01.11.2024

Ucieczka z miejsca zdarzenia drogowego - jakie konsekwencje?

Strona głównaBlog YanosikUcieczka z miejsca zdarzenia drogowego - jakie konsekwencje?

Ucieczka z miejsca wypadku lub kolizji drogowej to przestępstwo lub wykroczenie, a przede wszystkim nieodpowiedzialne zachowanie, które jest oznaką braku szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie bez powodu jest surowo karane. Sprawdźcie, jakie są konsekwencje ucieczki z miejsca zdarzenia drogowego.

Jakie obowiązki  mają uczestnicy zdarzenia drogowego?

W sytuacji kolizji lub wypadku drogowego, zgodnie z art. 44 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, jako kierowcy, macie obowiązek:

Zatrzymać pojazdu, bez powodowania przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

Podjąć odpowiednie środki, celem zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku.

Niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeśli nie ma ofiar śmiertelnych lub rannych.

Podać dane personalne swoje oraz właściciela lub posiadacza pojazdu i dane zakładu ubezpieczeń, z którym macie zawartą umowę OC, na żądanie osoby, która uczestniczyła w wypadku.

W sytuacji, w której są ofiary śmiertelne lub ranne, zarówno kierowca jak i inni uczestnicy zdarzenia mają obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom i wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję, nie podejmowania czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu zdarzenia i pozostania na miejscu, a jeśli konieczne jest oddalenie się, aby wezwać pomoc, wówczas po przeprowadzeniu tej czynności, należy niezwłocznie wrócić na miejsce zdarzenia.

Jeśli okoliczności wypadku lub kolizji są niejednoznaczne, a ocena Wasza i uczestnika zdarzenia różnią się, możecie wezwać policję. Wówczas funkcjonariusze pomogą rozstrzygnąć przebieg sytuacji.

Jakie są konsekwencje ucieczki z miejsca kolizji?

Ucieczka z miejsca zdarzenia, np.: wypadku drogowego jest traktowana jako wykroczenie lub przestępstwo – w zależności od okoliczności.

Według Kodeksu Karnego – jeśli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a w efekcie będzie mu grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Art.  178.  [Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku]

§  1.  Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Co grozi za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku?

Udzielenie pomocy poszkodowanym to obowiązek każdego świadka lub uczestnika wypadku drogowego, jeśli nie występuje zagrożenie jej życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W sytuacji, w której tego nie zrobicie, narażacie się na karę pozbawienia wolności do lat 3, co reguluje Kodeks karny:

Art.  162.  [Nieudzielenie pomocy]

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Pamiętajcie, że nie musicie być ekspertami od pierwszej pomocy, ważna jest każda reakcja i zrobienie wszystkiego, co w Waszej mocy. Wezwijcie pomoc i postępujcie zgodnie ze wskazówkami. Karze podlega brak działania, a nie jego skutek.

Ucieczka z miejsca zdarzenia a odszkodowanie

Ucieczka z miejsca zdarzenia wpływa również negatywnie na procedurę uzyskania odszkodowania.

Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy pojazdu, jeśli zostaniecie uciekinierami, ponieważ nie dopełniliście swojego obowiązku, wynikającego z udziału w kolizji. Szkodę będziecie musieli pokryć z własnej kieszeni.

Kolizja na parkingu – co zrobić?

Jeśli do zdarzenia dojdzie na parkingu, a kierowca ucieknie, wówczas również zostanie ukarany. Policja, dzięki monitoringowi może ustalić sprawcę, dlatego lepiej pozostać na miejscu zdarzenia i poczekać na kierowcę pojazdu, który uszkodziliście. 

Można także spróbować poszukać właściciela tego auta lub zostawić swoje dane kontaktowe z informacją o zdarzeniu w widocznym miejscu. Wówczas poszkodowany będzie mógł się z wami skontaktować i ustalić dalsze działania.

Pamiętajcie, że ucieczka z miejsca kolizji na parkingu to poważne wykroczenie drogowe. Zgodnie z art. 97 możecie zostać ukarani mandatem karnym, jeśli zostaniecie schwytani na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia.

Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia?

Jeśli jesteście poszkodowaną stroną, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, powiadomcie policję. To zwiększy szansę na złapanie winnego, a dodatkowo otrzymacie notatkę od funkcjonariuszy, która będzie niezbędnym dokumentem w procesie ubiegania się o odszkodowanie.

Ponadto, możecie wykonać zdjęcia poniesionych szkód i poszukać świadków zdarzenia oraz zapytać, czy jest monitoring, na którym być może zarejestrowano ucieczkę sprawcy.

Zgłoście się także do ubezpieczyciela, który przeprowadzi proces likwidacji szkody i prześle dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic