15.04.2022

Wielkanoc 2022: czego się spodziewać na drogach?

Już za chwilę Wielkanoc, czas w którym zasiądziemy przy świątecznym stole wraz ze swoimi bliskimi, celebrując wspólne chwile. Zanim do tego dojdzie, wielu z Was wybierze się w podróż do swoich rodzinnych okolic, na wypoczynek lub inny wyjazd. Czego możecie się spodziewać w tym roku na trasie podczas Świąt Wielkiej Nocy? Sprawdziliśmy, co działo się w poprzednim roku na polskich drogach.

 

Pusto na drogach w 2020 roku

Pamiętacie jeszcze Wielkanoc dwa lata temu? Właśnie wtedy drogi były puste, ze względu na pierwszą falę pandemii COVID-19. Obowiązek lockdownu skutecznie pokrzyżował plany wszystkich Polaków, którzy mieli zamiar wyjechać na Święta do swoich bliskich.

W 2019 roku, podczas dwóch dni wielkanocnych, odnotowaliśmy ponad 2,5 mln wyjazdów z trzech miast w Polsce. Z kolei w trakcie świąt w 2020 roku, liczba takich podróży spadła do zaledwie 700 tys. Ruch zmalał zatem o 73 proc. Oznacza to, że Polacy wzięli sobie do serca zalecenia o pozostaniu w domu na święta i w większości nie spotkali się z rodziną poza domownikami, z którymi na co dzień spędzają czas - komentuje Julia Langa, Yanosik.

Dopiero rok później nadeszły oczekiwane zmian. Obowiązkowy lockdown został zmieniony w zalecenie, a ruch w czasie świąt wielkanocnych wzrósł. Mimo to, nie każdy zdecydował się na wyjazd, ze względu na obawy przed narażeniem swojego zdrowia.

Więcej swobodnego podróżowania w 2022 roku

W tym roku wreszcie mamy większą swobodę w podróżowaniu, dzięki czemu wyjazd wielkanocny może się odbyć bez większych przeszkód. W efekcie coraz więcej Polaków planuje w tym czasie podróż, nie tylko do swoich bliskich, ale również na upragniony urlop.

Sprawdziliśmy, jak wyglądało natężenie ruchu w 2021 roku na polskich drogach i przygotowaliśmy zestawienie, które prezentuje porównanie danych z okresu świątecznego w ubiegłym roku ze zwykłym weekendem.  Myślę, że w tym roku możemy się spodziewać znacznie większego ruchu na drogach, ze względu na to, że nie ma już obowiązku pozostania w domach na czas świąt Wielkiej Nocy i Polacy mogą wybrać się w podróż do swoich bliskich czy też na urlop.  – mówi Julia Langa, Yanosik

Podczas świąt ( w czasie od piątku do niedzieli wielkanocnej) znacznie mniej kierowców sięgało po aplikację Yanosik. Dopiero wielkanocny poniedziałek w 2021 roku przyniósł wzrost liczby użytkowników +16%, w porównaniu do zwykłej niedzieli. A ten dzień to zwykle czas odwiedzin rodzin lub powrotów do domów.

 

Potwierdzeniem są również dane, które dotyczą średniej liczby przejechanych km przez kierowców z Yanosikiem. W Wielkanocny poniedziałek w 2021 roku przejechali o 17% km więcej niż w przeciętną niedzielę w 2021 roku.

Czy na drogach jest więcej wypadków?

Zweryfikowaliśmy średnią liczbę zgłoszeń wypadków i kontroli policji przesłanych przez użytkowników Yanosika w czasie świąt wielkanocnych oraz zwykłego weekendu. Podobnie, jak w powyższych zestawieniach, ich liczba wzrosła proporcjonalnie do wzrostu natężenia ruchu drogowego w wielkanocny poniedziałek – mówi Julia Langa, Yanosik

Zweryfikowaliśmy średnią liczbę zgłoszeń wypadków i kontroli policji przesłanych przez użytkowników Yanosika w czasie świąt wielkanocnych oraz zwykłego weekendu. Podobnie, jak w powyższych zestawieniach, ich liczba wzrosła proporcjonalnie do wzrostu natężenia ruchu drogowego w wielkanocny poniedziałek – mówi Julia Langa, Yanosik

 

Średnia liczba zgłoszeń wypadków na drogach w naszej aplikacji była o 26% większa również w wielkanocny poniedziałek w 2021 roku. Z kolei średnia liczba zgłoszeń kontroli policji w tym czasie wzrosła także dopiero w wielkanocny poniedziałek do 7% więcej, niż ma to miejsce w zwykłą niedzielę.

Ostatnie dwa lata pandemii koronawirusa bardzo mocno odbiły się na ruchu drogowym w czasie świąt wielkanocnych. W tym roku wreszcie możemy się nastawić na bardziej wzmożony ruch, co też przełoży się na bezpieczeństwo.

I apelujemy do Was, abyście zachowali szczególną ostrożność, nie wsiadali za kółko pod wpływem alkoholu, a także przestrzegali limitów prędkości i wykonywali manewry wyprzedzania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
29.10.2021

Jedziesz autem na cmentarze w Wszystkich Świętych? Na drodze spotkasz wiele utrudnień. Nad wszystkim będzie czuwać Policja

W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 roku może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Nad ruchem drogowym we Wszystkich Świętych będzie w tym roku również czuwać około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji. Jeśli wybieracie się samochodem na groby swoich bliskich, to sprawdźcie co Was czeka. Eksperci z Yanosik Autoplac informują o natężeniu ruchu i planowanych kontrolach drogowych.
23.02.2022

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu S2 uspokoił prędkości kierowców

Odcinkowe pomiary prędkości są skuteczną bronią w walce z nadmierną prędkością polskich kierowców. Nie da się również nie zauważyć, że liczba OPP w naszym kraju wciąż rośnie. Jeden z nich powstał całkiem niedawno w warszawskim tunelu, na Ursynowie. Sprawdziliśmy, jak zmienił złe nawyki kierowców oraz jak obecnie wyglądają średnie prędkości jazdy przez nowy OPP.