30.04.2021

Uwaga, tu łatwo o mandat! Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021. Raport Yanosika

Przed nami majówka. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, odwiedzinami u bliskich, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Gdzie najczęściej można spotkać patrole drogówki? W jakich województwach policjanci są najbardziej aktywni podczas weekendów? Analitycy systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się danym z 2021 roku i odpowiedzieć na te pytania.

 

„Podczas podróży dobrze być przygotowanym na różne sytuacje, tak, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Yanosik to system wzajemnego ostrzegania kierowców, którzy wymieniają się informacjami o bieżącej sytuacji na drogach. Między innymi o wypadkach, różnych zagrożeniach i kontrolach prędkości. Postanowiliśmy sprawdzić, które drogi są najczęściej kontrolowane przez policję. W najnowszej analizie wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wyznaczyliśmy te, na których odnotowano najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości na 1 km drogi.”- wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Dane, które zestawili nasi analitycy zawierają dni weekendowe – piątki, soboty i niedziele od początku 2021 roku, aż do kwietnia. Jak są wyniki analizy?

10 najbardziej kontrolowanych dróg

Na podium, z największą liczbą kontroli, znalazły się drogi krajowe nr 80 oraz 97, gdzie od początku roku kierowcy zgłosili około 14 kontroli prędkości na 1 km drogi. Zaraz za nimi plasuje się DK 47, na której odnotowano 11 kontroli na 1 km drogi. Potem krajowa siedemnastka oraz szóstka – około 10 przeprowadzonych przez drogówkę kontroli na 1 km drogi. W pierwszej dziesiątce najbardziej kontrolowanych dróg znajdują się również krajowa 86, 81, 10 i 67.

W tych województwach jest najwięcej kontroli 

Analizy pokazują, że liczba kontroli prędkości jest zależna od województwa. Między styczniem a kwietniem 2021 roku użytkownicy systemu Yanosik zgłosili najwięcej pomiarów prędkości w Małopolsce i na Podkarpaciu – około 10 kontroli na 1 km drogi. Zaraz za nimi uplasowały się województwa zachodniopomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i śląskie, gdzie odnotowano 8 kontroli na 1 km drogi. Natomiast najmniej patroli drogówki znajdowało się w opolskim i lubuskim – 2-krotnie mniej pomiarów niż w Małopolsce. Szczegóły pokazuje poniższa tabela.

Noga z gazu - na tych odcinkach kontrolują najbardziej

W naszej analizie zwrócono także uwagę na odcinki dróg krajowych, na których najczęściej ustawiały się patrole drogówki. Specjaliści podzielili krajówki na fragmenty, które odpowiadają obszarom gminnym. Gdzie z największym prawdopodobieństwem można spotkać drogówkę kontrolującą prędkość? Najbardziej „obleganym’’ odcinkiem okazał się fragment drogi 79 w Chorzowie. Zaraz za nim znalazła się krajowa siódemka w Warszawie, dziewiętnastka w Rzeszowie i dziewiątka w gminie Recz. W pierwszej 10. uplasowały się również odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia poniższa mapa.

17.06.2021

Weekend nad morzem? Uważaj! GITD postawiło już nowy fotoradar!

Wyjeżdżasz nad morze? Uważaj, by nie wrócić z niechcianą pocztówką z wakacji! Zdjęcie z fotoradaru nie należy do pamiątek, które chcesz przywieźć do domu, po urlopie. Zwłaszcza, że uśmiechu na nim nie znajdziemy. Nie psuj sobie wakacji i sprawdź, gdzie pojawił się nowy fotoradar!
11.06.2021

Ujawniamy ukryte funkcje Yanosika! Sprawdź, czy je znasz. Android Auto na testach?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie poruszania się po polskich drogach bez odpowiedniego wsparcia nawigującego i informującego o aktualnym stanie trasy. Jedną z aplikacji, która wspomaga kierowców w drodze jest Yanosik. Aplikacja, poza nawigacją i informowaniem o rozmieszczeniu punktów kontroli prędkości, posiada wiele innych ukrytych funkcji. Jakich? Sprawdź!
01.06.2021

Yanosik i Policja ponownie łączą siły - rusza akcja na skalę całego kraju

Wraz z początkiem czerwca w życie weszły nowe przepisy drogowe. Wzbudzają one dużo kontrowersji, choć nie do każdego doszła jeszcze informacja o zmianach. Czy Polacy są na nie gotowi? Brak świadomości może sporo kosztować, jednak to co liczy się najbardziej, to bezpieczeństwo!