05.07.2024

Systemy bezpieczeństwa w samochodach

Strona głównaBlog YanosikSystemy bezpieczeństwa w samochodach

Nowoczesne samochody są wyposażone w wiele zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, których zadaniem jest ochrona kierowców, pasażerów, a nawet innych uczestników ruchu drogowego. Systemy te można podzielić na różne kategorie, jakie? Sprawdźcie!

ADAS – czyli systemy wspierające kierowcę

Systemy wspierające kierowcę, znane również jako systemy ADAS (Advanced Driver-Assistance Systems), mają na celu ułatwienie prowadzenia pojazdu i zwiększenie bezpieczeństwa drogowego.

Poznajcie trzy główne systemy wspierające kierowcę podczas jazdy samochodem:

 • System utrzymywania pasa ruchu (Lane Keeping Assist) - który monitoruje, czy pojazd niezamierzenie opuszcza swój pas ruchu i, w razie potrzeby, automatycznie koryguje tor jazdy pojazdu, aby pozostał on w obrębie wyznaczonego pasa.
 • Adaptacyjny tempomat (Adaptive Cruise Control) - korzystając z radarów i kamer, system ten automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do prędkości pojazdu poprzedzającego, pomagając utrzymać bezpieczną odległość.
 • System monitorowania martwego pola (Blind Spot Monitoring) - używa czujników, aby wykryć pojazdy w tzw. martwym polu kierowcy i ostrzec go o potencjalnym zagrożeniu, co jest szczególnie przydatne podczas zmiany pasa ruchu.

Aktywne systemy bezpieczeństwa w samochodach – co do nich należy?

To rodzaj systemów bezpieczeństwa, które działają w sytuacjach krytycznych, mając za zadanie zapobiegać wypadkom lub minimalizować ich skutki. Należą do nich:

System ABS (Anti-Lock Braking System) - zapobiega blokowaniu się kół podczas intensywnego hamowania, co pozwala na zachowanie kontroli nad kierunkiem jazdy.

Kontrola trakcji (Traction Control) - pomaga zapobiegać poślizgom kół podczas przyspieszania, co jest szczególnie ważne na śliskiej nawierzchni.

Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESC) - automatycznie przywraca stabilność pojazdu, gdy system wykryje, że samochód zaczyna tracić kontrolę, na przykład podczas gwałtownego manewru.

Pasywne systemy bezpieczeństwa – czyli jakie?

Ten rodzaj systemów został zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować skutki wypadków, gdy do nich dojdzie, to między innymi:

 • Poduszki powietrzne - rozkładają się automatycznie w przypadku zderzenia, chroniąc kierowcę i pasażerów przed bezpośrednim uderzeniem.
 • Pasy bezpieczeństwa - znacznie zmniejszają ryzyko obrażeń poprzez ograniczenie ruchu pasażerów podczas zderzenia.
 • Systemy ochrony pieszego - w niektórych nowoczesnych samochodach zastosowano systemy, które w przypadku kolizji z pieszym podnoszą krawędź maski, tworząc dodatkową przestrzeń amortyzującą, co może zmniejszyć ryzyko ciężkich urazów.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach

Producenci samochodów wciąż rozwijają technologię systemów bezpieczeństwa w samochodach, aby zwiększyć ochronę kierowców i pasażerów. Obecnie w nowoczesnych autach można znaleźć:

 • System rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) - za pomocą kamer i zaawansowanej analizy obrazu, system ten identyfikuje i informuje kierowcę o obowiązujących znakach drogowych, takich jak ograniczenia prędkości czy zakazy wjazdu.
 • Asystent parkowania (Park Assist) - system ten automatyzuje proces parkowania, pomagając kierowcy w znalezieniu odpowiedniej przestrzeni parkingowej oraz kierując pojazdem podczas manewru parkowania.
 • System wykrywania zmęczenia kierowcy (Driver Fatigue Detection) - monitoruje zachowanie kierowcy pod kątem oznak zmęczenia lub znużenia i ostrzega go, sugerując przerwę w podróży.
 • System automatycznego hamowania (Automatic Emergency Braking) - w sytuacji wykrycia potencjalnej kolizji z przodu pojazdu, system ten może samodzielnie zainicjować hamowanie, jeśli kierowca nie reaguje wystarczająco szybko.
 • System ochrony pieszych i rowerzystów (Pedestrian and Cyclist Detection) - wykorzystuje sensory do wykrywania pieszych lub rowerzystów, którzy mogą wejść na drogę pojazdu i w razie potrzeby inicjuje hamowanie.
 • Night Vision (Noktowizor) - umożliwia kierowcom lepsze widzenie w nocy, dzięki wykorzystaniu podczerwieni do wykrywania ciepłych obiektów, takich jak piesi czy zwierzęta na drodze, które mogą być poza zasięgiem świateł samochodu.
 • Rear Cross Traffic Alert - ostrzega kierowcę o ruchu poprzecznym podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego lub z podjazdu, co jest szczególnie przydatne w zatłoczonych parkingach czy przy ograniczonej widoczności.
 • 360-degree Camera (Kamery dające widok 360 stopni) - system kamer zapewniających panoramiczny widok na otoczenie pojazdu, co ułatwia parkowanie i manewrowanie w ciasnych przestrzeniach.

 

Każdy z wyżej opisanych rodzajów systemów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu oraz wsparcie kierującego w różnych sytuacjach na drodze. W miarę rozwoju technologii motoryzacyjnych, systemy te będą stawać się jeszcze bardziej zaawansowane i powszechniejsze.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic