30.04.2021

Uwaga, tu łatwo o mandat! Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021. Raport Yanosika

Przed nami majówka. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, odwiedzinami u bliskich, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Gdzie najczęściej można spotkać patrole drogówki? W jakich województwach policjanci są najbardziej aktywni podczas weekendów? Analitycy systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się danym z 2021 roku i odpowiedzieć na te pytania.

 

„Podczas podróży dobrze być przygotowanym na różne sytuacje, tak, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Yanosik to system wzajemnego ostrzegania kierowców, którzy wymieniają się informacjami o bieżącej sytuacji na drogach. Między innymi o wypadkach, różnych zagrożeniach i kontrolach prędkości. Postanowiliśmy sprawdzić, które drogi są najczęściej kontrolowane przez policję. W najnowszej analizie wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wyznaczyliśmy te, na których odnotowano najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości na 1 km drogi.”- wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Dane, które zestawili nasi analitycy zawierają dni weekendowe – piątki, soboty i niedziele od początku 2021 roku, aż do kwietnia. Jak są wyniki analizy?

10 najbardziej kontrolowanych dróg

Na podium, z największą liczbą kontroli, znalazły się drogi krajowe nr 80 oraz 97, gdzie od początku roku kierowcy zgłosili około 14 kontroli prędkości na 1 km drogi. Zaraz za nimi plasuje się DK 47, na której odnotowano 11 kontroli na 1 km drogi. Potem krajowa siedemnastka oraz szóstka – około 10 przeprowadzonych przez drogówkę kontroli na 1 km drogi. W pierwszej dziesiątce najbardziej kontrolowanych dróg znajdują się również krajowa 86, 81, 10 i 67.

W tych województwach jest najwięcej kontroli 

Analizy pokazują, że liczba kontroli prędkości jest zależna od województwa. Między styczniem a kwietniem 2021 roku użytkownicy systemu Yanosik zgłosili najwięcej pomiarów prędkości w Małopolsce i na Podkarpaciu – około 10 kontroli na 1 km drogi. Zaraz za nimi uplasowały się województwa zachodniopomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i śląskie, gdzie odnotowano 8 kontroli na 1 km drogi. Natomiast najmniej patroli drogówki znajdowało się w opolskim i lubuskim – 2-krotnie mniej pomiarów niż w Małopolsce. Szczegóły pokazuje poniższa tabela.

Noga z gazu - na tych odcinkach kontrolują najbardziej

W naszej analizie zwrócono także uwagę na odcinki dróg krajowych, na których najczęściej ustawiały się patrole drogówki. Specjaliści podzielili krajówki na fragmenty, które odpowiadają obszarom gminnym. Gdzie z największym prawdopodobieństwem można spotkać drogówkę kontrolującą prędkość? Najbardziej „obleganym’’ odcinkiem okazał się fragment drogi 79 w Chorzowie. Zaraz za nim znalazła się krajowa siódemka w Warszawie, dziewiętnastka w Rzeszowie i dziewiątka w gminie Recz. W pierwszej 10. uplasowały się również odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia poniższa mapa.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
09.08.2021

Czwarta fala pandemii to już pewnik? Nie chcemy transportu publicznego, stawiamy na własny. Sprawdziliśmy, czy to prawda

Już coraz głośniej mówi się o nadejściu kolejnej fali pandemii koronawirusa. Pierwsze prognozy specjalistów zakładały, że pojawi się dopiero jesienią w Polsce, lecz obecnie wspomina się już o połowie sierpnia. Powoduje to wzmożone zainteresowanie zakupem samochodu używanego, gdyż nikt już nie chce być ograniczony w przemieszczaniu się, przez obostrzenia rządowe. Sprawdziliśmy, czy Polacy boją się transportu publicznego i faktycznie decydują się na zakup własnego samochodu oraz jak wygląda natężenie ruchu w miastach.
08.11.2021

Jazda autem będzie słono kosztować piratów drogowych… I to już wkrótce!

Planowane zmiany w prawie drogowym nie odeszły w zapomnienie. Sejm właśnie przyjął nowelizację, która zmieni nawyki wszystkich kierowców. Zwłaszcza tych, którym nie po drodze z przepisami. Za ich nieprzestrzeganie przyjdzie im bowiem słono zapłacić. Ile? Choćby 8 tys. zł mandatu za nie ujawnienie sprawcy przekroczenia prędkości, ogromna grzywna za jazdę pod wpływem alkoholu, a nawet podwójna stawka mandatu za wykroczenia w recydywie. Co ma się jeszcze zmienić?
18.10.2021

Już wkrótce w Poznaniu nowy fotoradar na ul. Hetmańskiej! Sprawdziliśmy, jak do tej pory jeździli kierowcy

Ulica Hetmańska stała się znana niestety z powodu dwóch tragicznych wypadków, do których doszło w tym roku. Jednak nie tylko te dwie tragedie zmotywowały miasto do mobilizacji i starania się o zamontowanie nowego fotoradaru na tym odcinku. Kierowcy od lat pędzą tą ulicą, zwłaszcza w późnych godzinach. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wyglądają średnie prędkości na tej trasie i jak fotoradar może je zmienić.