W Polsce do 2013 roku wydawano bezterminowe prawa jazdy. Obecnie, takich dokumentów już się nie wydaje, a ich właściciele będą musieli je wymienić na nowe, terminowe prawa jazdy. Kto jeszcze jest posiadaczem terminowego prawa jazdy? Co zrobić, gdy okres jego ważności się kończy? Sprawdźcie!
Czym jest terminowe prawo jazdy?
To dokument, który jest wydawany na określony czas. Po upłynięciu okresu ważności terminowego prawa jazdy, należy wymienić je na nowe.
Bezterminowe prawa jazdy, które były wydawane do 18 stycznia 2013 roku również będą musiały zostać wymienione w wyznaczonym odgórnie terminie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.
Aktualnie nie wydaje się już takich dokumentów.
Komu wydaje się terminowe prawo jazdy?
Obecnie w Polsce wszystkie wydawane prawa jazdy są terminowe.
Na jaki okres wydawane jest prawo jazdy?
Wszystko zależy od rodzaju uprawnień do kierowania pojazdami. Dokumenty dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T wydawane są na okres 15 lat.
Z kolei, prawo jazdy dla kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E wydaje się na okres 5 lat.
Wcześniejsza wymiana prawa jazdy – kogo dotyczy?
W niektórych przypadkach prawo jazdy może być wydane na krótszy okres, m.in. przez wady wzroku kierowcy. Wówczas w dokumencie zostanie umieszczony specjalny kod, który określa dodatkowe informacje, np.: 01.01 oznacza, że kierowca może prowadzić pojazd wyłącznie w okularach.
Dodatkowy kod w prawie jazdy może skracać okres jego ważności, np.: osoba z wadą wzroku otrzyma uprawnienia na okres od roku do 10 lat, a zanim wymieni dokument na nowy, będzie musiała ponownie przejść badania lekarskie.
Kiedy jeszcze trzeba wymienić prawo jazdy?
Wymiana prawa jazdy może być podyktowana również innymi sytuacjami, takimi jak:
Zmiana nazwiska – dokument należy wówczas wymienić w ciągu 30 dni, bez konieczności przeprowadzania badań lekarskich, trzeba będzie jednak zapłacić za wydanie nowego prawa jazdy.
Po utracie, zagubieniu lub zniszczeniu poprzedniego dokumentu – należy się ubiegać o wydanie wtórnika, obowiązują takie same procedury, jak przy wymianie z innych powodów.
Upłynięciu daty ważności poprzedniego dokumentu.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
Standardowa opłata za wymianę prawa jazdy to 100 zł, do tej kwoty należy dodać jeszcze 200 zł, jeśli potrzebne będą badania lekarskie.
Gdzie wymienić prawo jazdy?
Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta (dla mieszkańców miast na prawach powiatu), urzędzie dzielnicy (wyłącznie dla mieszkańców Warszawy) lub w starostwie powiatowym (dla pozostałych osób). Niekiedy jest to również możliwe za pośrednictwem internetu i portalu ePUAP.
Wniosek o wymianę prawa jazdy – jakie dokumenty?
Do wymiany prawa jazdy potrzebne będą:
- Wniosek – można go pobrać ze strony internetowej miejscowej urzędu lub rządowej albo ze stacjonarnej filii urzędu.
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty.
- Aktualne zdjęcie – w formacie 35x45 mm, kolorowe i wyraźne.
- Dokument tożsamości – dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu w przypadku cudzoziemców.
- Orzeczenie lekarskie – jeśli dotyczy.
- Oryginalne prawo jazdy do wglądu.
Jak długo czeka się na nowe prawo jazdy?
Zwykle proces ten trwa około 9-10 dni roboczych od daty złożenia wniosku. W rzadkich przypadkach może ulec przedłużeniu.