30.04.2021

Uwaga, tu łatwo o mandat! Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021. Raport Yanosika

Przed nami majówka. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, odwiedzinami u bliskich, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Gdzie najczęściej można spotkać patrole drogówki? W jakich województwach policjanci są najbardziej aktywni podczas weekendów? Analitycy systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się danym z 2021 roku i odpowiedzieć na te pytania.

 

„Podczas podróży dobrze być przygotowanym na różne sytuacje, tak, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Yanosik to system wzajemnego ostrzegania kierowców, którzy wymieniają się informacjami o bieżącej sytuacji na drogach. Między innymi o wypadkach, różnych zagrożeniach i kontrolach prędkości. Postanowiliśmy sprawdzić, które drogi są najczęściej kontrolowane przez policję. W najnowszej analizie wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wyznaczyliśmy te, na których odnotowano najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości na 1 km drogi.”- wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Dane, które zestawili nasi analitycy zawierają dni weekendowe – piątki, soboty i niedziele od początku 2021 roku, aż do kwietnia. Jak są wyniki analizy?

10 najbardziej kontrolowanych dróg

Na podium, z największą liczbą kontroli, znalazły się drogi krajowe nr 80 oraz 97, gdzie od początku roku kierowcy zgłosili około 14 kontroli prędkości na 1 km drogi. Zaraz za nimi plasuje się DK 47, na której odnotowano 11 kontroli na 1 km drogi. Potem krajowa siedemnastka oraz szóstka – około 10 przeprowadzonych przez drogówkę kontroli na 1 km drogi. W pierwszej dziesiątce najbardziej kontrolowanych dróg znajdują się również krajowa 86, 81, 10 i 67.

W tych województwach jest najwięcej kontroli 

Analizy pokazują, że liczba kontroli prędkości jest zależna od województwa. Między styczniem a kwietniem 2021 roku użytkownicy systemu Yanosik zgłosili najwięcej pomiarów prędkości w Małopolsce i na Podkarpaciu – około 10 kontroli na 1 km drogi. Zaraz za nimi uplasowały się województwa zachodniopomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i śląskie, gdzie odnotowano 8 kontroli na 1 km drogi. Natomiast najmniej patroli drogówki znajdowało się w opolskim i lubuskim – 2-krotnie mniej pomiarów niż w Małopolsce. Szczegóły pokazuje poniższa tabela.

Noga z gazu - na tych odcinkach kontrolują najbardziej

W naszej analizie zwrócono także uwagę na odcinki dróg krajowych, na których najczęściej ustawiały się patrole drogówki. Specjaliści podzielili krajówki na fragmenty, które odpowiadają obszarom gminnym. Gdzie z największym prawdopodobieństwem można spotkać drogówkę kontrolującą prędkość? Najbardziej „obleganym’’ odcinkiem okazał się fragment drogi 79 w Chorzowie. Zaraz za nim znalazła się krajowa siódemka w Warszawie, dziewiętnastka w Rzeszowie i dziewiątka w gminie Recz. W pierwszej 10. uplasowały się również odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia poniższa mapa.

21.05.2021

Fala wyjazdów po zniesieniu obostrzeń. Nikt nie został w domu?

Nadszedł długo wyczekiwany moment zniesienia niektórych obostrzeń. Między innymi hotele i restauracje mogą w końcu przyjmować gości. Czy wpłynęło to na podróżowanie Polaków po kraju? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z systemu Yanosik.
28.05.2021

Topowe marki aut w województwach – najnowszy raport Yanosik

Gdzie największą popularnością cieszy się Toyota, a jakie województwo chwali sobie Fiaty? I czy popularność marek przekłada się na ceny ubezpieczeń OC? Specjaliści z portalu Autoplac.pl oraz systemu Yanosik postanowili odpowiedzieć na te pytania.
26.07.2021

Mam prawo jazdy, ale boję się prowadzić samochód. Czy to już amaksofobia?

Teoria zdana, kurs zrobiony, odbierasz prawo jazdy i… zaczynają się problemy. Boisz się samodzielnie prowadzić samochód w dużym mieście, a o wjeździe na autostradę już nie wspominając. Amaksofobia to lęk przed jazdą autem. Występuje rzadko lecz ma wiele różnych odmian. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa za kółkiem.