30.04.2021

Uwaga, tu łatwo o mandat! Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021. Raport Yanosika

Przed nami majówka. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, odwiedzinami u bliskich, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Gdzie najczęściej można spotkać patrole drogówki? W jakich województwach policjanci są najbardziej aktywni podczas weekendów? Analitycy systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się danym z 2021 roku i odpowiedzieć na te pytania.

 

„Podczas podróży dobrze być przygotowanym na różne sytuacje, tak, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Yanosik to system wzajemnego ostrzegania kierowców, którzy wymieniają się informacjami o bieżącej sytuacji na drogach. Między innymi o wypadkach, różnych zagrożeniach i kontrolach prędkości. Postanowiliśmy sprawdzić, które drogi są najczęściej kontrolowane przez policję. W najnowszej analizie wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wyznaczyliśmy te, na których odnotowano najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości na 1 km drogi.”- wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Dane, które zestawili nasi analitycy zawierają dni weekendowe – piątki, soboty i niedziele od początku 2021 roku, aż do kwietnia. Jak są wyniki analizy?

10 najbardziej kontrolowanych dróg

Na podium, z największą liczbą kontroli, znalazły się drogi krajowe nr 80 oraz 97, gdzie od początku roku kierowcy zgłosili około 14 kontroli prędkości na 1 km drogi. Zaraz za nimi plasuje się DK 47, na której odnotowano 11 kontroli na 1 km drogi. Potem krajowa siedemnastka oraz szóstka – około 10 przeprowadzonych przez drogówkę kontroli na 1 km drogi. W pierwszej dziesiątce najbardziej kontrolowanych dróg znajdują się również krajowa 86, 81, 10 i 67.

W tych województwach jest najwięcej kontroli 

Analizy pokazują, że liczba kontroli prędkości jest zależna od województwa. Między styczniem a kwietniem 2021 roku użytkownicy systemu Yanosik zgłosili najwięcej pomiarów prędkości w Małopolsce i na Podkarpaciu – około 10 kontroli na 1 km drogi. Zaraz za nimi uplasowały się województwa zachodniopomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i śląskie, gdzie odnotowano 8 kontroli na 1 km drogi. Natomiast najmniej patroli drogówki znajdowało się w opolskim i lubuskim – 2-krotnie mniej pomiarów niż w Małopolsce. Szczegóły pokazuje poniższa tabela.

Noga z gazu - na tych odcinkach kontrolują najbardziej

W naszej analizie zwrócono także uwagę na odcinki dróg krajowych, na których najczęściej ustawiały się patrole drogówki. Specjaliści podzielili krajówki na fragmenty, które odpowiadają obszarom gminnym. Gdzie z największym prawdopodobieństwem można spotkać drogówkę kontrolującą prędkość? Najbardziej „obleganym’’ odcinkiem okazał się fragment drogi 79 w Chorzowie. Zaraz za nim znalazła się krajowa siódemka w Warszawie, dziewiętnastka w Rzeszowie i dziewiątka w gminie Recz. W pierwszej 10. uplasowały się również odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia poniższa mapa.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic