09.07.2021

Słońce praży, a to Ci się w aucie usmaży. Sprawdzamy, czego nie zostawiać w aucie w upalne dni

Strona głównaBlog YanosikSłońce praży, a to Ci się w aucie usmaży. Sprawdzamy, czego nie zostawiać w aucie w upalne dni

W gorące dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, nie tylko nam grozi niebezpieczeństwo. Również dotyczy to niektórych rzeczy w Twoim samochodzie. Sprawdź, czego nie powinno się zostawiać na pastwę słońca w aucie!

Samochód w upale może się nagrzać nawet do 50º C! Nie bez powodu mówi się o nim, że jest piekarnikiem. I tak samo jak w tym urządzeniu kuchennym, w nim również zachodzi proces podgrzewania niektórych rzeczy, które akurat znajdują się w Twoim pojeździe. Faktem jest, że w bardzo gorące dni, możesz nawet usmażyć w nim jajko!

 

Ostrożnie z chemią

Wszelkie spraye oraz chemikalia, takie jak dezodoranty, preparaty dedykowane potrzebom samochodów, a nawet chemia gospodarcza – stanowią ogromne zagrożenie w Twoim pojeździe, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka. Pozostawione na dłuższy czas mogą zwiększyć swoją objętość oraz rozszczelnić opakowanie. Gaz i substancje chemiczne, które się w nich znajdują mogą nawet doprowadzić do wybuchu, a ten z kolei może bardzo mocno zabrudzić wnętrze auta. Dodatkowo, niektóre chemiczne produkty mogą wydzielać szkodliwe opary, które zagrażają naszemu zdrowiu.

Elektronika nie lubi słońca

Wszystkie elektroniczne urządzenia są na bakier z wysokimi temperaturami. Nasze podręczne sprzęty, takie jak smartfon, laptop, powerbank po pozostawieniu w bardzo ciepłym pomieszczeniu mogą odmówić nam współpracy. Dzieje się tak, ze względu na szybsze zużycie ogniw i rozładowanie baterii.

Na podobne ryzyko narażone są również mniejsze gadżety, choćby pilot do bramy lub do garażu. Wszystko to, co jest zasilane na baterie nie lubi dłuższej ekspozycji na słońcu. To dlatego, że istnieje prawdopodobieństwo wycieku elektrolitu, który może skutecznie uszkodzić urządzenie.

Urządzenia dedykowane kierowcom są odporne na upał?

Generalnie wszystkie wideorejestratory lub nawigacje powinny być przystosowane do przewożenia w samochodzie przez cały rok.

  • Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, wprowadziliśmy do naszych, dedykowanych kierowcom urządzeń, funkcję sygnalizowania o przegrzaniu. Otrzymując taki komunikat kierowca będzie świadomy, urządzenie należy zabrać w chłodniejsze miejsce i pozwolić mu ostygnąć -  informuje Julia Langa, Yanosik.

Osobiście jednak wciąż przestrzegam przed zostawieniem  Yanosika w samochodzie w upalne dni. Lepiej zabierz go ze sobą, tak jak swój telefon, zwłaszcza gdy nie parkujesz w zacienionym obszarze. Żadne urządzenie elektroniczne nie przepada za wysokimi temperaturami – dodaje.

Wszystkie urządzenia, które posiadają baterie, akumulatory, a nawet ekrany LCD, gdy zostaną pozostawione na dłużej w aucie w gorące dni, to mogą przestać prawidłowo działać. Niebezpiecznym jest również ładowanie ich w ekstremalnie wysokich temperaturach. Niektóre są wyposażone w zabezpieczenie przed ładowaniem w takich warunkach.

Uważaj, to niebezpieczne dla zdrowia!

Ogromnym ryzykiem jest zostawienie również leków i jedzenia w nagrzanym aucie. Nawet plastikowa butelka z wodą może wydzielać szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, a także doprowadzić do pożaru! Poza wodą w butelce z plastiku nie zostawiaj również w aucie żywności. Czekoladowe przekąski szybko stopnieją, wędliny mogą się zepsuć, a owoce spleśnieć. Leki również mogą zmienić swój stan skupienia, w wyniku wysokich temperatur, a do tego mogą stracić swoje właściwości.

Co robić w upalne dni?

W dni, w których temperatura przekracza 35ºC najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli mamy taką możliwość. A gdy jej brak i musimy jechać w trasę, to zastosujmy kilka trików, które pozwolą nam schłodzić auto.

  • Jeśli możesz, szukaj miejsca do parkowania w zacienionych miejscach. Możesz również rozłożyć specjalistyczną folię osłaniającą przednią szybę, która chroni auto przed przegrzaniem. Pamiętaj, by przed każdym wejściem do samochodu, otworzyć wszystkie drzwi i je przewietrzyć, a także zrównać temperaturę w środku z tą, która jest na zewnątrz – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Ponadto, właścicielom klimatyzacji odradzamy intensywnie korzystanie z niej w upalne dni. Temperatura na zewnątrz i wewnątrz auta nie może być zbyt zróżnicowana, inaczej grozi nam przeziębienie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic