09.07.2024

Sprowadzenie samochodu z USA: Krok po kroku

Strona głównaBlog YanosikSprowadzenie samochodu z USA: Krok po kroku

Auta z USA cały czas cieszą się ogromną popularnością, choć nadal są tacy, którzy myślą, że cały proces jest skomplikowany. W rzeczywistości to proste, zwłaszcza jeśli ma się odpowiedniego partnera, który przeprowadzi klienta przez procedurę zakupu i pomoże na każdym etapie importu. Jak wygląda droga do wymarzonego auta z USA krok po kroku?

Import samochodów z USA to prosta droga do tego, by stać się właścicielem dobrze wyposażonego auta z drugiej ręki za ułamek europejskiej ceny. Dużą popularnością cieszą się też klasyki, bo Stany Zjednoczone to najlepszy kierunek, jeżeli komuś marzy się Ford Mustang, Chevrolet Camaro lub inny ikoniczny pojazd.

Jak kupić auto w USA?

Przy zakupie auta z USA warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się importem samochodów z USA. Zaoferują fachowe doradztwo, pomoc na każdym etapie transakcji i odpowie na każde pytanie. Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup pojazdu. Należy określić nie tylko markę, model i ewentualną specyfikację, ale również maksymalny budżet. Sami również macie możliwość przeglądania ofert i wskazania tych najbardziej interesujących.

Proces licytacji bierze na siebie firma pośrednicząca w zakupie. Aukcje samochodowe to najpopularniejsza forma zakupu aut z USA. Warto wiedzieć, że nie każdy samochód można potem zarejestrować w Polsce. Bryki z Ameryki weryfikują historię pojazdu i jego stan prawny. Na życzenie można zamówić dodatkową inspekcję techniczną. Na aukcjach są głównie samochody uszkodzone i muszą mieć odpowiedni wpis, żeby mogły być zarejestrowane w Polsce po przeprowadzeniu naprawy.

Transport auta z USA do Polski

Kolejny etap to sprowadzenie auta z USA do Europy. Najpierw samochód jest dostarczany do portu, a następnie zostaje załadowany do kontenera i trafia na statek. W Bryki z Ameryki zapewnimy transport samochodu pod wskazany adres, niezależnie od portu docelowego. 

Po przypłynięciu do portu następuje odprawa celna, po której samochód może ruszyć w dalszą podróż. Współpracujemy z różnymi firmami zajmującymi się transportem pojazdów, więc na każdym kroku możesz liczyć na to, że auto będzie bezpieczne. 

Transport aut z USA trwa do 6 do 12 tygodni. Czas oczekiwania jest uzależniony przede wszystkim od dostępności kontenerów i kraju portu docelowego. 

Przygotowanie samochodu z USA do rejestracji w Polsce

Po dostarczeniu samochodu przychodzi czas na formalności. Sprowadzanie aut z USA wiąże się z koniecznością opłacenia podatku VAT, cła i akcyzy. Trzeba też przetłumaczyć dokumenty zakupu samochodu oraz dokumenty celne. To zadanie należy zlecić tłumaczowi przysięgłemu. 

W międzyczasie można przygotować samochód do spełniania wymagań polskich przepisów ruchu drogowego, co wiąże się z wymianą reflektorów i kierunkowskazów. Samochody osobowe, ciężarówki i motocykle w Stanach Zjednoczonych mają symetryczne światła i czerwone kierunkowskazy, co nie jest zgodne z polskimi przepisami.

Po skompletowaniu dokumentów i pomyślnym przejściu badania technicznego na stacji diagnostycznej można udać się do wydziału komunikacji z gotową dokumentacją i zarejestrować samochód.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

Import samochodów z USA jest często obarczony opłatami, które są uzależnione od wartości pojazdu, pojemności silnika i innych kwestii. Często są to stawki procentowe. Dlatego ciężko podać konkretny koszt całej procedury. 

Warto wiedzieć, gdzie można zaoszczędzić. Dlatego najczęściej korzystamy z portu w Holandii, gdzie podatek VAT wynosi 21 proc., a czas rozładunku kontenera i oclenia samochodu jest krótki. 

W przypadku samochodów elektrycznych nie trzeba opłacać akcyzy. Z kolei przy samochodach zabytkowych odchodzą cło, akcyza i koszty związane z przygotowaniem samochodu do spełniania wymagań polskich przepisów.

Akcyza jest liczona od pojemności silnika i rodzaju napędu. Na przykład Dodge Durango z silnikiem 5,7 HEMI będzie objęty akcyzą w wysokości 18,6 proc. od wartości auta. Z kolei dla samochodu Jeep z silnikiem 2.0 V4 akcyza wynosi 3,1 proc. ze względu na pojemność silnika poniżej 2000 cm3. Cło na samochody osobowe wynosi 10 proc. Ostateczny koszt sprowadzenia auta z USA jest więc trudny do oszacowania.

Czy opłaca się sprowadzić auto z USA?

Import auta z USA to doskonała okazja, żeby np. kupić samochód z drugiej ręki w lepszej specyfikacji i cenie niż gdyby szukać go np. w Polsce. Łatwiej też znaleźć trudno dostępne klasyki. Łączny koszt zakupu jest atrakcyjny nawet po opłaceniu cła, akcyzy, podatku VAT oraz kosztów związanych z przygotowaniem auta do rejestracji.

Między innymi dlatego warto sprowadzić auto z USA. W Bryki z Ameryki wiemy, jak szukać auta i przeprowadzić cały proces od licytacji po transport i pomoc w organizowaniu dokumentacji. Jeżeli to twoje pierwsze auto zza oceanu, warto skorzystać z doświadczenia fachowców. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic