Strefy płatnego parkowania można spotkać w różnych miastach. Każda z nich może funkcjonować inaczej, w zależności od lokalnych przepisów. Natomiast wszystkie muszą podlegać ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Sprawdźcie, jakie zasady obowiązują w strefach płatnego parkowania.
Czym jest strefa płatnego parkowania?
Strefa płatnego parkowania to obszar wyznaczony w miastach, w którym kierowcy muszą uiścić opłatę za parkowanie swoich pojazdów. Celem wprowadzenia takich stref jest zarządzanie dostępnością miejsc parkingowych, redukcja problemu nadmiaru pojazdów w centrach miast oraz zwiększenie rotacji miejsc parkingowych, co ułatwia znalezienie wolnego miejsca.
Zgodnie z przepisami wyróżnia się dwa rodzaje stref płatnego parkowania:
SPP, w której opłatę za postój pobiera się wyłącznie w dni robocze.
Śródmiejską SPP, która obowiązuje wyłącznie w miastach o liczbie ludności powyżej 100 tys. mieszkańców, opłaty można w niej pobierać również w dni wolne.
Gdzie znajdują się strefy płatnego parkowania w Polsce?
Stref płatnego parkowania w Polsce jest bardzo dużo.
Strefy płatnego parkowania na wjazdach są oznaczone znakiem D-44 „Strefa parkowania”, a na wyjazdach znakiem D-45 „Koniec strefy parkowania). Dodatkowo oznacza się miejsca postojowe znakami pionowymi i poziomymi.
Czy wiecie, że o tym, czy się w nich znajdujecie mogą Was poinformować urządzenia Yanosik GTR i RS. Wróć do nas i sprawdź naszą świetną ofertę!
Jak zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania?
Kierowcy mogą płacić za parking na różne sposoby, w tym gotówką w parkomatach, kartą płatniczą lub za pomocą aplikacji mobilnych.
Niekiedy stosuje się także bilety parkingowe, które są dystrybuowane w kioskach lub opłatę za pośrednictwem inkasenta.
Co obejmuje opłata za parkowanie?
Wysokość opłat w SPP ustala rada miasta lub gminy i musi być zgodna z zasadami, które wynikają z ustawy o drogach publicznych.
Wysokość opłaty za pierwszą godzinę parkowania nie może:
przekraczać 0,15% minimalnego wynagrodzenia dla strefy płatnego parkowania,
być wyższa niż 0,45% minimalnego wynagrodzenia dla śródmiejskiej strefy płatnego parkowania.
Stawki są zależne od miejsc postoju, co oznacza, że strefa może być podzielona na podstrefy, w których są inne opłaty.
Opłata za pierwsze trzy godziny postoju muszą myć progresywne, a maksymalny poziom nie może wynieść 20%
Stawka za czwartą i kolejne godziny postoju nie może być wyższa niż za pierwszą godzinę.
Specjalne miejsca w strefach płatnego parkowania
Zgodnie z ustawą rada miasta lub gminy może wyznaczyć w SPP lub śródmiejskiej SPP miejsca dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową, elektrycznych na czas ładowania przy punktach ładowania, zastrzeżone stanowiska postojowe (koperty).
Zniżki i ulgi w strefach płatnego parkowania
Zgodnie z przepisami, władze miasta lub gminy mogą wprowadzić abonament, ryczałt lub zerową stawkę dla wybranych grup użytkowników.
Należy zapoznać się z lokalnymi przepisami, aby dowiedzieć się, czy należycie do takiej grupy.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zasad parkowania?
Brak opłaty za postój w strefie płatnego parkowania zakończy się mandatem dla kierowcy, który mogą wystawić policjanci lub straż miejska. Wysokość mandatu za brak biletu lub przekroczenie czasu płatnego postoju, to od 50 do 360 zł.
Niekiedy może być również naliczana dodatkowa opłata za brak biletu parkingowego. Wysokość kwoty będzie się różnić w zależności od miasta i lokalnych regulacji.
Czy trzeba zapłacić mandat za brak biletu w strefie płatnego parkowania?
Regulaminy SPP to dokumenty obowiązujące, a nieprzestrzeganie zasad w nich zawartych zakończy się mandatem, który należy opłacić.
Jeśli zrobicie to w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty, to kwota będzie niższa niż standardowo.
Do przedawnienia dochodzi dopiero po 5 latach, dlatego uniknięcie tej konieczności nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że do podstawowej kwoty mandatu zostaną doliczone inne koszty.
Jak zapłacić za mandat za brak biletu w strefie płatnego parkowania?
Można to zrobić przelewem lub bezpośrednio w siedzibie organu, który zajmuje się parkingami w danym mieście i opłacić mandat kartą lub gotówką.
W niektórych dużych miastach istnieje możliwość opłacenia mandatu za brak biletu w parkometrach.