29.02.2024

Skup się na drodze! Odłóż telefon i połóż swoje „Łapki na kierownicę”

Już 1 marca wystartuje ogólnopolska akcja „Łapki na kierownicę”, która stanowi element działań „Na drodze – patrz i słuchaj”. Wraz z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, firmą Screen Network S.A. przypominamy Wam, aby nie korzystać z telefonu w czasie prowadzenia samochodu!

Jedziesz autem? Odłóż telefon!

Bo może Cię to wiele kosztować. I nie mamy tutaj na myśli mandatu w wysokości 500 zł i 12 punktów karnych. Prowadzenie pojazdu z telefonem w ręku może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Pisanie smsów, przeglądanie mediów społecznościowych czy rozmowa ze smartfonem trzymanym jedną ręką przy uchu, to czynności porównywalne z prowadzeniem auta pod wpływem alkoholu!

Wówczas uwaga kierowcy ulega znacznemu obniżeniu, tak samo jak czas reakcji na zagrożenia, które przecież mogą się pojawić na drodze w mgnieniu oka! Jeśli nie patrzycie na drogę, możecie z łatwością doprowadzić do wypadku, np.: gdy auto przed Wami zacznie gwałtownie hamować lub na drogę wyskoczy Wam zwierzę lub pieszy.

Statystyki ONZ alarmują – 90% wypadków drogowych powstaje w wyniku błędu kierowcy, który w porę nie dostrzegł zagrożenia i nie wyhamował na czas!

Lepiej połóż „Łapki na kierownicę” i skup się na drodze

Jak co roku, zapraszamy do zaangażowania się w akcję „Łapki na kierownicę”, którą współorganizujemy z Komendą Główną Policji oraz firmą Screen Network S.A. 

Najlepszą formą zaangażowania się w działania, będzie odłożenie telefonu w bezpieczne miejsce w aucie, położenie swoich „łapek na kierownicę” i skupienie się na drodze.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w naszym quizie w aplikacji Yanosik, który sprawdzi Twoją wiedzę. Za poprawne wypełnienie będziemy rozdawać Certyfikaty Odpowiedzialnych Kierowców oraz 50 dodatkowych punktów do konta kierowcy.

Pamiętajcie, że quiz wypełnicie wyłącznie w momencie, w którym Wasze auto będzie na postoju, czyli jego prędkość jazdy będzie równa 0 km/h.

Nasze działania potrwają od 1 marca do 31 marca.

Ogromny sukces ubiegłorocznej edycji „Łapki na kierownicę”

Nasz zeszłoroczny quiz pokazał, że poziom wiedzy w zakresie bezpiecznej jazdy i przepisów drogowych użytkowników Yanosik jest coraz wyższy! W poprzedniej edycji aż 59 318 kierowców wypełniło nasz quiz, z czego 42 700 osób odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania! Aż 11 256 użytkowników podzieliło się swoim Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy z innymi, za co ogromnie dziękujemy!

Mamy nadzieję, że w tym roku będzie Was jeszcze więcej!

Obowiązkowa rzecz w samochodzie - uchwyt na telefon

Zgodnie z przepisami, art. 45 ust. 2 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”.

To oznacza, że telefon najlepiej umieścić na specjalnym uchwycie i korzystać z niego wyłącznie w formie wsparcia w trasie, np.: mając włączonego Yanosika.

Wyposaż się w uchwyt na telefon od Yanosik

Przy okazji naszych działań “Łapki na kierownicę”, mamy dla Was 10% rabatu na WSZYSTKIE UCHWYTY do telefonów i urządzeń, w sklepie Yanosik!  

Promocja trwa od 1 do 31 marca 2024 roku. 

Przypominamy, aby przy montażu uchwytu na telefon w aucie, zastosować się do zasady nie ograniczania widoczności i miejsca w aucie. Pamiętajcie, że uchwyt nie może zasłaniać widoku na drogę, ani doprowadzać do krępowania Waszych ruchów za kółkiem. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic