23.08.2021

Tablica rejestracyjna na stałe przypisana do auta? Wyjaśniamy, jakie zmiany czekają zmotoryzowanych w 2022 roku

Strona głównaBlog YanosikTablica rejestracyjna na stałe przypisana do auta? Wyjaśniamy, jakie zmiany czekają zmotoryzowanych w 2022 roku

Wraz z końcem 2021 i początkiem 2022 roku pojawi się wiele zmian dla kierowców. Między innymi podniesione zostaną kary za przekroczenie prędkości, a także składki OC, które mają być zależne od zarobków. Jednak to nie wszystko… czekają nas również zmiany dla tablic rejestracyjnych, które będzie można przypisać na stałe do samochodu.

 

Tablica rejestracyjna przypisana na stałe

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nowi właściciele pojazdów będą mieli możliwość zachowania tablic rejestracyjnych, które zostały przypisane do samochodu. Możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z zawarciem prośby o zachowanie dotychczasowych numerów rejestracyjnych. Dotyczyć to będzie wyłącznie pojazdów, które wcześniej zostały zarejestrowane w Polsce.

Zanim złożymy wniosek o przypisanie tablicy rejestracyjnej na stałe do samochodu, który zakupiliśmy, musimy sprawdzić jego historię, aby potwierdzić, że był rejestrowany w Polsce. Kierowcy mają tę możliwość również w naszej aplikacji, w której wystarczy podać odpowiednie dane pojazdu i zweryfikować jego historię – mówi Julia Langa, Yanosik.

Nowy właściciel auta będzie mógł zachować stare numery pojazdu, bez względu na to, z jakiego województwa ono pochodzi. Nie będą mieli takiej możliwości ci, którzy wejdą w posiadanie samochodów ze zniszczonymi lub nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi. Takie wnioski od razu zostaną odrzucone przez urzędników.

Kupując samochód używany w Yanosik Autoplac mamy możliwość dokładnego zapoznania się z wyglądem tablic rejestracyjnych pojazdu, który chcemy kupić. Jeśli nie są zbyt widoczne na zdjęciach, które dodał sprzedawca, możemy go poprosić o dodatkową fotorelację wyglądu tablic za pośrednictwem naszej platformy. Dodatkowo, możemy również sprawdzić historię samochodu korzystając z funkcji VIN Info, zanim go kupimy. Da nam to stuprocentową pewność, że auto było wcześniej zarejestrowane w Polsce – komentuje Marcin Korzeniewski, Autoplac.pl.

Kierowco zaoszczędzisz na tej zmianie

Wydanie tablic rejestracyjnych to koszt około 80 zł. Nowe ustalenia pozwolą nam zaoszczędzić tę kwotę, a dodatkowo również 15 zł za zakup nalepki kontrolnej, która jest wymagana.

Nowe przepisy mają wejść w życie 31 stycznia 2022 roku.

Będzie możliwość tymczasowego wycofania pojazdu z ruchu

Nowe przepisy dopuszczają również możliwość czasowego wycofania aut osobowych z ruchu. Jednak zapis ten będzie dotyczył wyłącznie pojazdów, które zostały uszkodzone. W przypadku tymczasowego nieużywania samochodu osobowego, z różnych powodów, nie będzie takiej możliwości.

Kiedy można złożyć wniosek o wycofanie pojazdu z ruchu?

Zapis będzie dotyczył wszystkich pojazdów osobowych, które będą wymagały naprawy, ze względu na uszkodzenie w wyniku np.: kolizji, która zasadniczo wpłynęła na elementy nośne konstrukcji pojazdu. Wtedy będziemy mogli wycofać samochód z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, ale nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania pojazdu z ruchu.

To zmiana na korzyść dla wszystkich właścicieli aut osobowych, które w wyniku kolizji zostały mocno uszkodzone, ale nie są przeznaczone do kasacji. W pandemii czas oczekiwania na dostawę niezbędnych części od producentów jest znacznie wydłużony, a co za tym idzie, usługa naprawy mocno uszkodzonego pojazdu może się wydłużyć. I w takiej sytuacji możliwość tymczasowego wycofania auta osobowego z ruchu zadziała na korzyść kierowcy – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

Obecnie dozwolone jest już wycofywanie z ruchu pojazdów ciężarowych, a także przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

Jak będzie można przywrócić samochód do ruchu?

Proces ten będzie się wiązał z koniecznością zrobienia dodatkowego badania technicznego pojazdu, który został naprawiony. Ta zmiana ma na celu ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu, które ponosi właściciel.

Nowe przepisy niestety nie są dla wszystkich zmotoryzowanych. Wciąż w katalogu pojazdów, które będzie można wycofać z ruchu, brakuje możliwości tymczasowego wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak kampery, motocykle czy kabriolety.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic