02.07.2024

Wakacje samochodem - jakie niebezpieczeństwa czekają na drodze?

Strona głównaBlog YanosikWakacje samochodem - jakie niebezpieczeństwa czekają na drodze?

Sezon wakacyjny jest najtrudniejszym na polskich drogach. W okresie od czerwca do września, policjanci odnotowują najwięcej wypadków drogowych z tragicznymi skutkami. Obecny sezon dopiero się rozpoczął, a funkcjonariusze już zarejestrowali ponad 60 zdarzeń. Gdzie najbardziej uważać w drodze na urlop? Sprawdźcie!

Wakacyjna mapa wypadków

Mimo, że wakacje dopiero się rozpoczęły, na polskich drogach odnotowano już wiele tragicznych zdarzeń. Według corocznej mapy "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2024", opublikowanej przez Polską Policję w mediach społecznościowych i stronach jednostek, od 21 czerwca miały miejsce 73 wypadki.

Niestety, wakacje to najbardziej niebezpieczny okres na polskich drogach, co potwierdzają również dane z 2023 roku od Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W ubiegłym roku najwięcej wypadków zanotowano w czerwcu (2 120), lipcu (2 073), sierpniu (2 097) i wrześniu (2 233).

Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano również w tych miesiącach: w czerwcu 175, w lipcu 194, w sierpniu 205, we wrześniu 185, a w październiku 183 osoby.

Autostradą, eską i krajówką na wakacje

W okresie wakacyjnym ruch w miastach znacząco maleje, natomiast wzrasta na drogach krajowych, szybkiego ruchu i autostradach.

Według danych systemu Yanosik z 2023 roku, największy wzrost średniego dziennego dystansu pokonywanego przez użytkowników systemu w czasie wakacji, w porównaniu do roku szkolnego, zaobserwowano na autostradach (39%) oraz drogach szybkiego ruchu (38%).

Dane systemu wskazują również, że kierowcy najwięcej czasu spędzają w trasie w piątki, soboty i niedziele. To właśnie w te dni Yanosik odnotował największe wzrosty średniego dziennego czasu spędzonego w trasie z systemem, w porównaniu do roku szkolnego w 2023 roku.

Na tych autostradach i krajówkach lepiej uważać!

W ubiegłym roku najbardziej wypadkowymi autostradami były A4, która przebiega z zachodu na wschód kraju przez południową część Polski (159 wypadków), oraz wielkopolska A2 (88 wypadków) i bursztynowa A1 (84 wypadki).

Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń były niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz niedostosowanie prędkości.

Na drogach krajowych w 2023 roku, policjanci zarejestrowali najwięcej wypadków na:

  • DK7 (248 wypadków) – liczącej 780 km drodze prowadzącej z Żukowa koło Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją, będącej częścią międzynarodowej trasy E77 prowadzącej do Budapesztu.
  • DK94 (230 wypadków) – o długości 675 km, będącej bezpłatną alternatywą dla autostrady A4.
  • DK91 (200 wypadków) – o długości 484 km, łączącej Gdańsk, Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę oraz Podwarpie.
  • DK12 (187 wypadków) – o długości 757 km, przebiegającej przez województwa lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie.
  • DK8 (152 wypadki) – o długości 753 km, prowadzącej przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do Raczek obok Suwałk.

Więcej wypadków w obszarze zabudowanym, więcej ofiar poza nim

Według danych Policji z ubiegłego roku, najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w obszarze zabudowanym (14 893), jednak liczba ofiar śmiertelnych była wyższa w wypadkach poza obszarem zabudowanym (1 162).

Ten sam raport wskazuje, że najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych (16 692), podczas gdy najmniej wypadków odnotowano na autostradach (357) i drogach ekspresowych (407).

Z kolei w systemie Yanosik użytkownicy zgłaszali więcej wypadków na autostradach i drogach szybkiego ruchu w 2023 roku.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Według Policji - w 2023 roku, podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej wypadków miało miejsce przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (13 552) oraz w ciągu dnia (14 852).

Co ciekawe, większość zdarzeń w minionym roku miała miejsce na prostych odcinkach dróg (12 621), a najczęstszymi przyczynami były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (2 019), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1 584), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1 537), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1 049) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (610).

Drugim najczęstszym miejscem wypadków były skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem (5 044). Przyczyny wypadków w tych miejscach obejmowały: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (2 418), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (607), nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów (330) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (330).

Zgodnie z danymi Biura Ruchu Drogowego KGP – aż 91% wypadków drogowych w 2023 roku spowodowali kierowcy! Dlatego, przypominamy Wam o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, zachowaniu przepisowej prędkości, dostosowanej do warunków ruchu oraz każdorazowym sprawdzeniu stanu swojej trzeźwości, jeśli braliście udział w spotkaniu, na którym spożywaliście alkohol!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic