03.05.2024

Urządzenia transportu osobistego - czym są i co mówią przepisy?

Strona głównaBlog YanosikUrządzenia transportu osobistego - czym są i co mówią przepisy?

Coraz częściej na drogach można spotkać osoby, które poruszają się na tzw. UTO. Te urządzenia podlegają również przepisom ruchu drogowego, a za nieprawidłowe korzystanie z nich można zostać ukaranym mandatem. O czym należy pamiętać, podczas jazdy na urządzeniu transportu osobistego? Sprawdźcie!

Czym są urządzenia transportu osobistego?

Zgodnie z przepisami – urządzenie transportu osobistego, czyli UTO, to pojazd napędzany elektrycznie, pozbawiony siedziska oraz pedałów. Konstrukcyjnie jest przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez osobę, która nim kieruje i znajduje się na nim.

Co zaliczamy do urządzeń transportu osobistego (UTO)?

Urządzenia transportu osobistego, to na przykład: deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące, deski żyroskopowe – hoverboardy, unicykle i monocykle elektryczne, segway, airwheel i podobne.

Czy urządzeniami transportu osobistego można poruszać się po drodze?

Osoba, kierująca UTO, ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeśli ta jest wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza albo zamierza skręcić. Prędkość dopuszczalna, z którą może się po niej poruszać to 20 km/h.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której nie ma drogi dla rowerów. Wówczas kierujący urządzeniem transportu osobistego może poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych, ale musi zastosować się do określonych zasad, czyli:

 • Jechać z prędkością, która jest zbliżona do prędkości poruszania się pieszego.
 • Zachować szczególną ostrożność.
 • Ustępować pierwszeństwa pieszym.
 • Nie utrudniać ruchu pieszym.

Czy dziecko może korzystać z UTO?

Niedozwolone jest poruszanie się na urządzeniu transportu osobistego przez dziecko do 10 lat po drodze publicznej, nawet pod opieką osoby dorosłej.

Dzieci w wieku do 10 lat mogą korzystać z UTO wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych.

Czy trzeba mieć uprawnienia do jazdy UTO?

Aby móc korzystać z urządzenia transportu osobistego, w wieku od 10 do 18 lat, należy mieć uprawnienia te same, które są wymagane do jazdy na rowerze, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Osoby, które ukończyły 18 lat nie potrzebują uprawnień.

Zasady obowiązujące przy korzystaniu z UTO

Każdy, korzystający z urządzenia transportu osobistego, jest obowiązany do:

 • Poruszania się UTO z prędkością, która zapewnia mu panowanie nad urządzeniem, przy jednoczesnym uwzględnieniu warunków ruchu.
 • Zachowania bezpiecznego odstępu od wymijanych pojazdów lub uczestników ruchu.
 • Zachowania bezpiecznego odstępu podczas omijania pojazdów lub przeszkód czy innych uczestników ruchu.
 • Upewnienia się, przed wykonaniem manewru wyprzedzania, czy istnieje dostateczna ilość miejsca do wyprzedzania, bez utrudniania ruchu innym uczestnikom.
 • Zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych i ustąpienia pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu.
 • Zachowania ostrożności podczas korzystania z przejazdu dla rowerzystów i przejścia dla pieszych.

Czego nie wolno podczas jazdy UTO?

Kierującym urządzeniem transportu osobistego zabrania się:

 • Jazdy w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu lub środka o podobnym działaniu.
 • Przewozu innych osób lub ładunku.
 • Ciągnięcia ładunku lub innego pojazdu.
 • Czepiania się innych pojazdów.
 • Jazdy tyłem.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
27.04.2022

Czego się spodziewać na drogach w długi weekend majowy? Eksperci z Yanosik podpowiadają!

Weekend majowy rozpocznie się dla niektórych już w ten piątek, a to oznacza że ruch na drogach może być bardziej wzmożony. Zwłaszcza, że majówki w ostatnich dwóch latach spędzane były raczej w domach, ze względu na pandemię koronawirusa. Czego można się spodziewać w tym roku na polskich drogach w trakcie długiego weekendu? Sprawdzamy!
29.10.2021

Jedziesz autem na cmentarze w Wszystkich Świętych? Na drodze spotkasz wiele utrudnień. Nad wszystkim będzie czuwać Policja

W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 roku może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Nad ruchem drogowym we Wszystkich Świętych będzie w tym roku również czuwać około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji. Jeśli wybieracie się samochodem na groby swoich bliskich, to sprawdźcie co Was czeka. Eksperci z Yanosik Autoplac informują o natężeniu ruchu i planowanych kontrolach drogowych.