosikPunkty karne – znamy ustalenia!

Po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych kierowców opanował strach, bo zniknęła możliwość odbycia kursów redukujących liczbę zdobytych punktów. Te, zgodnie z nowymi założeniami, miały być kasowane dopiero po dwóch latach od dnia opłacenia mandatu, bez wcześniejszej możliwości zmniejszenia ich liczby. Sejm w piątek 14 kwietnia przyjął nowelę, które zmienia wszystko.

Koszmar kierowców – brak możliwości zredukowania liczby punktów

Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych nie ucieszyło polskich kierowców. Wręcz przeciwnie, na wieść o wyższych mandatach oraz braku możliwości zmniejszenia liczby punktów karnych, wcześniej niż po dwóch latach od dnia opłacenia mandatu, większość z nich zaczęła jeździć ostrożniej, ale nie zabrakło takich, którzy za brawurową jazdę zdążyli już utracić uprawnienia.

W środowisku zmotoryzowanych Polaków odczuwalny był negatywny nastrój spowodowany brakiem możliwości zapisania się na kurs redukujący liczbę punktów. Przed wprowadzeniem nowego taryfikatora wielu kierowców korzystało z tej możliwości.

Rząd wciąż obiecywał nowe przepisy w tym zakresie, ale nic się nie zmieniło od 1 stycznia 2022 roku aż do ubiegłego piątku 14 kwietnia.

Nowe ustalenia w zakresie redukcji punktów karnych

W piątek 14 kwietnia 2023 roku Sejm przyjął nowelę Prawo o ruchu drogowym, która zakłada kasowanie punktów karnych ponownie po roku. Rozwiązanie ma wejść w życie trzy miesiące po podpisaniu przez prezydenta oraz publikacji nowelizacji.

Zostaną również przywrócone kursy dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę uzyskanych punktów karnych oraz mechanizm, w którym zatrzymane prawo jazdy, po upłynięciu okresu zatrzymania, będzie automatycznie zwracane, bez potrzeby składania stosownego wniosku.

Jakie mają być warunki nowych kursów reedukacyjnych?

W ramach kursów reedukacyjnych kierowcy będą mogli nie częściej niż raz na 6 miesięcy, na własny koszt, uczestniczyć w specjalnym szkoleniu, które spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych, pod dwoma warunkami:

Szkolenie nie może odbywać się w formie niestacjonarnej, czyli online.

Uczestnik szkolenia musi posiadać prawo jazdy dłużej niż rok.

W ramach odbycia kursu z konta kierowcy ma zostać odjęte sześć punktów karnych, a więc całość będzie przebiegać tak samo, jak przed 17 września 2022 roku, w którym wprowadzono nowy taryfikator punktów karnych.

W projekcie ustawy założono, że punkty zostaną zdjęte z konta kierowcy wyłącznie w przypadku wykroczeń, za które została nałożona grzywna w drodze mandatu karnego i została uiszczona przez kierowcę. Nie będzie również opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy, którą pobierano w sytuacji zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, np.: czasowo albo za punkty. Spowoduje to możliwość automatycznego odwieszenia uprawnień

Dłuższy termin usuwania punktów miał ogromne znaczenie dla firm przewozowych

Dłuższy okres kasowania się punktów karnych kierowców miał ogromny wpływ na funkcjonowanie polskich firm przewozowych i pracujących w nich kierowców.

Celem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów w zakresie realizacji przewozów drogowych, odbywających się przez taksówki na aplikację. Ma to być możliwe poprzez wprowadzenie lepszej weryfikacji tożsamości kierowców.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic